W dniu 14 kwietnia 2015 r. wchodzi w życie Międzynarodowa Konwencja o usuwaniu wraków (2007 Nairobi WRC), przyjęta na Międzynarodowej konferencji dyplomatycznej, która odbyła się w 2007 roku w Kenii.
Konwencja wypełnia lukę w istniejących międzynarodowych ramach prawnych, dostarczając pierwszy zestaw jednolitych zasad międzynarodowych i procedur, mających na celu zapewnienie szybkiego i skutecznego usuwania wraków statków znajdujących się poza morzem terytorialnym, co w znacznym stopniu przyczyni się do polepszenia bezpieczeństwa żeglugi morskiej i ochrony środowiska morskiego. Zawiera także opcjonalne zapisy umożliwiające rozciągnięcie stosowania przepisów Konwencji na wody terytorialne zainteresowanych państw.
Zgodnie z przepisami Konwencji armatorzy będą ponosić odpowiedzialność finansową i nałożony zostanie na nich obowiązek posiadania ubezpieczenia lub zapewnienia innego zabezpieczenia finansowego umożliwiającego pokrycie kosztów usunięcia wraku z dna morskiego. Państwa – Strony będą mogły również wystąpić z bezpośrednimi roszczeniami do ubezpieczycieli.
Artykuły Konwencji obejmują między innymi następujące zagadnienia:
Wymóg ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji z Nairobi przez 10 państw celem jej wejścia w życie został spełniony po jej ratyfikacji przez Królestwo Danii.
Zmiany do Protokołu z 1996 r. do Konwencji LLMC z 1976 r.
8 czerwca 2015 r. wejdą w życie zmiany do Protokołu z 1996 r. do Konwencji o ograniczeniu odpowiedzialności za roszczenia morskie z 1976 r. (LLMC) przyjęte Rezolucją LEG.5(99) podczas 99 sesji Komitetu Prawnego LEG w dniu 19 kwietnia 2012 r.
Zmiany dotyczą zwiększenia limitów odpowiedzialności za powstałe szkody z uwagi na fakt, iż limity obowiązujące dotychczas nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. W szczególności koszty ponoszone za szkody powstałe na skutek wypadków pociągających za sobą wycieki oleju bunkrowego znacznie przekraczały wyznaczone limity.
www.prs.pl
Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I
Rusza projekt grantowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A.
Przełomowy traktat wzmocni wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej
OT Logistics przejęło ponad 2,3 mln akcji Luka Rijeka
„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi
Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie