• <

Wynik wyszukiwania - "mariner" - Wiadomości

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Hiszpania: służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.
05.06.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Panie na mostku kapitańskim

Minął Dzień Kobiet i znowu zrobiło się cicho o rosnącej roli pań w gospodarce morskiej. Właśnie w marcu szwedzka firma żeglugowa Furetank Rederi AB poinformowała, że Therese Boman zrobiła kolejny krok w swojej karierze. Pierwsza pani kapitan przejęła w Furetank dowodzenie zbiorikowcem Fure Vinga. To chemikaliowiec (18 tys. dwt, ponad 12,7 tys. GT) o długości 150 m i szerokości 23 m.
17.04.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
01.11.2022

Wojsko USA ma trzeci bezzałogowy okręt

Amerykańska marynarka wojenna oficjalnie ochrzciła swój trzeci bezzałogowy okręt. Wprowadzenie jednostki do floty to kolejny krok w kierunku jej unowocześnienia.
26.08.2022

Czerwona Planeta coraz lepiej poznana. Sonda odkryła mnóstwo wody pod marsjańskim kanionem

Próbnik ExoMars wykrył duże ilości wody pod powierzchnią Marsa, w systemie kanionów Valles Marineris. Bogaty w H2O obszar ma powierzchnię Holandii.
17.12.2021

ORP Flaming kończy służbę w Marynarce Wojennej

Przez ponad 54 lata realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą, kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W piątek, 4 grudnia, po 54 latach służby, na okręcie ORP Flaming opuszczono po raz ostatni banderę Marynarki Wojennej RP.
04.12.2020

Puchar Prezesa PZŻ na zakończenie sezonu żeglarskiego

Załoga Pawła Łazarskiego z Mrągowa zwyciężyła w drugich finałowych regatach o Puchar Prezesa PZŻ. Regaty odbyły się w Mrągowie.
27.10.2020

Błękitna technologia – projekt BlueBioTECH realizowany na Uniwersytecie Gdańskim

Projekt „Rozwój i transfer technologii dla błękitnej bioekonomii w regionie Morza Bałtyckiego BlueBioTECH”, realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. BlueBioTECH jest odpowiedzią na potrzeby lepszych rozwiązań w technikach produkcji, zbioru, przetwarzania, a zwłaszcza zwiększenia skali np. w uprawach mikro i makroalg, małży, ryb i krewetek.
29.07.2020

COVID-19: Dwóch marynarzy popełniło samobójstwo?

Trwający globalny kryzys mógł przyczynić się do śmierci dwóch kolejnych pracowników statków wycieczkowych - donosi Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
13.05.2020

Chrzest nowego wycieczkowca Regent Seven Seas Cruises w Miami

Armator luksusowych wycieczkowców, Regent Seven Seas Cruises, ochrzcił w Miami swoją najnowszą jednostkę Seven Seas Splendor.
02.03.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

11. Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”

W Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 10-13 października spotka się 40 jednostek biorących udział w jedenastym już Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 300 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych.
08.10.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

Jeden z dokerów pracujących w terminalu kontenerowym Los Angeles stracił życie wskutek wypadku

Wskutek wypadku w Porcie Los Angeles zginął jeden z pracujących tam dokerów, a drugi odniósł poważne obrażenia. Do tragedii doszło w środę w terminalu Pier 300.
16.05.2019

Nietypowy ssak w Bałtyku. Zobacz film (wideo)

„Duże rybokształtne zwierzę” w Bałtyku w okolicach Władysławowa. Takie zgłoszenia 30 grudnia trafiły do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Świadkowie nie do końca wiedzieli, czy to wieloryb, delfin, a może rekin. Spotkanie z niezwykłym zwierzęciem udało się zarejestrować internetowej gazecie „super-polska.pl”.
11.01.2019

