• <
smartre_2023

Załoga Lê Quý Dôn odwiedziła Dar Młodzieży

16.09.2015 05:59 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Załoga Lê Quý Dôn odwiedziła Dar Młodzieży - GospodarkaMorska.pl

Załoga żaglowca zbudowanego przez stocznię Marine Projects w Gdańsku dla Akademii Marynarki Wojennej Wietnamu, z dowódcą okrętu La Van Tam, odwiedziła "Dar Młodzieży". W imieniu komendanta, wietnamskich marynarzy podejmował starszy oficer "Daru" Wiesław Suchocki. Gości podczas zwiedzania "Daru Młodzieży" zapoznano z wyposażeniem oraz systemem szkolenia na naszym żaglowcu.

Pewną konsternację na "Darze" wzbudziły identyczne galony na rękawach wszystkich wietnamskich gości - od dowódcy okrętu po szeregowych marynarzy prezentowali trzy złote paski, górny z tzw. pętlą Nelsona, przypominające galony porucznika marynarki w Polskiej Marynarce Wojennej. Na wszelki wypadek wszystkich witano świstem trapowym. Okazuje się, że zróżnicowanie stopni odzwierciedlają naramienne pagony mundurów.

Wietnamski żaglowiec od trzech tygodni cumuje w gdyńskim basenie Prezydenta, obok "Błyskawicy". To najnowszy reprezentant światowej floty żaglowców szkolnych.

Trzymasztowy bark „Lê Quý Dôn” zaprojektowany, podobnie jak "Dar Młodzieży", przez Zygmunta Chorenia - przy wyporności ok. 857 ton i tonażu pojemnościowym brutto 714 jednostek, ma 67 m długości całkowitej, 58,3 m długości kadłuba, szerokość 10 m, wysokość boczną 5,75 m i 3,6 m zanurzenia. Na trzech niemal 40 metrowych masztach może postawić 1400 m² żagli. W podróżach szkolnych może zabrać 80 kadetów.

Załoga stała, w liczbie 30 osób, przeszła przeszkolenie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i na ORP "Iskra".Do czasu objęcia żaglowca przez załogę wietnamską, statkiem dowodzi kapitan Piotr Leszczyński. W drogę do macierzystego portu - Nha Trang - wyruszy z mieszaną polsko-wietnamską załogą.   

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.