• <
escort_980x120_gif_2020

Morze Bałtyckie: KE przyjmuje sprawozdanie w sprawie planu wieloletniego

15.09.2020 12:35 Źródło: European Comission
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Morze Bałtyckie: KE przyjmuje sprawozdanie w sprawie planu wieloletniego

Partnerzy portalu

Morze Bałtyckie: KE przyjmuje sprawozdanie w sprawie planu wieloletniego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Przed jesiennymi negocjacjami w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r. komisja przyjęła sprawozdanie podsumowujące plan wieloletni (MAP) dla Morza Bałtyckiego.

Ogólnie Komisja uważa, że ​​MAP okazał się pomocny we wdrażaniu wspólnej polityki rybołówstwa, zwłaszcza przy ustalaniu uprawnień do połowów, chociaż Morze Bałtyckie stoi również przed szerszymi wyzwaniami, które mają wpływ na ekosystemy i rybołówstwo.

Długoterminowe trendy poprzedzające MAP mają istotny wpływ na ewolucję środowiska morskiego i zasobów rybnych w Morzu Bałtyckim. Wdrożenie MAP zmniejszyło presję połowową od 2016 r. i przyczyniło się do umiarkowanie pozytywnego rozwoju rybołówstwa w ostatnich latach. Inne presje środowiskowe, wykraczające poza rybołówstwo, mają znaczący wpływ na zdrowie niektórych stad.

„Raport w sprawie wieloletniego planu dla Morza Bałtyckiego jasno pokazuje złożoność zarządzania zasobami rybnymi w środowisku o wielu i stale zmieniających się presjach. Zwołałem konferencję „Nasz Bałtyk” pod koniec tego miesiąca, aby uzgodnić kompleksowe podejście, tak abyśmy mogli zmienić sytuację na Morzu Bałtyckim i oprzeć ją na długoterminowych, zrównoważonych podstawach. Nie możemy winić wyłącznie sektora rybołówstwa, musimy całkowicie zająć się różnymi presjami na Bałtyk ”- powiedział Virginijus Sinkevicius, komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa.

MAP ułatwił wprowadzenie środków towarzyszących, aby pomóc w odbudowie stad, a bez MAP prawdopodobnie ustalono by kwoty na wyższym poziomie. Jednocześnie MAP umożliwił elastyczność w zakresie zdrowych stad, umożliwiając wykorzystanie górnego zakresu FMSY do buforowania poważnych redukcji kwot. Dzięki MAP wszystkie łowiska są obecnie zarządzane zgodnie z maksymalnym podtrzymywalnym połowem (MSY) lub wprowadzane są środki mające na celu przywrócenie ich do MSY. W sumie daje podstawę do długoterminowej rentowności przemysłu rybnego.

Na konferencji „Nasz Bałtyk”, której gospodarzem będzie komisarz Sinkevicius w dniu 28 września, decydenci i eksperci zmierzą się z wyzwaniem, jakim jest długoterminowa równowaga Morza Bałtyckiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.