W piątek (20.11) do Portu Wojennego w Gdyni wejdzie niemiecki okręt podwodny U34. Podczas trzydniowego pobytu polscy i niemieccy marynarze wezmą udział w seminarium naukowym organizowanym w Akademii Marynarki Wojennej.
Odbywający rejs szkolno-bojowy, niemiecki okręt podwodny U34 typu U212A wejdzie do bazy morskiej w Gdyni w piątek, 20 listopada o godzinie 10:00. Po oficjalnym powitaniu delegacja niemiecka weźmie udział w odbywającym się w Akademii Marynarki Wojennej seminarium naukowym „Konstrukcja, wyposażenie oraz doświadczenia z użytkowania konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212A i 214”. Uczestnicy spotkania będą mieli także sposobność zapoznania się z możliwościami symulatora VISTIS używanego w niemieckiej flocie do szkoleń załóg okrętów podwodnych.
To już trzecia edycja warsztatów seminaryjnych poświęconych konstrukcjom nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym. We wcześniejszych spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele sił morskich Francji i Szwecji. Wizyta niemieckich marynarzy potrwa do poniedziałku, 23 listopada.
Współpraca sił morskich Polski i Niemiec to przede wszystkim wspólne ćwiczenia morskie, wizyty okrętów oraz rozmowy sztabowe, konferencje i seminaria. Rocznie okręty, samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej RP i Bundesmarine uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach dwu i wielostronnych, zarówno w ramach NATO, jak i pod auspicjami "Partnerstwa dla Pokoju". Pierwszymi manewrami w jakich polskie okręty uczestniczyły tuż po wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego było polsko-niemieckie ćwiczenie lekkich nawodnych sił uderzeniowych, które odbyło się w marcu 1999 roku w rejonie Rugii.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe