• <

Szczecin wspiera lokalnych przedsiębiorców

Strona główna Prawo, polityka Szczecin wspiera lokalnych przedsiębiorców
Szczecin wspiera lokalnych przedsiębiorców - GospodarkaMorska.pl

gm24

19.03.2020 Źródło: PAP

Odroczenie opłat i specjalne pożyczki dla mikro i małych firm znalazły się wśród działań wspierających szczecińskich przedsiębiorców, mających trudności w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Pakiet dla lokalnej gospodarki przygotował magistrat.

"Przedsiębiorcy, którzy mają kłopot z płynnością finansową mogą wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. Termin zostanie wydłużony w każdym uzasadnionym przypadku" – poinformowały w czwartek służby prasowe Urzędu Miasta w Szczecinie. Jak dodano w komunikacie, jeśli w wyznaczonym czasie sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal nie będzie zadowalająca, będzie mógł wystąpić o kolejną ulgę - w drodze indywidualnego wniosku, po uzasadnieniu braku możliwości opłacenia podatku i opłaty prolongacyjnej.

O odroczenie terminu zapłaty czynszu mogą wnioskować natomiast przedsiębiorcy w trudnej sytuacji, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych. "Złożenie wniosku już teraz wstrzyma naliczanie ewentualnych odsetek karnych (od 16 marca). Natomiast cała procedura formalna dotycząca umorzenia, rozłożenia na raty itp., przeprowadzona zostanie po ustaniu sytuacji kryzysowej" – zapewniono.

Miasto ma też przeznaczyć 10 mln zł na dokapitalizowanie funduszu pożyczkowego, na pożyczki dla małych i mikroprzedsiębiorstw ze Szczecina – szczegóły, jak podano, opracowuje Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Środki na ten cel będą pochodzić z oszczędności lub z rezerw, np. z rezerwy na organizację finału regat wielkich żaglowców (The Tall Ships’ Races), którego miasto będzie gospodarzem w przyszłym roku.

Wzorowane na nowojorskiej platformie Kabbage ma być też rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy miasta staną się patronami swoich ulubionych firm. "Powstanie specjalna platforma, na której firmy, po zarejestrowaniu, będą mogły sprzedawać bony lub vouchery na swoje produkty i usługi, do wykorzystania przez klientów w późniejszym czasie" – wyjaśniono.

Zapewniono także, że podczas organizowanych w przyszłości wydarzeń, do współpracy jako pierwsi będą zapraszani lokalni artyści, którzy obecnie znaleźli się w trudnej sytuacji.

"Miasto zwróci się również do związków i organizacji pracodawców o tworzenie funduszów solidarnościowych na przyszłość" – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano, obecnie opracowywane są poszczególne elementy pakietu dla przedsiębiorców.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.