• <

Media na Płw. Iberyjskim: Szczyt NATO obnażył napięcia w Sojuszu

pc

12.07.2018 14:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Media na Płw. Iberyjskim: Szczyt NATO obnażył napięcia w Sojuszu

Partnerzy portalu

Media na Płw. Iberyjskim: Szczyt NATO obnażył napięcia w Sojuszu - GospodarkaMorska.pl

Komentatorzy w Hiszpanii i Portugalii wskazują, że zakończony w czwartek szczyt NATO obnażył istniejące od dłuższego czasu napięcia między członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odnotowują, że jedną z głównych spornych kwestii jest budowa gazociągu Nord Stream 2.

Wydawany w Barcelonie dziennik “La Vanguardia” wskazuje, że szczyt skupił się na kwestiach finansowych, które prezydent USA Donald Trump wielokrotnie wcześniej podejmował w swoich publicznych wypowiedziach na temat NATO. Choć gazeta próbuje usprawiedliwiać mniejsze wydatki jego członków na obronę, to podkreśla, że większość z nich nie dostosowała się do założeń, na które wyraził zgodę Sojusz i UE.

“Wszyscy członkowie NATO, również USA, wprowadziły w ostatnich latach, naznaczonych kryzysem gospodarczym, cięcia, ale jeszcze przed szczytem w Walii w 2014 r. Bruksela zgodziła się na wydatki na obronę na poziomie 2 proc. PKB” - przypomniała gazeta.

Hiszpańskie media odnotowują, że bardziej konsekwentne we wpłatach do budżetu NATO były kraje Europy Środkowo-Wschodniej zagrożone przez Rosję, głównie Polska i państwa bałtyckie. Twierdzą, że okupacja Krymu przez Kreml przybliżyła je do Waszyngtonu.

Dziennik “El Mundo” zauważa, że wśród przedstawionych przez Trumpa w negatywnym świetle członków NATO podczas szczytu była Hiszpania, “obok Niemiec i Belgii”, głównie z powodu niskich wydatków na obronę. Madrycka gazeta, powołując się na źródła dyplomatyczne, twierdzi, że amerykański prezydent “użył twardego tonu w stosunku do różnych krajów, wśród których była Hiszpania”.

Tymczasem portugalskie media oceniają szczyt w Brukseli jako spotkanie “sztucznych uśmiechów” i nasilonego napięcia między sojusznikami. Zaznaczają, że nieporozumienia między członkami NATO uwidoczniły się zarówno w związku z niskimi wydatkami na obronę poszczególnych państw, jak też budową gazociągu Nord Stream 2.

Lizboński dziennik “Diario de Noticias” wskazuje, że twarda postawa Trumpa w sprawie gazociągu jest korzystna dla państw takich jak “Polska, która wraz z Ukrainą i republikami bałtyckimi sprzeciwia się tej inwestycji. “Jej krytycy twierdzą, że Nord Stream 2 zwiększy zależność UE od rosyjskiego gazu” - zauważył portugalski dziennik.

Gazeta przypomniała też majową wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego, który na łamach “Diario de Noticias” zarzucił rządowi kanclerz Niemiec Angeli Merkel brak konsekwencji w polityce wobec Kremla. Wskazał on wówczas, że Berlin z jednej strony nakłada sankcje na Rosję, a z drugiej popiera budowę Nord Stream 2.

“Diario de Noticias” odnotował też szczególną determinację Warszawy do przyjęcia kolejnych sił NATO na swoim terytorium w obawie przed Rosją. Przypomniał, że siły Sojuszu od niedawna stacjonują już nad Wisłą.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.