• <

Maersk z rekordowymi zyskami dzięki wysokim stawkom frachtu

06.05.2021 12:20 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Maersk z rekordowymi zyskami dzięki wysokim stawkom frachtu

Partnerzy portalu

Maersk z rekordowymi zyskami dzięki wysokim stawkom frachtu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Duński koncern żeglugowy, A.P. Moller – Maersk, zanotował świetny wynik finansowy w 1 kwartale 2021 roku. W tym okresie firma zanotował zysk EBITDA w wysokości 4 mld dolarów, o 2,5 mld dolarów więcej niż rok temu. Przychody natomiast wzrosły o 30 proc., do 12,4 mld dolarów.

Firma odniosła korzyści z rosnącego popytu na rynku, na który wciąż miała wpływ pandemia i poważne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. Według firmy wyniki odzwierciedlają 5,7 proc. wzrost wolumenów, znaczny wzrost stawek frachtowych (o 35 proc.) i niższe ceny paliwa bunkrowego.

- Wysoki wzrost i rentowność wynikały z solidnego popytu w transporcie oceanicznymi, logistyce i terminalach. Silny popyt doprowadził do powstania zatorów w portach, co spowodowało wzrost stawek frachtowych do rekordowych poziomów - powiedział Søren Skou, dyrektor generalny A.P. Moller - Maersk.

EBITDA w sektorze transportu oceanicznego wyniosła 3,4 mld dolarów w porównaniu z 1,2 mld w I kwartale 2020 r. Przychody również wzrosły, do 9,5 mld z 7,2 mld dolarów.

Logistyka i usługi kontynuowały silny wzrost i wzrost przychodów, o 42 proc. w I kwartale do 2 mld dolarów, głównie dzięki wzrostowi organicznemu, ale także temu wynikającemu z przejęć Performance Team i KGH Customs Services. EBITDA wzrosła o 201 proc. do 205 mln dolarów w porównaniu do 68 mln r/r, a EBIT wzrósł do 139 mln dolarów w porównaniu do 29 mln w tym samym kwartale ubiegłego roku, częściowo dzięki zwiększeniu marży.

Ponadto, Gateway Terminals osiągnął dobre wyniki w pierwszym kwartale, przy wzroście przychodów o 24 proc. do 915 mln dolarów, głównie dzięki wyższym wolumenom i przychodom z magazynowania, podczas gdy EBITDA wzrosła o 52 proc. do 323 mln dolarów.

Wyniki pojawiły się w trwale trudnym środowisku, w którym kraje wciąż zmagają się ze skutkami pandemii.

- Ogólnie rzecz biorąc, możemy być bardzo zadowoleni z wyników działalności w tym kwartale. Wysoka rentowność doprowadziła do ROIC na poziomie 15,7 proc., a nasze silne wolne przepływy pieniężne dają nam możliwość dalszych inwestycji w transformację biznesu, przy jednoczesnym przyspieszeniu pozostałej części trwającego programu skupu akcji, a następnie rozpoczęciu nowego – podsumował Skou.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.