• <

21,9 mld zł trafiło do ZUS w kwietniu w ramach e-składki

pc

04.05.2018 11:08 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska 21,9 mld zł trafiło do ZUS w kwietniu w ramach e-składki

Partnerzy portalu

21,9 mld zł trafiło do ZUS w kwietniu w ramach e-składki - GospodarkaMorska.pl

21,9 mld zł trafiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu z wpłat składek przekazywanych przez przedsiębiorców na nowe indywidualne rachunki - poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Przyjęto wpłaty od 2,4 mln płatników.

Jak poinformował ZUS, wzrost wpływów w stosunku do kwietnia ubiegłego roku sięgnął 10 proc., podobnie jak w poprzednich miesiącach, gdy wpływy były wyższe niż w tych samych okresach poprzedniego roku o 10-11 proc.

Tylko do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (wyłączając składki zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) kwietniowe wpływy były większe o prawie 1,3 mld zł w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku.

Zakład podkreślił też, że nadal spada liczba błędnych przelewów. W ubiegłym roku średnio miesięcznie było ich około 23 tys., a w styczniu i lutym tego roku w granicach – 40, w marcu – 31, a w kwietniu tylko 23. ZUS ciągle wysyła do klientów, którzy mają zadłużenie, informacje o rozliczeniu pierwszych wpłat składkowych. Dotychczas takie zawiadomienia trafiły do 291 824 płatników.

"Niewątpliwie wysokie wpływy składkowe to zasługa dobrej sytuacji na rynku pracy, rosnącego zatrudnienia i wynagrodzeń, ale także uproszczenia zasad opłacania składek po wprowadzeniu w styczniu tego roku projektu e-składki, czyli indywidualnych rachunków składkowych" - podkreślił Zakład.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy korzystają z e-składki - wpłaty składek na jeden indywidualny rachunek zamiast czterech lub pięciu osobnych przelewów na poszczególne fundusze - ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i emerytur pomostowych. Kwotę przelewu ZUS księguje i automatycznie przekazuje do odpowiedniego funduszu.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.