• <
urząd_morski_gdynia_2021

Raport Ebury: Wyraźnie słabszy funt próbuje odrabiać straty

ew

30.07.2019 12:04 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Raport Ebury: Wyraźnie słabszy funt próbuje odrabiać straty
Raport Ebury: Wyraźnie słabszy funt próbuje odrabiać straty - GospodarkaMorska.pl

Brytyjska waluta zaczęła ponownie tracić. Z czym jest to związane? Jakie kluczowe dla funta wydarzenie czeka nas w tym tygodniu?


Kurs GBP/PLN spadł wczoraj o ponad 1%. Jeszcze głębszej deprecjacji waluta doświadczyła w relacji do głównych walut. Dlaczego?

Wyprzedaży funta brytyjskiego winny jest wzrost niepokoju związanego z Brexitem, w związku z postrzeganym przez rynek wzrostem ryzyka Brexitu bez porozumienia. Stoi za tym agresywna retoryka Borisa Johnsona oraz członków jego gabinetu. Sugeruje ona, że – mimo, że nie wyklucza rozmów z UE, jeśli Wspólnota wyrazi taką wolę – Wielka Brytania przygotowuje się na tzw. no-deal Brexit.

Wzrost postrzeganego ryzyka Brexitu bez porozumienia nie pozostaje również bez wpływu na spekulacje dotyczące działań Banku Anglii. Na przestrzeni ostatnich tygodni wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych ze strony BoE przed końcem roku wzrosło do około 55%. Niewykluczone, że już w ten czwartek Bank Anglii zdecyduje się przestać sugerować możliwość podniesienia stóp procentowych (do czego mogłoby dojść w przypadku uporządkowanego Brexitu), co może nałożyć na funta dodatkową presję.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR
Kurs EUR/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 4,27-4,29. Złoty w relacji do euro prawdopodobnie osłabił się w związku ze wzrostem niepokoju na rynkach w kontekście Brexitu. Sama wspólna europejska waluta wczoraj radziła sobie względnie dobrze, kończąc dzień na plusie w parze z dolarem amerykańskim. Brak istotnych informacji z obu stron Atlantyku sprawił, że zmienność na głównej parze była dość ograniczona.

Dzisiejsza publikacja serii indeksów opisujących nastroje w strefie euro w ujęciu ogólnym raczej rozczarowała, wskazując na utrzymujące się obawy względem perspektyw gospodarczych wspólnego bloku. Szczególny pesymizm dotyczy przemysłu. Indeks nastrojów w tym sektorze doświadczył w lipcu głębszego niż oczekiwano spadku i znalazł się na najniższym poziomie od sześciu lat. Z uwagi na ograniczoną istotność indeksów, ich wpływ na zachowanie wspólnej europejskiej waluty był jednak ograniczony.

W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na wstępne dane o lipcowej inflacji CPI/HICP w Niemczech. Będzie ona wstępem do jutrzejszej publikacji danych o dynamice cen w strefie euro.

GBP
Kurs GBP/PLN w poniedziałek spadł o 1,1%, wahając się w widełkach 4,70-4,75. Po wczorajszym osłabieniu brytyjska waluta dziś stabilizuje się na niższych poziomach. Nic jednak nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie mogli liczyć na wyraźniejsze umocnienie. Dopóki nie dotrą do nas żadne pozytywne informacje ws. Brexitu brytyjska waluta może pozostawać pod presją.

USD
Kurs USD/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,83-3,85. Amerykańska waluta w ostatnim czasie radzi sobie względnie dobrze, w czym pomaga słabość funta brytyjskiego. Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych przełomowych informacji z USA. Z uwagi na to, iż dane te mają znaczenie dla Fedu, dziś warto będzie zwrócić uwagę na odczyt bazowej inflacji PCE w USA w czerwcu, który zostanie opublikowany w drugiej części dnia.

Obecnie rynek szacuje, że podczas jutrzejszego spotkania amerykański bank centralny obetnie stopy procentowe o co najmniej 25 punktów bazowych. Dla rynku kluczowym pytaniem w tym kontekście jest to, czy będzie to jednorazowy ruch, czy rozpoczęcie dłuższego cyklu luzowania. W związku z tym uwaga inwestorów powinna skupić się na komunikacji dotyczącej przyszłości bardziej niż na samej decyzji w kwestii stóp podczas jutrzejszego spotkania.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.