pc
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła plan pomocy publicznej w wysokości 1 mld zł na wsparcie budowy i modernizacji infrastruktury transportu intermodalnego w Polsce.
Transport intermodalny to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu.
Wsparcie, ze środków publicznych, na które Komisja udzieliła zgody, ma obejmować m.in. zakup specjalistycznego sprzętu wymaganego do transportu intermodalnego (np. do podnoszenia i przeładunku czy wspierających zarzadzanie flotami systemów telematycznych i satelitarnych). Fundusze mają też być przeznaczone na zakup i modernizację wyspecjalizowanego taboru kolejowego.
"Komisja stwierdziła, że działanie to jest konieczne w celu poprawy konkurencyjności usług transportu intermodalnego w Polsce" - podkreślono w komunikacie. Urzędnicy w Brukseli uznali, że plany rządu są proporcjonalne do przepisów UE dotyczących pomocy państwa.
Pomoc ma być dostępna dla operatorów intermodalnych i spółek leasingujących tabor kolejowy. Rząd będzie wspierał do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, dzięki finansowaniu z funduszu spójności UE. Program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2023 r.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Dyrektywa NIS2 a odpowiedzialność Zarządu - Technologia przyspiesza, prawo hamuje
Marynarski Paragraf 22 - definicja transportu międzynarodowego
Jak organy celowo wypuszczają marynarzy na mielizny podatkowe – aktualne zmiany i praktyka organów podatkowych
Najdroższy błąd w porcie może powstać przy wyborze polisy OC, a nie podczas przeładunku
IMO przeciwna opłatom za tranzyt przez cieśniny morskie
Pięć osób z zarzutami w sprawie wyłudzenia ponad 7,5 mln zł z NCBR