• <

Wynik wyszukiwania - "piractwo" - Wiadomości

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.
15.05.2024

Piraci porwali masowiec i kierują się z nim do Somalii

Ze statku Abdullah, należącego do SK Shipping Lines, nadano komunikat wzywający do pomocy. Na pokład jednostki dostała się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy prawdopodobnie kierują jednostkę na somalijskie wybrzeże.
13.03.2024

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.
02.02.2024

Piraci porwali członków załogi tankowca

Agencje bezpieczeństwa poinformowały, że w Zatoce Gwinejskiej co najmniej dwóch członków załogi tankowca zostało uprowadzonych przez piratów.
03.01.2024

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

Kolejny atak na statek powiązany z Izraelem. Tym razem w Zatoce Adeńskiej

Grupa niezidentyfikowanych uzbrojonych osób przejęła w niedzielę w Zatoce Adeńskiej tankowiec do przewozu ropy naftowej Central Park zarządzany przez izraelską firmę - przekazał amerykański urzędnik obrony, cytowany przez agencję Reutera.
26.11.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Piraci zaatakowali statek w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej

Pływając pod singapurską banderą chemikaliowiec Success 9 został zaatakowany 10 kwietnia br. przez piratów. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Gwinejskiej, na południe od Abidżanu, będącego istotnym portem i centrum gospodarczym Wybrzeża Kości Słoniowej.
11.04.2023

Międzynarodowe Biuro Morskie: Najniższy poziom piractwa morskiego od 30 lat

Międzynarodowe Biuro Morskie w najnowszym raporcie przedstawia najniższy poziom piractwa od niemal 30 lat. Zatoka Gwinejska i Cieśnina Singapurska stanowią główne obszary na których statki są szczególnie zagrożone na atak piratów.
30.08.2022

Pierwszy tegoroczny atak piratów

Koreański tankowiec nieopodal Wybrzeża Kości Słoniowej stał się pierwszą tegoroczną ofiarą ataku piratów. Załodze nic się nie stało, skradziony został ładunek.
28.01.2022

Duńczycy uwolnili trzech piratów

Trzech piratów schwytanych przez załogę duńskiej fregaty Esbern Snare zostało wypuszczonych na wolność. Czwarty przebywa w szpitalu.
07.01.2022

Marynarze z duńskiej fregaty zastrzelili czterech piratów u wybrzeży Nigerii

Duńskie Siły Zbrojne poinformowały w czwartek, że doszło do wymiany ognia z piratami u wybrzeży Nigerii; broniąc się, załoga duńskiej fregaty zastrzeliła czterech napastników i raniła kolejnego. Nikt z Duńczyków nie ucierpiał.
25.11.2021

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Według Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku liczba zgłoszonych przypadków piractwa i rozboju na morzu spadła do najniższej odnotowanej liczby od prawie trzech dekad.
23.10.2021

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Najpopularniejsze miejsca pirackich ataków na świecie

Mimo rozwoju technologii, piractwo morskie nadal stanowi poważne zagrożenie dla marynarzy i armatorów. Możemy zaobserwować tendencję wzrostową pirackich ataków, w szczególności porwań dla okupu. Większość działań piratów ma miejsce na niezmiennych od lat akwenach, w szczególności w rejonie Zatoki Gwinejskiej.
22.07.2021

Globalne piractwo spadło do najniższego poziomu od 27 lat

Piractwo i napady z bronią na morzu spadły do najniższego poziomu od 27 lat w pierwszej połowie 2021 roku. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - ostrzega Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).
16.07.2021

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek to główny cel projektu zmiany ustawy o pracy na morzu, którym we wtorek ma się zająć rząd.
28.06.2021

Nigeria użyje dronów i śmigłowców do zwalczania piractwa na morzu

Nigeria przedstawiła warte 195 mln dolarów łodzie, pojazdy i jednostki powietrzne, które mają stanąć na czele walki tamtejszego rządu z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.
11.06.2021

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.
19.05.2021

Rząd Danii będzie negocjował w sprawie piractwa w Zatoce Gwinejskiej

Duńczycy podejmują kolejne działania w następstwie decyzji o wysłaniu okrętu wojennego do Zatoki Gwinejskiej. Aby wspomóc walkę z piractwem rząd duński będzie negocjował warunki porozumienia z administracją państwową Afryki Zachodniej.
22.03.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

Międzynarodowa Organizacja Morska wzywa do walki z piractwem

W odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków piratów na statki w Zatoce Gwinejskiej, Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) powołała grupę ds. Bezpieczeństwa morskiego.
16.02.2021

Międzynarodowe Biuro Morskie: akty piractwa wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc.

Liczba ataków piratów na statkach wzrosła w 2020 roku o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Związane jest to z rekordowym wzrostem porwań u wybrzeży Afryki Zachodniej – przekazało Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) w opublikowanym dzisiaj dorocznym raporcie.
13.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.