Franken czy Frankenstein? - felieton Marka Błusia

Zewsząd słychać, że na wczasowiczów czyha wrak zatopionego w 1945 roku na Zatoce Gdańskiej zaopatrzeniowca Krigsmarine Franken. Lada moment ma on wypuścić paliwo ze swoich zbiorników, oczywiście prosto na plaże. Informacje na ten temat podawane są w charakterze pewników. Ponieważ trudno dyskutować z teorią opartą na wątłych poszlakach spiętych emocjami, proponuję dwa przykłady, w których jest spora doza podobieństw do casusu Frankena.
07.08.2018

30 lat służby ORP RESKO pod polską banderą

W piątek, 13 kwietnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 30. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP RESKO. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała miejsce również okolicznościowa zbiórka.
13.04.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW. Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.
22.03.2018

18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich.
15.03.2018

Czwarty, ostatni nabór uczestników do projektu ALLIANCE

W ramach Projektu ALLIANCE rozpoczął się czwarty nabór dla obiecujących firm i przedsiębiorców, ale również osób z pomysłem, które potrzebują dedykowanego wsparcia eksperckiego w celu rozwoju produktu lub usługi oferowanej w oparciu o błękitną biotechnologię.
31.01.2018

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto ceremonią uroczystego podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W uroczystości rocznicowej oprócz załogi, byłych dowódców okrętu oraz zaproszonych gości uczestniczyli m.in. szef sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa oraz dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, kmdr Tomasz Czapczyński, którzy podziękowali załodze za dotychczasową służbę pod polską banderą.
13.06.2017

Nowy dowódca ORP „Resko”

W 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu w poniedziałek odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy Grupy Jednostek Pływających – Dowódcy Okrętu. Nowym dowódcą na okręcie ORP „Resko”został kmdr por. Paweł Trzcziński.
05.06.2017

Innowacyjna akwakultura

29 marca w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się seminarium pt. „Innowacyjna Akwakultura”. Seminarium realizowane było w ramach projektu InnoAquaTech, „Transgraniczny rozwój i transfer innowacyjnej i zrównoważonej akwakultury” („Cross-border development and transfer of innovative and sustainable aquaculture technologies in the South Baltic area”), finansowanego ze środków UE, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Południowy Bałtyk.
10.04.2017

Wizyta ministra Gróbarczyka w PGE Eksploatacja

Wczoraj (28.03) z roboczą wizytą w PGE Eksploatacja zagościł Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej. Spotkał się także z pracownikami portu.
28.03.2017

PGE Eksploatacja wraca na właściwe tory. Spółkę czekają duże inwestycje

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk stanowczo odrzucił zarzuty skierowane w stronę władz Portu Gdańskiego Eksploatacja przez tamtejsze związki zawodowe. Port znajduje się w solidnej sytuacji finansowej i nie grozi mu upadłość.
28.02.2017

Związkowcy PGE Eksploatacja zabrali głos. Chcą interwencji rządu w spółkę

Źle się dzieję w terminalu Port Gdański Eksploatacja. Zamiast prywatyzacji i rozwoju jest sprawa w sądzie i straty finansowe. Do akcji wkroczyły dwa związki zawodowe z PGE. Napisały wspólny list do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o podjęcie działań, które uratują przedsiębiorstwo.
13.02.2017

Łosoś wędzony – drugi najpopularniejszy gatunek ryb wędzonych spożywanych przez Polaków. Który jest najlepszy?

Łosoś wędzony jest drugim najpopularniejszym gatunkiem ryby wędzonej spożywanym przez Polaków. Aktualnie produkt dostępny jest w ofercie regularnych producentów oraz dyskontów. Czy produkty pod markami własnymi obecne w dyskontach i hipermarketach dorównują jakością regularnym markom? Polski Instytut Badań Jakości we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego postanowił to sprawdzić. W grudniu 2016 przeprowadził test oceny sensorycznej ośmiu popularnych marek łososia wędzonego. Który z obecnych na rynku produktów oferuje
23.01.2017

