• <

Wynik wyszukiwania - "pomostowy" - Wiadomości

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej

W marcu Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań regulacyjnych, które mają wesprzeć lokalny przemysł związany z technologiami zeroemisyjnymi. Jest to odpowiedź na zbyt duże uzależnienie transformacji energetycznej od importu komponentów i surowców spoza Europy. Do przedstawionej propozycji odniosła się branża wiatrowa, która ocenia, że propozycja nie spełnia wymogów realnego wsparcia łańcuchów dostaw.
24.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Podpisano umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Apteczki okrętowe będzie można uzupełnić w kraju

Rząd planuje w czwartym kwartale tego roku przyjąć projekt noweli ustawy, która ma dać armatorom możliwości zaopatrywania się na rynku krajowym w produkty lecznicze oraz wyroby medyczne, stanowiące obowiązkowe wyposażenie apteczek okrętowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
11.05.2022

Molo w Brzeźnie będzie wyremonotwane przed sezonem

Jeszcze przed wakacjami Gdański Ośrodek Sportu zamierza przeprowadzić kolejny etap remontu molo w BrzeźnieMapka. Tym razem modernizacja zakłada wymianę barierek na pokładzie górnym - tuż przy wejściu na molo. Co ważne, w trakcie prac molo ma być dostępne dla spacerowiczów. Tuż obok - jeszcze w nadchodzące wakacje - GOS planuje także rozbudować istniejący plac zabaw na plaży.
23.01.2022

MON: MW otrzyma nowy okręt obrony wybrzeża typu Miecznik

Marynarka Wojenna otrzyma najpierw nowy okręt obrony wybrzeża typu Miecznik; zakup używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego zależy od szwedzkiej oferty – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
22.02.2021

Dotychczas ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło ponad 172,6 mld zł

Do teraz ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 172,6 mld zł - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że od 30 grudnia przedsiębiorcy mogą składać w ZUS wnioski o skorzystanie z kolejnych instrumentów Tarczy Antykryzysowej.
05.01.2021

Ochrzczono pierwszy japoński samochodowiec zasilany LNG

1 września w stoczni Shin Kurushima Toyohashi Shipbuilding Co. Ltd. odbyła się ceremonia nadania imienia dla samochodowca (PCTC), zdolnego do żeglowania po oceanach, mając jedynie LNG jako główne paliwo statku.
04.11.2020

Minister Michał Kurtyka na Aspen-Columbia Global Energy Forum

Transformacja sektora energetycznego, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi zagadnieniami poruszanymi przez ministra Michała Kurtykę podczas debaty „Imagining a Post-Coal Power Sector”. Wydarzenie, które zostało zorganizowane w ramach Aspen-Columbia Global Energy Forum, odbyło się 14 października 2020 r.
16.10.2020

Rząd: Trwają rozmowy ze Szwecją w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
24.07.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Webinar „Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej”

14 kwietnia przy współpracy Kancelarii Zbroja Adwokaci oraz portalu GospodarkaMorska.pl odbył się branżowy Webinar pt. "Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej". Zapraszamy do relacji wideo z całego wydarzenia.
15.04.2020

Pracodawcy zawnioskowali o ponad 2 mld zł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

Przedsiębiorcy zawnioskowali o ponad 2 mld złotych wsparcia na dofinansowanie wynagrodzeń dla ponad 357 tys. pracowników – poinformował we wtorek PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
14.04.2020

Podatkowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców i pracowników

Z uwagi na pandemię COVID-19 wiele firm nie może normalnie funkcjonować. Część z przedsiębiorców ma możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszyscy i część z nich, zawiesza lub zamyka swoją działalność. W innych przypadkach działalność przedsiębiorstw zostaje znacząco ograniczona. Przedsiębiorcy tracą źródło przychodów, spadają obroty, zaburzona zostaje płynność finansowa, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania firmy i gospodarki. Koronawirus przyczynia się do absencji części pracowników, a konieczność izolacji ca
08.04.2020

MRPiPS: ponad 190 tys. wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Złożono już ponad 190 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowało PAP w niedzielę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdecydowana większość wniosków – prawie 137 tys. – dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS.
05.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom w tzw. tarczy antykryzysowej. Jak informuje MRPiPS, okres zwolnienia z opłacania składek będzie uwzględniony m.in. w wysokości przyszłej emerytury, gdyż składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych.
01.04.2020

