• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Błaszczak: Cieszę się, że klasy mundurowe są tak popularne wśród młodzieży

Strona główna Edukacja, praca Błaszczak: Cieszę się, że klasy mundurowe są tak popularne wśród młodzieży
Błaszczak: Cieszę się, że klasy mundurowe są tak popularne wśród młodzieży - GospodarkaMorska.pl

pc

02.04.2019 Źródło: PAP

Cieszę się, że klasy mundurowe są tak popularne wśród polskiej młodzieży – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który zainaugurował w poniedziałek mistrzostwa klas mundurowych w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie).

W czwartej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych, odbywających się na poligonie w Drawsku Pomorskim, bierze udział – jak podali organizatorzy – rekordowa liczba 25 drużyn z całej Polski.

"Bardzo się cieszę z tego, że klasy mundurowe są tak popularne wśród polskiej młodzieży. Cieszę się z tego, że podejmujecie rywalizację" – powiedział Błaszczak, zwracając się do uczestników zawodów. Dodał, że ma nadzieję, iż młodzież obecna w Drawsku, zwiąże swoją przyszłość "czy to z wojskiem polskim, czy też ze służbami mundurowymi, które nadzoruje minister spraw wewnętrznych i administracji".

Ocenił, że "to olbrzymi potencjał do tego, żeby Polska była bezpieczna". "To właśnie wy za kilka, kilkanaście lat, przejmiecie odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny" – powiedział minister. Podkreślił, że jest przekonany, iż uczniowie klas mundurowych będą do tego "świetnie przygotowani".

"Służba w wojsku polskim jest zaszczytem, jest wyróżnieniem, służba w wojsku polskim jest ważna dla naszego bezpieczeństwa, a chciałem podkreślić, że wasze przygotowanie do służby w wojsku polskim daje gwarancję profesjonalizmu i tego, że nasza ojczyzna jest i będzie bezpieczna" – przekonywał szef MON.

Nawiązując do porannego spotkania z amerykańskimi i polskimi żołnierzami na drawskim poligonie podkreślił, że "jest porozumienie między żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego", co - jego zdaniem - jest "niezwykle istotne, żeby zapewnić bezpieczeństwo". Ocenił, że taka współpraca jest wzorem dla uczniów, którzy staną się w przyszłości żołnierzami.

Błaszczak zaapelował, aby uczniowie pamiętali o mogiłach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. i aby "dokumentowali miejsca, w których spoczywają żołnierze wojska polskiego", a także aby "otoczyli opieką" te miejsca. "W związku z tym zorganizowałem postępowanie konkursowe, program +Wdzięczni Bohaterom+, obrońcom ojczyzny w 1939 r. Zachęcam do uczestnictwa w tym programie" – powiedział minister. "W ten sposób budujemy naszą tożsamość narodową – w ten sposób, że pamiętamy o bohaterach, że pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę" – wyjaśnił.

"Z silnym morale, z poczuciem odpowiedzialności za naszą ojczyznę, jestem o tym przekonany, że przy zdobyciu umiejętności wojskowych, będziecie stanowili trzon systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej" – powiedział szef MON do uczniów.

Rozpoczęte oficjalnie w poniedziałek Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych, to zawody sportowo-obronne, organizowane od czterech lat przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim we współpracy m.in. z 16. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Drawsku Pomorskim, Żandarmerią Wojskową, 2. Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu i 12. Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

Uczestnicy będą – według zapowiedzi organizatorów – doskonalili umiejętności w konkurencjach sportowo-obronnych i pogłębiali wiedzę o współczesnych siłach zbrojnych i obronności kraju. Zawody potrwają do czwartku.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 41,83 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2230,20 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,60 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 22,98 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1864,15 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.