Projekt „InnoAquaTech” nabiera tempa

Chociaż oficjalną datą rozpoczęcia projektu był lipiec 2016, pierwsze spotkanie partnerów odbyło się w październiku na Uniwersytecie w Rostocku na Wydziale Rolnictwa i Nauk o Środowisku. Projekt InnoAquaTech – „Transgraniczny rozwój i transfer innowacyjnych i zrównoważonych technologii w obszarze akwakultur” – realizowany jest w regionie Południowego Bałtyku przez przedstawicieli 20 instytucji B+R oraz partnerów stowarzyszonych z 5 krajów. Liderem projektu jest BioCon Valley GmbH.
30.12.2016

Niecodzienne spotkanie na Bałtyku

15 grudnia doszło do niecodziennego zdarzenia. Uczestnikom wyprawy wędkarskiej udało się zaobserwować delfina. Całe zdarzenie miało miejsce przed godz. 11:00, kilka mil morskich od brzegów Władysławowa.
30.12.2016

Baltic Science Network w Gdańsku

12 grudnia odbyło się seminarium Baltic Science Network w Gdańsku. Spotkanie prowadził prof. Mirosław Szreder, dziekan Wydziału Zarządzania, odpowiedzialny za projekt w Polsce, a ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczył Tomasz Jałukowicz, ekspert EUSBSR PAC INNO. Przedmiotem spotkania była analiza barier i potencjalnych płaszczyzn współpracy naukowej w Regionie Morza Bałtyckiego.
19.12.2016

Zawarcie umowy pod wpływem błędu w świetle prawa angielskiego. Część V

Zgodnie z ogólnymi zasadami angielskiego prawa kontraktowego – umowa frachtowa będzie, z mocy prawa uznania za nieważną („void at common law”), jeżeli obie strony umowy działały w błędnym przeświadczeniu co do stanu faktycznego i prawnego istotnego dla zawieranej aktualnie umowy („Brennan v. Bolt Burdon” z 2004 roku).
01.10.2016

Umowa frachtowa („Contract of Affreightment”) – w świetle prawa angielskiego. Część III

Niniejszy artykuł, jest trzecią częścią opracowania dotyczącego umowy frachtowej w świetle prawa angielskiego.
11.09.2016

Boatshow 2015 – targi premier i nowości

Między 20 a 22 listopada w Łodzi, swoją ofertę prezentowały 203 firmy z kraju i zagranicy – Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Wiodące światowe stocznie pokazały 126 jednostek pływających, w tym 14 premier jachtów przygotowanych na sezon 2016.
20.11.2015

Port Świnoujście szuka partnera do budowy dużego terminalu kontenerowego

Powoli kończy się olbrzymia inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu, a na horyzoncie pojawia się już nowy projekt – budowa terminalu kontenerowego z prawdziwego zdarzenia. Jego zdolność przeładunkowa ma sięgnąć 1,5 mln TEU rocznie.
19.10.2015

Danuta Hübner na Kondorze

W czwartek (1.10) Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner odwiedziła w Gdyni okręt podwodny ORP „Kondor”. Matka chrzestna spotkała się z załogą oraz zapoznała się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez jednostkę.
01.10.2015

Prywatyzacja Portu Gdańskiego Eksploatacji: Maltańczycy pozwali zarząd gdańskiego portu

Mariner Capital Limited zablokowała w sądzie sprzedaż PGE. Maltańczycy żądają od zarządu gdańskiego portu spełnienia warunków wcześniejszej umowy.
25.08.2015

„Ostatni Rejs” – Fundacja dla rodzin Tych, którzy nie wrócili z morza...