Tarcza antykryzysowa - projekt rządowy (stan na: 26.03.2020)

W dniu 26 marca 2020 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt „tarczy antykryzysowej” i skierowała go do Sejmu. W niniejszym opracowaniu postaramy się przybliżyć najważniejsze zmiany, które nastąpiły względem pierwotnego, analizowanego w poprzednim artykule projektu, jak i podsumować jego najbardziej istotne założenia.
27.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Błaszczak: negocjujemy ze Szwedami rozwiązanie pomostowe jeśli chodzi o okręty podwodne

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie Marynarki Wojennej RP w okręty podwodne, będzie zapewnienie - we współpracy z partnerem szwedzkim - "rozwiązania pomostowego" - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że negocjacje w tej kwestii już się rozpoczęły.
28.11.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore (foto, wideo)

W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.
24.11.2019

Oglądanie filmów na komórce powodem wpłynięcia statku na mieliznę

Holenderski drobnicowiec Priscilla wpłynął na mieliznę, podczas gdy oficer wachtowy oglądał filmy muzyczne na swojej komórce – to efekt śledztwa brytyjskiego Oddziału Dochodzeniowego w Sprawie Wypadków Morskich (MAIB).
03.10.2019

Instytut Jagielloński: Remont ORP Orzeł najszybszym sposobem zapewnienia obrony Bałtyku. Potrzebna decyzja MON

Jesteśmy bezbronni wobec rosyjskich okrętów podwodnych. Tymczasem ORP Orzeł stoi unieruchomiony w porcie. Stoczniowcy mogą go naprawić, czekają tylko na decyzję MON. - Stan polskich sił podwodnych jest niepokojący; - Wdrożenie przez MON „rozwiązania pomostowego” zajmie wiele lat, podczas których zostaniemy bez zdolności podwodnych; - Rozwiązaniem „na teraz” jest pilna modernizacja i przywrócenie do służby jedynego polskiego okrętu podwodnego z potencjałem - ORP Orzeł.
25.09.2019

Podlaskie: Otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG

Stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG otwarto w poniedziałek w Mońkach (Podlaskie). Podlaskie jest jednym z najmniej zgazyfikowanych regionów w Polsce, w ramach realizowanego programu gaz ma być doprowadzony do kolejnych 26 gmin w regionie - podkreślano podczas uroczystości.
15.04.2019

Zatrudniasz w szczególnych warunkach? O tym musisz pamiętać!

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Pracodawcy, którzy tak robią muszą do końca marca złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty.
20.03.2019

Rząd zatwierdził program przygotowań do bezumownego brexitu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek na wniosek MSZ uchwałę zatwierdzającą program przygotowań Polski do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy wyjścia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
06.03.2019

KE apeluje do stolic o czasowe rozwiązania ws. podziału migrantów

Komisja Europejska zaapelowała w środę do państw członkowskich o przyjęcie czasowych rozwiązań pomostowych dotyczących podziału migrantów, które miałyby zapewnić solidarność najbardziej narażonym na ich napływ państwom członkowskim.
09.01.2019

Rekordowe wpływy dzięki e-Składce

Do połowy października na indywidualne numery rachunków składkowych w ZUS wpłynęło ponad 200 mld zł . To niemal 12 mld więcej, niż rok temu.
18.10.2018

Dworczyk: ws. pozyskania przez Polskę fregat od Australii żadne decyzje nie zapadły

W sprawie pozyskania przez Polskę australijskich fregat żadne decyzje nie zapadły - stwierdził we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że po wizycie w Australii prezydenta i szefa MON "zapewne usłyszymy w jakim kierunku będą szły te decyzje".
21.08.2018

Wcześniejsze emerytury dla marynarzy (rok 2018)

Wiele osób, które w trakcie swej kariery zawodowej wykonywały pracę w szczególnych warunkach, w tym pracę marynarza, uzyskało informację o możliwości przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym. Z uwagi jednak na reformę emerytalną i chęć stopniowego wycofania instytucji wcześniejszej emerytury, ubezpieczeni często mają problem z ustaleniem, które przepisy ich dotyczą. Warto, wobec tego wskazać, że potoczne określenie „wcześniejsze emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach” obejmuje w rzeczywistości trzy odrębne in
08.08.2018

