• <

Wicepremier Chin pojedzie na negocjacje handlowe do Waszyngtonu

Strona główna Prawo, polityka Wicepremier Chin pojedzie na negocjacje handlowe do Waszyngtonu

pc

08.10.2019 Źródło: PAP
Wicepremier Chin pojedzie na negocjacje handlowe do Waszyngtonu - GospodarkaMorska.pl

Wicepremier Chin Liu He będzie przewodniczył delegacji tego kraju, która w dniach 10-11 października weźmie udział w Waszyngtonie w negocjacjach handlowych ze stroną amerykańską - poinformowało we wtorek ministerstwo handlu Chin.

W chińskiej delegacji znajdą sie także m.in. minister handlu Zhong Shan, szef chińskiego banku centralnego Yi Gang oraz przewodniczący narodowej komisji rozwoju i reform Ning Jizhe. Stany Zjednoczone będą reprezentowane m.in. przez ministra skarbu Stevena Mnuchina oraz specjalnego przedstawiciela rządu USA ds. handlu Roberta Lighthizera.

Tymczasem w poniedziałek USA umieściły 28 chińskich organizacji rządowych i handlowych na swojej czarnej liście, oskarżając je o udział w represjach władz wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej - podało amerykańskie ministerstwo handlu.

„Rząd USA i ministerstwo handlu nie mogą i nie będą tolerować brutalnego tłumienia mniejszości etnicznych w Chinach" - powiedział minister handlu Wilbur Ross. Dodał, że podmiotom umieszczonym na czarnej liście odmawia się możliwości importowania produktów ze Stanów Zjednoczonych.

Na czarnej liście znalazły się m.in. firma specjalizująca się w monitoringu wideo Hikvision i firmy zajmujące się sztuczną inteligencją Megvii Technology i SenseTime.

Chiny i USA od ponad roku toczą wojnę handlową, w ramach której nałożyły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. Przybierający na sile konflikt rodzi obawy o globalny wzrost gospodarczy. Kraje prowadzą negocjacje w sprawie porozumienia, które mogłoby zakończyć spór, ale jak dotąd rozmowy nie przyniosły definitywnego rozwiązania.

Negocjacje, które odbyły się w maju, załamały się, gdy Amerykanie oskarżyli Chińczyków o próby wycofania się z ustalonych już zapisów planowanej umowy handlowej.

Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.