Spotkanie Żon Marynarzy oraz zorganizowane przez Fundację "Ostatni Rejs" uroczystości upamiętniające Tych, którzy nie powrócili z morza, odbyły się w miejscowości Wolin w województwie zachodniopomorskim.
06.07.2015

Proces sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja ruszy od nowa

Nic nie wyszło ze sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja. Właściciele nie potrafili się porozumieć przy wyborze oferty. Niebawem ruszy więc nowy proces sprzedaży.
03.07.2015

Wszystkim, którzy nie wrócili z morza

Uroczystości upamiętniające tych, którzy bez względu na czas, miejsce i okoliczności nie powrócili z morza odbędą się w najbliższą sobotę (27 czerwca 2015 roku) w miejscowości Wolin w województwie zachodniopomorskim.
23.06.2015

Dla tych, którzy nie wrócili z morza i ich rodzin

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej "Wszystkim Tym, którzy bez względu na czas, miejsce i okoliczności nie powrócili z morza" oraz IV edycja Spotkania Żon Marynarzy, odbędą się 27 czerwca 2015 roku (sobota) w miejscowości Wolin w województwie Zachodniopomorskim.
17.06.2015

Wojna o portową spółkę. Trwa dziwna gra

W przetargu na prywatyzację operatora przeładunkowego w Porcie Gdańskim zwyciężył inwestor z Malty. Ale o spółkę trwa dziwna gra.
03.06.2015

Prywatyzacja spółki Port Gdański Eksploatacja: Mariner czeka do końca czerwca

Prywatyzacja PGE S.A. od dłuższego czasu trwa w zawieszeniu na skutek braku decyzji Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., które są niezbędne do jej sfinalizowania. Na konferencji prasowej w budynku Amberexpo, Marin Hili osobiście przypomniał dotychczasowy przebieg procesu prywatyzacji, przybliżył działalność swojej spółki i poinformował o nowym, spodziewanym terminie przejęcia udziałów PGE.
15.05.2015

Prywatyzacja PGE – listy z Malty

Przyczyny zatrzymania prywatyzacji spółki Port Gdańsk Eksploatacja nadal nie zostały oficjalnie wyjaśnione. Skarb Państwa, posiadający większość głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, uniemożliwił w lutym zawarcie przez Mariner Capital Limited umowy nabycia akcji PGE od spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Maltańczycy zdecydowali się na interwencję u Ministra Skarbu.
11.04.2015

Prywatyzacja PGE: Mariner wykłada karty na stół

Zainteresowana zakupem spółki Port Gdańsk Eksploatacja maltańska firma Mariner Capital Limited ujawniła oferowaną cenę zakupu i poinformowała o gotowości zakończenia transakcji.
26.02.2015

Co oznacza decyzja ws. prywatyzacji spółki Port Gdański Eksploatacja?

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk nie wyraziło zgody na sprzedaż 100 proc. akcji spółki Port Gdański Eksploatacja (PGE) Mariner Capital, inwestorowi z Malty.
25.02.2015

Sprzedaż Portu Gdańskiego Eksploatacja wstrzymana

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie składników aktywów trwałych stanowiących 100% akcji Spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. nie została podjęta. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. z siedzibą w Gdańsku, zebrało się wczoraj w Warszawie. Przedstawiciele Skarbu Państwa, który posiada większość akcji PGE, wstrzymali się od głosu.
23.02.2015

Przejęcie i co dalej? - Marin Hili o planach Mariner Capital Limited związanych z Portem Gdańskim Eksploatacja SA.

Maltańska spółka Mariner Capital Limited będąca częścią Marin Hili Holdings, przejmuje kontrolę nad ostatnią polską spółką portową - PGE SA. W najbliższych latach możemy spodziewać się w Porcie poważnych inwestycji, nie jest natomiast przesądzone w jakim kierunku zmierzać będą dalsze przekształcenia w jego obecnej strukturze organizacyjnej.
23.01.2015

Przejęcie i co dalej? - Marin Hili o planach Mariner Capital Limited związanych z Portem Gdańskim Eksploatacja SA.

