• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Seulu

pc/MSZ

08.10.2019 03:36 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Seulu
Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Seulu - GospodarkaMorska.pl

Polska i Republika Korei są strategicznymi partnerami. Nasza współpraca ma ogromny potencjał, szczególnie w obszarze gospodarczym, badawczym i innowacji – powiedział minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu z minister spraw zagranicznych Republiki Korei Kyung-wha Kang.

Ministrowie zgodnie zauważyli, że oprócz dynamicznie rozwijających się relacji politycznych warte odnotowania jest także zacieśnienie kooperacji ekonomicznej między naszymi krajami. – Polska ma ambitne plany rozwoju gospodarczego. Republika Korei jest naszym sprawdzonym partnerem w inwestycjach – zaznaczył minister Czaputowicz. Ministrowie omówili także kwestie dotyczące współpracy w dziedzinie lotnictwa, przemysłów zbrojeniowych, infrastruktury, energii i relacji międzyludzkich, a także szczegóły odbywającego się w Seulu spotkania Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa, powołanej w ramach Procesu Warszawskiego. Minister Czaputowicz podkreślił przy tej okazji nadzieje związane z zarysowującą się polsko-koreańską współpracą w tej dziedzinie. – Istnieje duży niewykorzystany potencjał we współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, co jest ważne nie tylko w obszarze obronności, ale także dla gospodarki – zauważył minister. Rozmówcy przedyskutowali ponadto aktualną sytuację na Półwyspie Koreańskim, wyrażając nadzieję na wznowienie negocjacji między USA i Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim była głównym tematem spotkania ministra Czaputowicza z koreańskim ministrem ds. zjednoczenia Yeon Chul Kim. – Polska z uwagą obserwuje dialog pomiędzy Republiką Korei a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, jak również negocjacje Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną. Doceniamy rolę Republiki Korei w łagodzeniu regionalnych napięć – zaznaczył  minister Czaputowicz.

Minister Czaputowicz rozmawiał także z przedstawicielami środowisk naukowych. Podczas spotkania z wykładowcami polonistyki na Uniwersytecie Hankuk minister Czaputowicz podziękował za zaangażowanie Departamentu Studiów Polskich w promocję nauczania języka polskiego w Republice Korei. Z kolei dyskusja w Instytucie Badań Politycznych ASAN poświęcona była polskiej polityce zagranicznej z punktu widzenia naszego członkostwa w NATO, UE i Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz aktualnej sytuacji w Azji Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem działań mających zapewnić trwały pokój na Półwyspie Koreańskim.

Dzień wcześniej, w niedzielę 6 października minister Czaputowicz spotkał się z Polakami mieszkającymi w Republice Korei oraz z polskimi księżmi Pallotynami, którzy pełnią w tym kraju posługę misyjną.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.