• <
urząd_morski_gdynia_2021

Merkel: Unia nie będzie renegocjować umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

pc

21.08.2019 04:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Merkel: Unia nie będzie renegocjować umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE
Merkel: Unia nie będzie renegocjować umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - GospodarkaMorska.pl

Przebywająca na Islandii niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że Unia Europejska będzie szukać praktycznych rozwiązań w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie, ale nie będzie renegocjować umowy o wyjściu W. Brytanii z UE.

"W chwili, w której mielibyśmy praktyczne rozwiązanie, jak zachować porozumienie wielkopiątkowe (będące podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej - PAP) i jednocześnie ustalić granicę rynku wewnętrznego (UE), nie potrzebowalibyśmy już backstopu" - powiedziała Merkel na konferencji prasowej na islandzkiej wyspie Videy.

"Oznacza to - wyjaśniła - że oczywiście będziemy myśleć o rozwiązaniach praktycznych". "I zawsze mówiliśmy, że gdy jest wola znalezienia takich rozwiązań, można to zrobić w krótkim czasie. UE jest gotowa, by znaleźć rozwiązanie" - dodała.

Jednocześnie kanclerz Niemiec podkreśliła, że nie wymaga to renegocjowania umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, lecz jest sprawą związaną z deklaracją polityczną o relacjach po brexicie.

Backstop to "polisa ubezpieczeniowa", która ma zagwarantować, że nie będzie twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Rozwiązanie to miałoby zostać uruchomione tylko w przypadku, gdyby nie doszło do zawarcia umowy dotyczącej przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią, rozwiązującej problem granicy.

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przesłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska list, w którym napisał, że chciałby zastąpienia w porozumieniu zapisów o backstopie zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego. Nie wskazał jednak, jak te rozwiązania miałyby wyglądać.

Unijne instytucje na to pismo zareagowały chłodno. Tusk zarzucił Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej bez wskazania alternatywy, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października, ale kraj od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty. Johnson już jako nowy premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na brexit bez umowy.

UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.