Prezes ZUS: W ramach e-składki wpłacono już ponad 100 mld zł

W połowie maja przekroczyliśmy kwotę ponad 100 mld zł we wpływach w ramach e-składki - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W jej ocenie, wprowadzenie e-składki uporządkowało system wpłat i "poprawiło dyscyplinę płatników".
19.05.2018

21,9 mld zł trafiło do ZUS w kwietniu w ramach e-składki

21,9 mld zł trafiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu z wpłat składek przekazywanych przez przedsiębiorców na nowe indywidualne rachunki - poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Przyjęto wpłaty od 2,4 mln płatników.
04.05.2018

Ostatnie dni na zgłoszenie danych do ZUS

Tylko do 31 marca 2018 r. płatnicy składek mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA, czyli zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za rok 2017.
26.03.2018

PŻM wychodzi na prostą: 54 mln zł zysku za 2017 r.

Prognozowany zysk za 2017 r. dla Grupy Kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej wynosi 54 mln zł - poinformował w piątek w Szczecinie zarządca komisaryczny w PŻM Paweł Brzezicki. Według niego przedsiębiorstwo ma obecnie możliwości do inwestycji.
17.02.2018

Resorty o problemie emerytur pomostowych dla pływających armatorów łodzi rybackich

Problem emerytur pomostowych dla tzw. pływających armatorów łodzi rybackich można rozwiązać przy okazji ustawy o pracy na statkach rybackich - zgodzili się przedstawiciele ministerstw gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.
06.02.2018

Prezes ZUS: W ramach e-składki do ZUS trafiło 17 mld zł

Z tytułu składek przekazywanych przez przedsiębiorców na indywidualny rachunek do ZUS trafiło 17 mld zł, czyli o 10 proc. więcej niż w tym samym czasie 2017 r. - poinformowała w środę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
17.01.2018

ZUS przypomina samozatrudnionym o opłacaniu składek

Zgubiony numer indywidualnego rachunku do wpłat składek na ZUS przedsiębiorca odzyska na stronie internetowej https://www.eskladka.pl/ - przypomina rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. To ostatni moment - w środę upływa termin opłacenia składek na ZUS przez jednoosobowe firmy.
11.01.2018

Paweł Brzezicki: zarząd komisaryczny wybudził PŻM ze stanu śmierci klinicznej [wywiad]

Z czego wynikają problemy największego polskiego armatora. Czy lepsze zarządzanie, mimo złej koniunktury mogło uchronić firmę od znalezienia się nad przepaścią i czy firmę w takim stanie można jeszcze uratować. O rynku żeglugowym, polskich realiach oraz o ludziach w PŻM rozmawiamy z Pawłem Brzezickim zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej.
07.01.2018

Prezydent skierował do TK nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".
05.01.2018

Pierwsze e-składki już w ZUS

ZUS rozliczył już pierwszych kilkadziesiąt tysięcy składek przekazywanych przez przedsiębiorców na indywidualny rachunek w Zakładzie, zamiast jak dotąd na cztery różne - poinformował w środę PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
03.01.2018

Od 2018 r. jeden przelew do ZUS, zamiast na cztery rachunki

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie przepisy, które pozwalają na opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek, zamiast dotychczasowych czterech.
01.01.2018

Od 01.01.2018 r - zmiany w płatności składek ZUS

Aktualnie, zgodnie art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnicy składek mają obowiązek opłacania składek na wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunki bankowe za pomocą odrębnych wpłat. Wspomniane wpłaty dokonywane są przez przypisywane dla opłacania składek dokumenty płatnicze, posiadające dedykowane pola identyfikujące składki i płatnika składek. Płatnik składek zobowiązany jest do podania identyfikatora numerycznego oraz danych dotyczących wskazujących okr
27.12.2017

W środę w RDS m.in. o zniesieniu limitu składek na ZUS

Zniesienie limitu składek na ZUS oraz obniżenie wieku emerytalnego - m.in. tymi kwestiami zajmie się w środę na posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.
19.12.2017

Sejm za zniesieniem limitu składek na ZUS od 2019 r.

Od 2019 roku ma obowiązywać zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu zakładające przesunięcie o rok daty wejścia w życie ustawy.
15.12.2017

Senat za ustawą znoszącą górny limit składek na ZUS, ale dopiero od 2019 r.