Maltańska spółka Mariner Capital Limited będąca częścią Marin Hili Holdings, przejmuje kontrolę nad ostatnią polską spółką portową - PGE SA. W najbliższych latach możemy spodziewać się w Porcie poważnych inwestycji, nie jest natomiast przesądzone w jakim kierunku zmierzać będą dalsze przekształcenia w jego obecnej strukturze organizacyjnej.
23.01.2015

Mariner Capital Limited o krok od przejęcia Portu Gdańskiego Eksploatacja

Mariner Capital Limited (Mariner), operator portowy z wieloletnim doświadczeniem, z przyjemnością informuje, że jego oferta przejęcia spółki Port Gdański Eksploatacja SA (PGE) w procesie prywatyzacji podjętym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA została oceniona jako najlepsza.
13.01.2015

Kto kupi spółkę Port Gdański Eksploatacja?

Polskie firmy, które konkurują z Maltańską spółką Mariner Capital Ltd. o Port Gdański Eksploatacja (PGE), czują się wystawione do wiatru. Wybrano rywala, z nimi nawet nie negocjowano informuje Puls Biznesu.
30.12.2014

Jest porozumienie ws. sprzedaży Portu Gdańskiego Eksploatacja

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył negocjacje i osiągnął porozumienie z zarejestrowaną na Malcie spółką Mariner Capital Ltd na sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja. Jest to kolejna próba zbycia tej spółki.
20.11.2014

Raport - polskie porty morskie w pierwszym półroczu 2014 roku

Pierwsza połowa 2014 roku zakończyła się dla największych portów morskich w Polsce pozytywnymi zmianami wielkości obrotów w stosunku do roku poprzedniego, co w efekcie pozwoliło na łączny wzrost wynoszący 10,4%. Najwięcej zyskały porty w Gdańsku (+1,39 mln ton) oraz w Gdyni (+1,16 mln ton). W przypadku portów Szczecina i Świnoujścia przyrost wyniósł 0,86 mln ton. Można jednocześnie wskazać, że osiągnięty łączny wynik (36,26 mln ton) jest rekordowym w historii polskich portów, a utrzymanie dotychczasowego poziomu przeładunk
22.10.2014

Maltańska spółka ma wyłączność w negocjacjach na zakup spółki Port Gdański Eksploatacja

Mariner Capital Limited Ltd z siedzibą w St. Julianna na Malcie ma wyłączność w negocjacjach w sprawie kupna spółki Port Gdański Eksploatacja poinformował Zarząd Portu Morskiego Gdańsk.
22.10.2014

Coraz bliżej sprzedaży spółki Port Gdański Eksploatacja - wpłynęły 2 wiążące oferty

Węglokoks SA w konsorcjum z PKP Cargo SA oraz spółka Mariner Capital Limited z siedzibą w St. Julianna na Malcie złożyły wiążące oferty w sprawie zakupu 100% akcji spółki Port Gdański Eksploatacja poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.
19.10.2014

Dołącz do Sieci SUBMARINER!

Szukasz platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, rozwój i realizację projektów w obszarze "błękitnego wzrostu"? Dołącz do Sieci SUBMARINER!
01.10.2014

Z Wiatrem i Wodą w Gdyni

Od trzydziestego pierwszego lipca do trzeciego sierpnia w Gdyni odbywać się będą 9. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Tym razem najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
31.07.2014

Sieć SUBMARINER oraz PPOM w Polce zaprezentowane podczas „Baltic Sea Week” w Szwecji

Sieć SUBMARINER - projekt flagowy Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego oraz Planowanie Przestrzenne Obszarów Morskich (PPOM) w Polsce zostały zaprezentowane przez Joannę Przedrzymirska z Instytutu Morskiego w Gdańsku, podczas „Baltic Sea Week” - Dzień Międzynarodowy.
03.07.2014

Pięciu chętnych na przejęcie spółki Port Gdański Eksploatacja SA

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zakończył proces zbierania ofert wstępnych na przejęcie spółki Port Gdański Eksploatacja SA, która jest największym uniwersalnym operatorem przeładunkowym Portu. Ofertę na przejęcie PGE złożyło 5 podmiotów.
16.05.2014

