• <

Czaputowicz: Społeczeństwu Albanii należy dać sygnał otwartości UE

pc

07.05.2018 14:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czaputowicz: Społeczeństwu Albanii należy dać sygnał otwartości UE

Partnerzy portalu

Czaputowicz: Społeczeństwu Albanii należy dać sygnał otwartości UE - GospodarkaMorska.pl

Uważamy, że społeczeństwu Albanii należy dać jasny sygnał, że UE jest otwarta, czeka na Albanię - powiedział w poniedziałek w Tiranie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji z szefem albańskiej dyplomacji Ditmirem Bushatim.

"Polska popiera silnie członkostwo Albanii w UE, a także członkostwo innych państw regionu. Dajemy temu wyraz na forum organizacji" - podkreślił Czaputowicz.

Jak dodał, w przekonaniu Polski "społeczeństwu Albanii należy dać jasny sygnał, że UE jest otwarta, czeka na Albanię, a samo członkostwo przyczyni się do zwiększenia bogactwa kulturowego UE".

"Mamy podobną historię, pochodzimy z podobnej części - środkowo-wschodniej części, w tym wypadku południowej - kontynentu europejskiego, będziemy mieć wspólne interesy, a przede wszystkim uważamy, że po prostu państwa bałkańskie leżą w Europie i mają prawo domagać się, oczywiście po spełnieniu kryteriów, członkostwa w tej organizacji" - mówił szef MSZ.

Czaputowicz odnotował jednocześnie "wysiłki reformatorskie władz albańskich", zapewniając, że są one doceniane przez Polskę. "Cieszymy się, że one zostały dostrzeżone przez KE, która w kwietniowym raporcie zawarła bezwarunkową rekomendację dla Rady UE do otwarcia negocjacji akcesyjnych. Liczymy, że Rada czerwcowa podejmie tę decyzję" - oświadczył minister.

Wcześniej szef polskiej dyplomacji wziął m.in. udział w ceremonii otwarcia Konferencji Tirańskiej, w ramach której Polska będzie się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego.

W swoim wystąpieniu na konferencji prasowej podkreślił, że Polsce zależy na tym, aby dzielić się swoimi doświadczeniami z przygotowań do członkostwa, ale także korzystać z doświadczeń urzędników albańskich. Według Czaputowicza w przyszłości Konferencja Tirańska "może zbierać się także w Warszawie".

Zwrócił również uwagę na włączenie się Polski w prace inicjatywy, której celem jest wsparcie dla państw regionu aspirujących do bycia członkami Wspólnoty - tzw. procesu berlińskiego. Jak mówił, trwają już wstępne prace koncepcyjne nad mającym się odbyć w Warszawie przyszłorocznym szczytem berlińskiego procesu.

"Tegoroczny szczyt w Londynie, do którego Polska została po raz pierwszy zaproszona, będzie poświęcony kwestiom bezpieczeństwa - jako ważnym dla UE i dla Wielkiej Brytanii. Zastanawiamy się już, jak najlepiej Polska powinna przygotować się do organizacji szczytu procesu berlińskiego w Warszawie w przyszłym roku, jaki powinien być temat. Dlatego jestem wdzięczny za uwagi panu ministrowi (Ditmirowi Bushatemu) co do możliwych tematów związanych z wymiarem ekonomicznym i infrastrukturalnym" - mówił Czaputowicz.

Jak zaznaczył, zwłaszcza problemy infrastrukturalne są istotne dla państw Bałkanów Zachodnich, a także dla sąsiadujących z nimi państw Inicjatywy Trójmorza, już należących do UE. "Wspólnie naszym interesem jest rozwijanie infrastruktury transportowej w regionie" - podkreślił.

Wyraził przekonanie, że Albania jest od wielu lat "ważnym członkiem NATO i przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa w tej części Europy". Przypomniał też w tym kontekście, że zarówno Polska, jak i Albania, przyczyniają się do bezpieczeństwa państw bałtyckich, ponieważ "oba nasze kraje mają swoich żołnierzy w grupie bojowej na Łotwie". "Jesteśmy wdzięczni Albanii za to, że wspiera także bezpieczeństwo państw położonych na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oświadczył.

Mówił też m.in. o rozwoju polsko-albańskich stosunków gospodarczych. Zwrócił w tym kontekście uwagę, że jeszcze w tym miesiącu w Tiranie odbędzie się trzecie polsko-albańskie forum biznesu. "W dwóch poprzednich, organizowanych przy okazji wizyt premierów, uczestniczyło ponad 130 firm z obu krajów" - zaznaczył szef MSZ.

Wdzięczność wobec Polski w związku z jej "bezwarunkowym wsparciem" dla Albanii w procesie integracji europejskiej wyraził na konferencji prasowej szef albańskiej dyplomacji.

"Polska dokonała z powodzeniem procesu transformacji i najlepiej wie, jakie wysiłki są potrzebne w tym procesie; doświadczenie Polski będą cenne i przydatne - nie tylko dla Albanii, ale dla wszystkich krajów bałkańskich" - dodał Bushati.

Minister ocenił ponadto, że Polskę i Albanię łączy "identyczne stanowisko" co do wyzwań stojących przed NATO - "zarówno na flance wschodniej, jak i południowo-wschodniej".

Szef albańskiego MSZ mówił też o kontaktach gospodarczych między Polską a Albanią, akcentując w szczególności kwestię rosnącego ruchu turystycznego z Polski.

Z kolei Czaputowicz, pytany, co musi zrobić Albania, żeby przekonać unijne kraje, które są sceptyczne wobec rozszerzenia UE, mówił m.in. o potrzebie reformowania administracji, sądownictwa oraz problemach związanych z korupcją.

Podkreślił jednocześnie, że Polska - wraz z innymi krajami wspierającymi proces rozszerzenia UE - opowiada się za określeniem daty akcesji, by można było zmobilizować społeczeństwa państw aspirujących do członkostwa do reform. "Te reformy są konieczne, one są kosztowne społecznie, dlatego lepiej je przeprowadzać, mając realne perspektywy, realny horyzont, co do daty" - przekonywał szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz był też pytany o perspektywy rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych i inwestycyjnych.

"Widzimy pewien potencjał rozwoju, w szczególności w dziedzinie rolnictwa, w dziedzinie współpracy przemysłów zbrojeniowych, remontów sprzętu wojskowego" - odpowiedział minister. Mówił też o turystyce, która - według niego - może się stać jednym z filarów albańskiej gospodarki.

Czaputowicz przebywa w albańskiej stolicy z jednodniową wizytą. Oprócz rozmów w MSZ ma zaplanowane spotkania m.in. z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.