• <
BOTA_2023

Kuba zachęca Rosję do inwestycji na wyspie

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kuba zachęca Rosję do inwestycji na wyspie

Partnerzy portalu

Władze Kuby ogłosiły zachęty dla firm z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie, poinformowali w środę przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie forum gospodarczego.

Cytowany przez agencję Reutera szef rosyjskiej delegacji Borys Titow poinformował, że podczas wydarzenia zorganizowanego w hawańskim hotelu Nacional "Kuba wyraźnie otworzyła drzwi dla rosyjskich inwestycji".

- Traktują nas preferencyjnie - podkreślił.

Wśród zaprezentowanych przez kubańskie władze propozycji jest możliwość korzystania przez rosyjskie spółki z terenów rolnych na wyspie przez okres 30 lat, co Titow określił mianem "niezwykłego ustępstwa dla zagranicznych firm na Kubie".

Rząd w Hawanie, jak dodał Borys Titow, zamierza zwolnić też rosyjskie firmy z ceł importowych na niektóre technologie. Dodatkowo rosyjskie firmy uzyskają na Kubie prawo do transferowania do swojej ojczyzny zysków czerpanych na wyspie.

Według szacunków Kremla wymiana handlowa pomiędzy Kubą a Rosją wyniosła w 2022 r. 450 mln dolarów, czyli trzy razy więcej niż rok wcześniej. (PAP)

zat/ sp/

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.