Europa Bałtycka – Polska pasywna i w ogonie

Założenia Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 nie zostały w pełni zrealizowane, gdyż różnice pomiędzy bogatszymi i biedniejszymi państwami regionu Morza Bałtyckiego nie zostały zmniejszone, a wręcz się zwiększyły – wynika z raportu przedstawionego w czasie kwietniowego seminarium naukowego z udziałem naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji oraz studentów pt. „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, zorganizowanego przez Polski Klaster Morski i Katedrę Ekonomii i Zarządzania w Akademii Morskiej w Gdy
30.04.2014

Sieć SUBMARINER - projekt flagowy Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego

Sieć SUBMARINER - projekt flagowy Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego - został przedstawiony na konferencji "Wykorzystanie potencjału błękitnego wzrostu w europejskich regionach nadmorskich – W jaki sposób badania morskie mogą przyczynić się do osiągnięcia błękitnego wzrostu?", która odbyła się 19 lutego 2014 w Parlamencie Europejskim.
28.02.2014

Seminarium „Perspektywy akwakultury w regionie Morza Bałtyckiego - wyniki projektów AQUAFIMA, AQUABEST, PartiSEApate i SUBMARINER”

Instytut Morski jako partner wiodący projektów SUBMARINER i PartiSEAparte zaprasza na seminarium „Perspektywy akwakultury w regionie Morza Bałtyckiego - wyniki projektów AQUAFIMA, AQUABEST, PartiSEApate i SUBMARINER" Bruksela, 26 listopada 2013
30.10.2013

Zaproszenie na konferencję projektu SUBMARINER

Zapraszamy do udziału w konferencji projektu SUBMARINER pod patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w dniach 5 i 6 września 2013 r. Wydarzenie zgromadzi wysokiej rangi polityków, przedstawicieli firm i instytucji badawczych z całego regionu Morza Bałtyckiego zajmujących się tematyką wykorzystywania zasobów morskich.
27.06.2013

Order Białej Róży dla Dowódcy MW

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA został odznaczony Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Marynarki Wojennej. Odznaczenie wręczył premier Rządu Finlandii Jyrki KATAINEN.
28.05.2013

Instytut Morski w Gdańsku organizatorem warsztatów podczas Europejskiego Dnia Morza, 22 Maj 2013, Malta

Podczas Europejskiego Dnia Morza 22 maja 2013, który w tym roku odbywa się na Malcie, Instytut Morski w Gdańsku zorganizuje warsztat zatytułowany: Region Morza Bałtyckiego. Ponadto jako partner wiodący zaprezentuje dwa projekty SUBMARINER i PartiSEApate.
22.05.2013

Rocznica 13 Dywizjonu Trałowców

Służą pod flagą NATO, niszczą powojenne uzbrojenie minowe spoczywające na dnie mórz Europy Północnej, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu – to tylko część zadań okrętów 13 Dywizjonu Trałowców. W piątek, 5 kwietnia, mija 67 lat od utworzenia tej jednostki. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 08:00 podniesieniem wielkiej gali na wszystkich okrętach 13 Dywizjonu Trałowców.
05.04.2013

ORP Generał Kazimierz Pułaski obchodził swoje 13 urodziny

Operował w Siłach Odpowiedzi NATO, brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Partnerstwa dla Pokoju – to najważniejsze wydarzenia opisujące działania fregaty rakietowej ORP „Gen. K. PUŁASKI” pod biało-czerwoną banderą.
18.03.2013

Statoil zainwestuje na Morzu Północnym 7 mld USD

Departament Energii i Zmian Klimatu brytyjskiego rządu zatwierdził projekt eksploatacji złoża Mariner na Morzu Północnym, którego operatorem jest Statoil (65, 11 - procentowy udział). Pozostali partnerzy to J X Nippon Poszukiwanie i Wydobycie (28,89 proc.) i Alba Resources Limited (6 proc.).
20.02.2013

SUBMARINER kompendium

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z ‘’Kompendium” opracowanym w ramach projektu.
18.12.2012

Nowa publikacja: „Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives”.

