• <

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu

sons

02.06.2020 09:28 Źródło: navalnews

Partnerzy portalu

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu - GospodarkaMorska.pl

Manewry morskie BALTOPS, największe ćwiczenia w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym roku będą odbywać się od 6 do 17 czerwca z udziałem środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO.

Główne obszary szkolenia obejmują obronę powietrzną, działania przeciw okrętom podwodnym, interwencję morską i operacje przeciwminowe.

Ćwiczenie mają zwiększać elastyczność i interoperacyjność między krajami sprzymierzonymi i partnerskimi.
Manewry szczególny nacisk kładą na wzmocnienie wspólnych zdolności reagowania, a także na wykazanie międzynarodowej determinacji, w celu zapewnienia stabilności w regionie Morza Bałtyckiego i, w razie potrzeby, obrony. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

BALTOPS 2020 obejmuje udział 19 narodów. 17 państw NATO i 2 kraje partnerskie zapewnią 29 jednostek morskich, 29 samolotów i 3000 pracowników.

Narody uczestniczące to: Kanada, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie uczestniczącemu personelowi wojskowemu, BALTOPS 20 odbędzie się wyłącznie na morzu. Ten środek ostrożności pozwala jednostkom zacieśnić międzynarodową współpracę operacyjną, zapewniając jednocześnie zdrowie załóg i gotowość do zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa regionalnego.

BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.
 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.