• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Maląg: sytuacja bezrobocia może się pogorszyć w czerwcu; w maju jest podobnie jak w kwietniu

ew

29.05.2020 08:29 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Maląg: sytuacja bezrobocia może się pogorszyć w czerwcu; w maju jest podobnie jak w kwietniu

Partnerzy portalu

Maląg: sytuacja bezrobocia może się pogorszyć w czerwcu; w maju jest podobnie jak w kwietniu - GospodarkaMorska.pl

Sytuacja w maju wygląda podobnie jak w poprzednim miesiącu, ale wzrost może nastąpić w czerwcu – powiedziała w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Zauważyła jednocześnie, że dotychczasowy niewielki wzrost bezrobocia pokazuje skuteczność działania tarczy antykryzysowej.

Z majowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu 2020 r. osiągnęła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tys., co stanowiło przyrost o ok. 55 tys. z 909,4 tys. osób bezrobotnych w marcu.

Nawiązując do tych danych, Marlena Maląg przekonywała w Polskim Radiu 24, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, ale utrzymywana pod kontrolą.

Podkreśliła również, że wszystkie mechanizmy zawarte w tarczy antykryzysowej mają na celu wsparcie utrzymania miejsc pracy i one też są dynamiczne.

"Obserwujemy sytuację (...), obserwujemy maj i ta sytuacja w maju wygląda podobnie jak miesiąc wcześniej, nie wygląda gorzej" – zapewniła Maląg. Oceniła, że "te nasze symulacje pokazują, że wzrost bezrobocia może być większy w czerwcu, ale też pokazują skuteczność mechanizmu działania tarczy antykryzysowej".

Zapytana o podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych, minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewniła jednocześnie, że w tej kwestii nawiązana została pełna współpraca między resortem, premierem Morawieckim i prezydentem.

"Dobre informacje chciałabym zostawić prezydentowi, aby w odpowiednim momencie ogłosił i zapowiedział dalsze kroki tej inicjatywy" – powiedziała Maląg.

Zgodnie z zapowiedziami rządu podniesiony ma być zasiłek dla bezrobotnych do 1200 zł i dodatkowy zasiłek trzymiesięczny w kwocie 1300 zł dla tracących pracę. Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.