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z nową publikacją pt: "Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives".
08.11.2012

Dowódca sił morskich Finlandii z wizytą w polskiej MW

Dzisiaj (wtorek, 11 września), dwudniową wizytę w Marynarce Wojennej RP rozpocznie dowódca sił morskich Finlandii kontradmirał Veli-Jukka Pennala. Podczas wizyty w Gdyni spotka się z dowódcą polskich sił morskich admirałem floty Tomaszem Mathea, odwiedzi 3 Flotyllę Okrętów w Gdyni, Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Akademię Marynarki Wojennej i Centrum Techniki Morskiej.
11.09.2012

ORP „GEN. T. KOŚCIUSZKO” 10 lat pod biało-czerwoną banderą

40 tysięcy mil morskich żeglugi, pół tysiąca dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 28 czerwca) mija 10 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
29.06.2012

Nowy dowódca 3 Flotylli Okrętów

W poniedziałek, 11 czerwca, w obecności dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathea, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3 Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego Marynarki Wojennej został kontradmirał Marian Ambroziak. Zastąpił on na tym stanowisku kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego.
12.06.2012

13 Dywizjon Trałowców jubileusz 66-lecia

Okręty 13 Dywizjonu Trałowców uczestniczą w misjach międzynarodowych, manewrach, ćwiczeniach i operacjach bojowych. Ich główne zadanie to zapewnienie obrony przeciwminowej dla okrętów i transportu morskiego, a także utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Od 10 lat na stałe działają pod flagą NATO. W czwartek, 5 kwietnia, 13 Dywizjon Trałowców obchodzi 66. rocznicę powstania.
04.04.2012

Dowódca Marynarki Wojennej w Finlandii

Dowódca Marynarki Wojennej, admirał floty Tomasz Mathea, złożył dwudniową roboczą wizytę w Siłach Morskich Finlandii. Głównym tematem wizyty było omówienie perspektyw rozwoju współpracy pomiędzy flotami obu państw.
01.11.2011

Półtora roku pod flagą NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” przez ostatnie półtora roku prowadził działania pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego . Stał na czele elitarnego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Uczestniczył w misji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”.
30.06.2011

Instytut Morski podąża w stronę przemysłu

29 marca 2011 roku, w siedzibie Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego, doszło do podpisania porozumienia o strategicznej współpracy pomiędzy Instytutem Morskim w Gdańsku a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
03.04.2011

Instytut Morski partnerem wiodącym projektu SUBMARINER

Instytut Morski w Gdańsku został partnerem wiodącym projektu „SUBMARINER – zrównoważone korzystanie z zasobów Morza Bałtyckiego”. Podczas 2-dniowego spotkania roboczego zorganizowanego w siedzibie Instytutu dyskutowano m. in. nad zakresem i strukturą głównych produktów projektu oraz nad harmonogramu prac.
19.02.2011

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki ponownie na czele Tarczy Przeciwminowej NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” ponownie stanie na czele elitarnego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Przez najbliższe pół roku na jego pokładzie zaokrętowany zostanie sztab Zespołu, który utworzą oficerowie z Holandii i Belgii. Będą oni dowodzić SNMCMG-1 z pokładu polskiego okrętu. Okręt opuści macierzysty port w Świnoujściu w niedzielę, 30 stycznia, o godzinie 13:30.
27.01.2011

60 lat badań Instytutu Morskiego

Rok 2010 był dla Instytutu Morskiego w Gdańsku rokiem jubileuszowym. Świętowanie 60-lecia nie przeszkodziło jednak w realizacji ambitnych projektów badawczych.
19.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.