• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Znamy zwycięzców rankingu „Wprost” 200 Największych Polskich Firm 2019 - na liście firmy gospodarki morskiej

sons

25.05.2020 08:02 Źródło: WPROST
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Znamy zwycięzców rankingu „Wprost” 200 Największych Polskich Firm 2019 - na liście firmy gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

Znamy zwycięzców rankingu „Wprost” 200 Największych Polskich Firm 2019 - na liście firmy gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

Wyłoniono zwycięzców szóstej edycji rankingu 200 Największych Polskich Firm tygodnika „Wprost”. Grupa Kapitałowa Remontowa Holding wzmocniła swoją pozycję polskiego lidera gospodarki morskiej. Na liście znalazły się też firmy takie jak PERN, Polska Żegluga Morska i OT Logistics.

W tym roku wysokie pozycje na liście zajęły polskie firmy z branży morskiej. Grupa Kapitałowa Remontowa Holding znalazła się na 77. miejscu (w kategorii Przemysł Stoczniowy). To awans z 80 miejsca, które zajęła rok wcześniej i najwyższa pozycja wśród firm związanych z gospodarką morską.

100. pozycję objęła Polska Żegluga Morska, która swój debiut w rankingu miała dopiero rok temu. Tym samym przeskoczyła o 12 stopni wyżej w porównaniu z rokiem 2019.

Wyróżnione w kategorii logistyka zostały spółki PERN (106. miejsce) i OT Logistics (145.), które również wypadły znacznie lepiej niż rok wcześniej.
 
"Takich wyników w sześcioletniej historii rankingu 200 największych polskich firm jeszcze nie było. Cała dwusetka wypracowała w zeszłym roku ponad 845 mld zł przychodów, czyli o 73 mld więcej niż przed rokiem. Nic dziwnego, skoro to dane finansowe z 2019 r. Z czasów rozgrzanej koniunktury, nieskalanej jeszcze koronawirusem. Na tegorocznej liście zadebiutowały aż 24 nowe firmy. " - komentuje WPROST.

Na podium jak co roku znalazły się firmy z branży energetycznej i paliwowej:

"Pierwsze miejsce należy do Grupy Orlen, drugie do PGNiG, a na pudło w tym roku udało się wskoczyć PGE, który wyrwał trzecią pozycję Grupie LOTOS. Ale to nie tak, że w dwusetce dominują spółki Skarbu Państwa. Jest wręcz przeciwnie, bo trzy czwarte firm ujętych w rankingu pozostaje w prywatnych rękach” - informuje tygodnik.

W opracowaniu rankingu 200 Największych Polskich Firm tygodnik „Wprost” bazuje na informacjach o przychodach, zyskach, aktywach i kapitałach własnych kilkuset polskich firm z dominującym polskim kapitałem. Razem z firmami z rankingu wyróżnione zostały także przedsiębiorstwa, które uznano za Polskich Ambasadorów, czyli największych polskich eksporterów oraz Polskie Gepardy. Na to miano zasługują polskie firmy, które wykazały się najbardziej dynamicznym rozwojem. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem przedstawicieli świata polityki i biznesu odbyła się w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.