• <

Aktualna sytuacja na Wiśle

Strona główna MW, służby morskie Aktualna sytuacja na Wiśle
Aktualna sytuacja na Wiśle - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

zc

23.02.2021 Źródło: PAP

Wzrasta poziom Wisły na terenie powiatu płockiego, od Wyszogrodu i Kępy Polskiej do Płocka. W samym Płocku poziom rzeki na razie opada. Poniżej, na Zbiorniku Włocławskim, pracuje 10 lodołamaczy. Jednostki kruszą zator, który jeszcze w poniedziałek, został naruszony i ruszył nieco wraz z nurtem.

We wtorek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 617 cm, czyli już 67 cm ponad stan alarmowy – od poniedziałku wieczorem przybyło tam 12 cm wody. W Kępie Polskiej w tym czasie poziom rzeki wynosił 526 cm, czyli 26 cm powyżej stanu alarmowego – od poniedziałku wieczorem przybyło tam 9 cm wody. Przybór spowodowany jest spływaniem wód roztopowych z górnego biegu Wisły oraz jej dopływów.

"Przybywa wody na wodowskazach Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Podobne wzrosty obserwujemy także na pozostałych wodowskazach na terenie powiatu aż do Płocka. Wyjątkiem jest położny poniżej Nowy Duninów, gdzie w zasadzie poziom wody nie ulega zmianie" – powiedział we wtorek PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.

W związku z sytuacją na Wiśle we wtorek w Płocku obradował powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, m.in. z udziałem przedstawicieli Wód Polskich oraz siedmiu położonych nad rzeką gmin, gdzie obowiązuje wciąż alarm przeciwpowodziowy. "Na posiedzeniu przekazano, że zator na Zbiorniku Włocławskim został jeszcze w poniedziałek poważnie naruszony i pod wpływem nurtu lód ruszył. To spowodowało spadek poziomu wody w Płocku" – powiedział Jakubowski. Zastrzegł przy tym, że z dokładną ocenę tego, na ile faktycznie zator przemieścił się na rzece, trzeba jeszcze poczekać do kolejnych meldunków z lodołamaczy.

Jak podały Wody Polskie, na Zbiornik Włocławski wypłynęło we wtorek rano 10 lodołamaczy – jednostki wyszły z portu we Włocławku nieco później niż zazwyczaj, gdyż ze względu na gęstą mgłę, oczekiwały na poprawę warunków nawigacyjnych. "O godz. 8.30 dziesięć lodołamaczy ruszyło do akcji na Zbiorniku Wodnym Włocławek" – przekazały Wody Polskie. W informacji wyjaśniono, że lodołamacze będą kontynuowały kruszenie zatoru lodowego w gminie Nowy Duninów, przy czym "planowane jest dalsze udrażnianie rynny spływowej i w przypadku korzystnych warunków wiatrowych przepuszczanie lodu przez stopień", czyli przez tamę we Włocławku.

Jak powiedział we wtorek kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim, na bieżąco przekazywane są gminom środki przeciwpowodziowe na wypadek lokalnych zagrożeń. "Zapadła decyzja, aby zaangażować więcej jednostek straży pożarnej. Prawdopodobnie będzie występować do Wojsk Obrony Terytorialnej, żeby już od środy stacjonowały na naszym terenie, wspomagając jednostki straży pożarnej, by w sytuacji zagrożenia nie czekać aż dotrze do nas wsparcie" – podkreślił Jakubowski.

Dodał, że jednym z niepokojących obecnie zjawisk w związku przyrostem poziomu Wisły są uszkodzenia biegnących wzdłuż rzeki wałów przeciwpowodziowych spowodowane przez bobry. "Mamy bardzo poważny problem z bobrami. Z dnia na dzień pojawia się więcej uszkodzeń wałów. Przy wysokiej wodzie dziury bobrowe osłabiają konstrukcje wałów w sposób znaczący. Te uszkodzenia są na bieżąco naprawiane, ale łatanie tych dziur po bobrach to często zaangażowanie setek osób" – zaznaczył kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

Przyznał jednocześnie, iż podjęto tam decyzję, aby rekomendować Wodom Polskim wystąpienie o pozwolenie na odstrzał bobrów.

W samym Płocku we wtorek przed południem poziom Wisły na poszczególnych wodowskazach wynosił: Grabówka 351 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczki – 369 cm (stan alarmowy 345 cm), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta – 328 cm (stan alarmowy 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen – 743 cm (stan alarmowy 700 cm). Oznacza to, wobec danych z poniedziałku wieczorem, spadek poziomu wody na wszystkich wodowskazach o 5 do 9 cm.

W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Został wówczas wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta – w miejscowości Popłacin - blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,08 $ baryłka  2,43% 21:55
 Cyna 24505,00 $ tona -10,89% 1 mar
 Cynk 2788,00 $ tona -1,17% 1 mar
 Aluminium 2154,00 $ tona -2,18% 1 mar
 Pallad 2344,00 $ uncja  -0,72% 21:55
 Platyna 1179,10 $ uncja  -2,49% 21:55
 Srebro 26,27 $ uncja  -2,20% 21:55
 Złoto 1713,85 $ uncja  -1,33% 21:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.