• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Koniec programu Ratownik. Okręt nie powstanie: "Za drogo"

AK

01.03.2022 19:53
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Koniec programu Ratownik. Okręt nie powstanie: "Za drogo"

Partnerzy portalu

Koniec programu Ratownik. Okręt nie powstanie: "Za drogo" - GospodarkaMorska.pl
Fot. MMC Ship Design & Marine Consulting

Jak dowiedział się portal Defence24.pl Agencja Uzbrojenia poinformowała Polską Grupę Zbrojeniową o anulowaniu programu "Ratownik" dotyczącego budowy okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej. W uzasadnieniu decyzji podano jeden argument: „za drogo".

Jak wynika z informacji przekazanych przez portal, 21 lutego 2022 roku prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. otrzymał zawiadomienie o anulowaniu postępowania w ramach programu Ratownik.

Agencja Uzbrojenia poinformowała dodatkowo, że działała w tym przypadku zgodnie z paragrafem 31 ust. 2 „Wytycznych dotyczących udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień i podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa", stanowiących załącznik do decyzji Nr 367/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2015 r. „w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa".

Portal Defence24.pl podaje, że "Postępowanie unieważniono, ponieważ ostatecznie zaproponowana przez Wykonawcę wartość za wykonanie przedmiotu zamówienia przekracza wartość środków finansowych przeznaczonych na jego sfinansowanie. Możliwość podjęcia takiej decyzji przewidziano wcześniej w Zaproszeniu do negocjacji przesłanym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej".

Dodajmy, że pierwsza umowa w tej sprawie została podpisana 28 grudnia 2017 r. Negocjacje prowadzono z również z Polską Grupą Zbrojeniową, która była liderem konsorcjum utworzonego przez PGZ Stocznia Wojenna, Stocznię Remontową „Nauta" oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Przypomnijmy. Okręt Ratownik miał być najnowocześniejszym w Europie pełnomorskim okrętem ratowniczym. Miał zapewniać wsparcie dla grup bojowych oraz nieść pomoc unieruchomionym okrętom podwodnym. Okręt miał mieć 96 metrów długości i 19 metrów szerokości, wyporność 6 tys. ton. oraz pomieścić ponad 100 marynarzy. Jego zadaniem było także wsparcie gospodarki morskiej, szczególnie sektora energetycznego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.