• <
BOTA_2023

Firma Expom uznana przez Det Norske Veritas za największego w Europie producenta żurawików szalupowych

31.03.2015 10:34 Źródło: własne
Strona główna Firma Expom uznana przez Det Norske Veritas za największego w Europie producenta żurawików szalupowych
Firma Expom uznana przez Det Norske Veritas za największego w Europie producenta żurawików szalupowych - GospodarkaMorska.pl

Firma Expom z niewielkiego Kurzętnika w województwie warmińsko-mazurskim, uznana przez Det Norske Veritas za największego w Europie producenta żurawików szalupowych, zamyka rok 2014 obrotami na poziomie 45 mln zł. Jak firmie oddalonej od Bałtyku o 170 km, a działającej w branży morskiej, udało się osiągnąć na tym polu sukces?

Jak mówi prezes zarządu, Rafał Domżalski, sekret powodzenia Expomu tkwi w odważnych inwestycjach oraz konsekwentnym realizowaniu kolejnych punktów rozwoju spółki. Expom specjalizuje się w produkcji żurawików szalupowych, ale także dźwigów morskich oraz  wielkogabarytowych kostrukcji stalowych. Według Det Norske Veritas, norweskiego towarzystwa kwalifikacyjnego, Expom jest największym w Europie producentem żurawików szalupowych, których w tamtym roku wyprodukował aż 180. Te ratujące życie na morzu urządzenia służą do wyrzucania szalup podczas katastrof morskich, dlatego muszą być niezawodne nawet wtedy, gdy brak jest dostępu do zasilania elektrycznego.

Priorytetową kwestią podczas produkcji jest w spółce bezpieczeństwo i najwyższa jakość wykonywanych urządzeń, ponieważ później od niezawodności tych maszyn może zależeć czyjeś życie. Dlatego też Expom w ostatnich latach inwestuje w szkolenia pracowników – w 2014 roku nakłady na szkolenia wyniosły 51,9 tys. zł i zostały sfinansowane ze środków własnych.

Nowe inwestycje

Expom to spółka o dużej dynamice rozwoju, której 98 proc. produkcji przeznaczone jest na eksport. Z tego powodu sukcesywnie dokonywane są inwestycje w park maszynowy i modernizacje fabryki. Ubiegłoroczne zmiany w spółce są kontynuacją zapoczątkowanego w 2013 roku planu modernizacji firmy za kwotę blisko 1,5 mln EUR. W zeszłym roku zainwestowano m.in. w  dwie suwnice  o udźwigu 20 ton, które są  największymi jak do tej pory urządzeniem transportu bliskiego, jakie zakupiono w historii spółki. Na wzrost produkcji znaczny wpływ miał zakup nowoczesnego Centrum Obróbczego HAAS EC-1600. Maszyna ta umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie  skomplikowanych elementów stalowych. W naszej części Europy taki model obrabiarki jest bardzo unikatowy, co powoduje, że oferta firmy z Kurzętnika z 63-letnią tradycją jest bardzo profesjonalna.

Portfel zamówień

W ubiegłym roku załoga Expom zrealizowała wiele spektakularnych projektów, np. wielkogabarytowy dźwig morski HSC 700 o wadze 50 ton, o maksymalnym udźwigu roboczym blisko 20 ton i zasięgu 34 metrów, który w całości wykonany został w kurzętnickiej fabryce. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku wykonano dla jednego z głównych kontrahentów zagranicznych w Niemczech dwie, jak dotychczas w historii Expom S.A. największe i najcięższe, konstrukcje spawane o wadze ok. 50 ton każda oraz o wymiarach ok. 6,7 x 6,1 x 3,5 m. Na uwagę zasługuje także projekt przegubowego dźwigu offshorowego Knuckleboom o udźwigu 10 ton i ramieniu o długości 13 metrów i charakterystycznej dwuczęściowej budowie, który opuścił mury fabryki na zlecenie klientów z Skandynawii.


W ciągu 2014 roku dołączyło do Expom sześciu nowych klientów, co w ogólnym rozrachunku daje w sumie dwudziestu kontrahentów spółki. Różnorodny i stale powiększający się portfel zamówień jest dla zarządu spółki najlepszym dowodem na rosnącą rozpoznawalność marki na międzynarodowym rynku w tej branży. Priorytetami Expom są produkcja wysoko przetworzonego wyrobu finalnego, rozwój  portfela klientów  oraz konsekwentne inwestycje w załogę i infrastrukturę Expom S.A.
Nie ma rozwoju bez odważnych, przemyślanych inwestycji – komentuje prezes Domżalski.

Dziękujemy za wysłane grafiki.