• <
urząd_morski_gdynia_2021

W Szczecinie otwarto konsulat honorowy Szwecji

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska W Szczecinie otwarto konsulat honorowy Szwecji
W Szczecinie otwarto konsulat honorowy Szwecji - GospodarkaMorska.pl

mk

29.03.2017 Źródło: PAP

Konsulat honorowy Szwecji został otworzony w środę w Szczecinie, po blisko rocznej przerwie spowodowanej odejściem na emeryturę poprzedniego konsula. Honorowym konsulem został radca prawny Marek Czernis.

"Przywrócenie obsługi konsularnej w Szczecinie jest bardzo ważne, gdyż w województwie zachodniopomorskim mieszka blisko 200 naszych obywateli" – powiedziała ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh.

Ambasador podkreśliła, że Pomorze Zachodnie to ważny partner gospodarczy i polityczny dla Szwecji. Przywołała statystyki mówiące, że ponad 90 firm szwedzkich, zatrudniających ponad 5 tys. osób, działa na terenie województwa. "Wiemy, że jest tu ogromny potencjał gospodarczy, który jest niewykorzystany jeśli chodzi o współpracę szwedzko-polską" – zaznaczyła.

"Szczecin jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie, które wybierają szwedzcy studenci medycyny, którzy chcą się uczyć poza granicami kraju. Blisko 100 studentów studiuje medycynę na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym" – zaznaczyła.

Eriksson Fogh powiedziała, że województwo zachodniopomorskie to też kierunek turystyczny często wybierany przez Szwedów. "W ubiegłym roku 17,5 tys. obywateli Szwecji odwiedziło Pomorze Zachodnie i zostało tu przynajmniej jedną noc. To trzecia największa grupa turystów odwiedzających województwo po Niemcach i Duńczykach" – dodała.

W opinii ambasador nowy konsul honorowy "Marek Czernis to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu". "Jego doświadczenie w prawie międzynarodowym dobrze lokuje go w obszarze Morza Bałtyckiego, które jest tak ważne zarówno dla Polski, jak i Szwecji" – powiedziała.

Marek Czernis pytany przez PAP o najbliższe plany, zapowiedział, że będzie starał się o budowę Domu Szwedzkiego w Szczecinie. "Będzie to centrum, gdzie można będzie poznać kulturę szwedzką, zwyczaje, obyczajowość, ale także przybliżyć polską tradycję Szwedom" – wyjaśnił.

Czernis planuje także rozmowy dotyczące budowy sklepu Ikea w Szczecinie oraz sprowadzenie na Pomorze Zachodnie nowych szwedzkich firm produkujących elektronikę i związanych z przemysłem ciężkim. Dodał, że będzie starał się także o uruchomienie połączenia lotniczego między Szczecinem a Szwecją.

Szczeciński konsulat to piąta placówka po Gdańsku, Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu. Do zadań konsulatów należy głównie informowanie w swoim okręgu konsularnym obywateli Szwecji o możliwościach uzyskania pomocy oraz ochrony swych praw i interesów w Polsce. Konsulaty honorowe zajmują się też szeroko rozumianą promocją kontaktów gospodarczych, handlowych oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Siedziba honorowego konsulatu Szwecji znajduje się w budynku na placu Rodła 8.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.