Senat wniósł w czwartek poprawkę do ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - przepisy miałyby wejść w życie od początku 2019 r. Podczas głosowania doszło do sporu o kworum.
07.12.2017

Lewiatan i NSZZ Solidarność zapowiadają apel o weto ws. zniesienia limitu składek na ZUS

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.
06.12.2017

Senacka komisja: Zniesienie limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r. - taką poprawkę zarekomendowała w poniedziałek senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
05.12.2017

Morawiecki: Najbardziej naturalne byłoby zniesienie limitu składek na ZUS od 2019 r.

Najbardziej naturalnym wyjściem byłoby wydłużenie vacatio legis o rok, tak, by zniesienie limitu składek na ZUS weszło w życie 1 stycznia 2019 r. - powiedział PAP wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja nie jest w jego rękach, bo ustawa znajduje się w Senacie.
30.11.2017

Sejm uchwalił ustawę o zniesienia limitu składek na ZUS

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
24.11.2017

PŻM musi obniżyć wynagrodzenia

Obniżki pensji są konieczne, Polska Żegluga Morska musi wprowadzić plan naprawczy - mówił wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Szczecinie. O spotkaniu poinformowało Radio Szczecin.
07.07.2017

PŻM z kredytem pomostowym

Polska Żegluga Morska uzyskała kredyt pomostowy w konsorcjum polskich banków – poinformowało Radio Szczecin. Pieniądze zostały przeznaczone na spłatę jednego z zagranicznych wierzycieli. Dzięki nim armator zachował około 400 miejsc pracy i uchronił 10 statków od zajęcia przez bank. Wysokość pożyczki nie jest znana.
03.07.2017

Rosyjska prasa: kredyt pomostowy na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu Nord Stream 2 udzielą spółce Nord Stream 2 AG kredytu pomostowego w wysokości do 6,65 mld euro do końca 2019 roku – podały w środę media rosyjskie.
03.05.2017

Połączenie baz danych US i ZUS-omówienie projektu nowej ustawy

Proponowane zmiany będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonowanie wszystkich obywateli, w tym marynarzy. A mianowicie, ZUS i Urząd Skarbowy będą mogły wzajemnie przesyłać sobie dane dotyczące każdego z obywateli, w taki sposób, że Urząd Skarbowy przesyła do ZUS wszelkie informacje na temat rozliczeń podatkowych lub ich braku, a ZUS dostarcza do Urzędu Skarbowego informacje np. o comiesięcznym opłacaniu składek emerytalno-rentowych, pomimo braku deklarowania osiąganych dochodów.
04.10.2016

Obradował Zespół Trójstronny ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego

W warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. Prowadził je Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Resort był inicjatorem i organizatorem posiedzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele strony społecznej, pracodawców, armatorów oraz administracji państwowej.
15.06.2016

Emerytura pomostowa dla marynarzy w praktyce

Pracownicy związani z branżą morską, występując do organów rentowych z wnioskiem o przyznanie wcześniejszej emerytury z uwagi na charakter wykonywanej pracy, często borykają się z wieloma problemami.
01.03.2016

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego

Stan prac nad projektem ustawy o pracy na statkach morskich, kwestie umów bilateralnych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, a także zagadnienia związane z interpretacją przepisów skarbowych w kontekście świadczenia usług związanych z ochroną środowiska oraz utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych, to główne tematy poruszane podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego do Spraw Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego (11 lutego 2015 r.).
17.02.2015

Emerytury marynarskie, rybackie oraz emerytura pomostowa

Pracownicy związani z branżą morską, w tym wykonujący pracę poza granicami Polski, często zastanawiają się nad kryteriami, których spełnienie warunkuje ustalenie prawa do ich emerytury w Polsce. Najczęstsze problemy w procesie przyznawania prawa do świadczenia emerytalnego dotyczą wystąpienia do organu rentowego (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) przez marynarza z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę, z uwagi na charakter świadczonej pracy tj. czy praca była świadczona w szczególnych warunkach, czy też nie.
19.02.2014

Nie dla nas huby?

Polska nie wykorzystuje atutów wynikających z położenia nie tylko z powodu marnej jakości dróg i torów. Decyduje o tym także brak węzłów koncentrujących transport i wykraczających swymi funkcjami poza zwykłe magazynowanie.
06.02.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.