• <

Luksusowe domy w Australii zaczęły wpadać do oceanu

22.07.2020 12:03 Źródło: CNN
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Luksusowe domy w Australii zaczęły wpadać do oceanu

Partnerzy portalu

Luksusowe domy w Australii zaczęły wpadać do oceanu - GospodarkaMorska.pl
fot. Pete McGill/Instagram

Silne fale spowodowały, że luksusowe domy przy plaży wzdłuż środkowego wybrzeża Nowej Południowej Walii częściowo runęły do wody, a inne stoją jedynie na gołych belkach.

Silne fale uderzały w nadmorskie wille przez kilka dni, powodując poważną erozję. W ostatni weekend woda pochłonęła podwórka, zawaliły się frontowe ganki i balkony. Szokujące zdjęcia opublikowane w sobotę rano pokazują, że w niektórych domach brakuje ścian, które wpadły do ​​morza, inne stoją tylko na betonowych blokach, a ziemia wokół nich została zmieciona.

Mieszkańcy ponad 40 posiadłości wzdłuż plaży Wamberal - położonej 90 kilometrów na północ od Sydney - musieli w ostatnich dniach ewakuować się, ponieważ fala nadal uderza w linię brzegową.
Podczas odpływu mieli dwie godziny na spakowanie swoich rzeczy i wyniesienie się.

Sytuacja może się pogorszyć. Plaża Wamberal została ogłoszona najbardziej dotkniętym obszarem, a 66 domów „zagrożonymi”.

Nie jest jasne, kiedy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. Władze odłączyły zasilanie, gaz i wodę w najbardziej zagrożonych posiadłościach i odgrodziły strefę zagrożenia.

W międzyczasie lokalni urzędnicy i agencje opieki społecznej pracują nad zapewnieniem przesiedleńcom mieszkań w sytuacji kryzysowej.

Jednak wielu sfrustrowanych mieszkańców zarzuciło samorządowi lokalnemu, że nie podejmuje wystarczających działań w celu rozwiązania długotrwałych problemów. Przez lata ostrzegano przed erozją wybrzeża przyspieszoną przez zmiany klimatyczne i lobbowano za falochronem - zwłaszcza po niszczycielskich sztormach w 2016 roku.

Silne sztormy wielokrotnie dewastowały plażę Wamberal i otaczające ją wybrzeże od lat 70. XX wieku, powodując poważną erozję i zniszczenia nieruchomości mieszkalnych. Jednak dopiero w zeszłym roku samorząd rozpoczął wstępne badania i projekty wału.

Dzisiaj, zmiany klimatyczne powodują potężniejsze i bardziej ekstremalne systemy pogodowe, z wyższym poziomem morza i niszczycielskimi sztormami, stwarzającymi nowe zagrożenia.Tagi:
klimat, australia

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.