Załoga żaglowca zbudowanego przez stocznię Marine Projects w Gdańsku dla Akademii Marynarki Wojennej Wietnamu, z dowódcą okrętu La Van Tam, odwiedziła "Dar Młodzieży". W imieniu komendanta, wietnamskich marynarzy podejmował starszy oficer "Daru" Wiesław Suchocki. Gości podczas zwiedzania "Daru Młodzieży" zapoznano z wyposażeniem oraz systemem szkolenia na naszym żaglowcu.
Pewną konsternację na "Darze" wzbudziły identyczne galony na rękawach wszystkich wietnamskich gości - od dowódcy okrętu po szeregowych marynarzy prezentowali trzy złote paski, górny z tzw. pętlą Nelsona, przypominające galony porucznika marynarki w Polskiej Marynarce Wojennej. Na wszelki wypadek wszystkich witano świstem trapowym. Okazuje się, że zróżnicowanie stopni odzwierciedlają naramienne pagony mundurów.
Wietnamski żaglowiec od trzech tygodni cumuje w gdyńskim basenie Prezydenta, obok "Błyskawicy". To najnowszy reprezentant światowej floty żaglowców szkolnych.
Trzymasztowy bark „Lê Quý Dôn” zaprojektowany, podobnie jak "Dar Młodzieży", przez Zygmunta Chorenia - przy wyporności ok. 857 ton i tonażu pojemnościowym brutto 714 jednostek, ma 67 m długości całkowitej, 58,3 m długości kadłuba, szerokość 10 m, wysokość boczną 5,75 m i 3,6 m zanurzenia. Na trzech niemal 40 metrowych masztach może postawić 1400 m² żagli. W podróżach szkolnych może zabrać 80 kadetów.
Załoga stała, w liczbie 30 osób, przeszła przeszkolenie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i na ORP "Iskra".Do czasu objęcia żaglowca przez załogę wietnamską, statkiem dowodzi kapitan Piotr Leszczyński. W drogę do macierzystego portu - Nha Trang - wyruszy z mieszaną polsko-wietnamską załogą.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe