• <
urząd_morski_gdynia_2021

Adamczyk: Nie robi się nic, by zwiększyć bezpieczeństwo kierowców

pc

21.06.2017 17:41 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Adamczyk: Nie robi się nic, by zwiększyć bezpieczeństwo kierowców
Adamczyk: Nie robi się nic, by zwiększyć bezpieczeństwo kierowców - GospodarkaMorska.pl

Unia Europejska stara się wprowadzić przepisy, które uderzą w transport międzynarodowy pod pretekstem dbałości o kierowców, a nie robi się nic, aby realnie zwiększyć ich bezpieczeństwo - ocenił w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W rozmowie na antenie Radia Zet minister Adamczyk odniósł się do wtorkowego wypadku we Francji. Kierowca zarejestrowanego w Polsce vana zginął w wypadku w pobliżu francuskiego miasta Calais; doszło do tego z powodu ustawionej przez migrantów na drodze blokady z pni drzew.

"To jest dramatyczna sytuacja, która dotyczy polskich transportowców" - ocenił minister.

"Unia Europejska stara się wprowadzić przepisy transportowe, które uderzą w transport międzynarodowy, szczególnie w transport międzynarodowy Polski i krajów, które ostatnio weszły w struktury UE" - stwierdził Adamczyk.

"Z jednej strony ogranicza się działalność tych firm transportowych, argumentując to tym, że dbałość o kierowców z państw, które stały się członkami UE nakazuje konieczność wprowadzenia restrykcyjnych przepisów, które tak w efekcie zniszczą firmy transportu międzynarodowe" - powiedział. "Z drugiej strony ten sam prezydent Macron, kiedy jeszcze wcześniej formułował te tezy o konieczności wprowadzenia przepisów o pracownikach delegowanych, ani słowa nie mówi o tym, co dzieje się na drogach w Calais, co dzieje się na drogach we Francji" - zaznaczył minister. "Niemiecki minister transportu, pan minister Dobrindt, nie mówi, co dzieje się na niemieckich drogach, jakie zagrożenia czyhają na kierowców w transporcie międzynarodowym" - dodał.

Według szefa MIB Francuzi mają świadomość, że "wszystko to, co proponują Francuzi, Niemcy, to wykracza dalece poza regulacje unijne i poza tę umową stowarzyszeniową, która tak naprawdę powinna być podstawą wszystkich działań".

Zapytany o to, jaki jest związek między śmiercią kierowcy polskiego vana a przepisami unijnymi dotyczącymi m.in. transportu, minister Adamczyk odpowiedział: „Ja mówię o pewnym zaangażowaniu polityków francuskich, niemieckich w sprawy transportu międzynarodowego".

Jak mówił, "ci politycy często podpierają się tym, że należy zadbać o kierowców polskich, słowackich, czeskich, węgierskich (…), aby byli bezpieczni pod względem płacowym". "Ale nic się nie robi pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa tychże samych kierowców, którzy znajdują się chociażby na terenie Francji" - ocenił.

Komisja Europejska przedstawiła w ubiegłym roku propozycję zmian w dyrektywie z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników.

Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Ma mu przysługiwać nie tylko płaca minimalna, jak jest obecnie, lecz także inne obowiązkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy dodatki urlopowe. Gdy okres delegowania przekroczy dwa lata, pracownik delegowany - zgodnie z propozycją KE - byłby objęty prawem pracy państwa goszczącego. Dla polskich firm, które delegują prawie 0,5 mln pracowników, to skrajnie niekorzystne zapisy.

Polska zwraca też uwagę na potencjalne problemy dla sektora transportowego, zwłaszcza w świetle przedstawionych ostatnio propozycji w sprawie objęcia delegowaniem kierowców. Zdaniem polskich władz propozycje nowych regulacji mogą uniemożliwić wykonywanie transgranicznych przewozów.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.