• <

Wynik wyszukiwania - "badanie" - Wiadomości

Chiński producent łopat do turbin wiatrowych rozwija innowacyjną metodę oceny chropowatości

Podczas znaczącego wydarzenia dla sektora energii wiatrowej spółka Shanghai Electric Wind Power Group, jednostka zależna koncernu Shanghai Electric, świętowała niedawno piątą rocznicę powstania Europejskiego Centrum Innowacji („Centrum”) mieszczącego się w Roskilde w Danii.
27.03.2024

Badanie: w minionym roku zaległości w transporcie wzrosły o niemal jedną piątą

Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą, a w handlu o 8 proc. Na koniec ub.r. przeterminowane zobowiązania 319 tys. przedsiębiorstw wobec kontrahentów i banków wyniosły ponad 41,8 mld zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK.
20.03.2024

Badanie opinii Polaków na temat narodowej bandery. Co sądzą o flocie handlowej?

Polska nie posiada morskiej floty handlowej pod narodową banderą. Brak nowoczesnych regulacji dotyczących żeglugi i pracy na morzu spowodował, że eksploatacja statków pod narodową banderą, jest ekonomicznie nieopłacalna. W związku z tym armatorzy eksploatują swoje statki pod obcymi banderami a ci z innych państw nie są zainteresowani rejestrowaniem statków pod polską banderą. W świetle tych narastających problemów Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła sondaż opinii publicznej na temat polskiej bandery
20.02.2024

Port Gdynia kończy innowacyjny projekt służący ochronie środowiska morskiego

Celem realizowanego w gdyńskim porcie projektu pn. “System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych” było zbadanie możliwości i efektywności wykorzystywania nawodnych platform bezzałogowych w codziennej pracy portów morskich.
08.02.2024

Badanie sprawdziło emisje generowane przez statek w całym cyklu jego życia

Dzięki przeprowadzonemu przez kilka spółek branży morskiej badaniu, można było prześledzić dokładnie emisje gazów cieplarnianych na każdym etapie życia statku – od wydobycia surowców potrzebnych do jego budowy aż do jego rozbiórki.
02.02.2024

Adampol z najwyższym wynikiem ankiety satysfakcji klienta Hyundai Glovis

Firma Hyundai Glovis przedstawiła niedawno oficjalny wynik badania satysfakcji klienta (Customer Satisfaction Service CSI) w 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi, Adampol uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich zagranicznych spółek zależnych, świadczących usługi transportowe (atutomotive i general cargo).
31.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Badanie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. "Potrzeba portów, rurociągów, magazynów"

Budowa samowystarczalnej krajowej infrastruktury oraz zakup surowców z różnych kierunków to w opinii uczestników badania, przeprowadzonego przez ABM Agencję Badań Marketingowych najważniejsze działania dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
15.10.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Szczecin wzbogaci się o nowoczesną platformę do badania dna akwenów

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie nabył specjalne urządzenie badania dna akwenów. Platforma pomoże nakreślić mapy nawigacyjne w głębszych miejscach, w których wcześniej pomiary nie były możliwe.
13.07.2023

Rynek morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie globalnej - raport

Marketquest.biz - wiodąca globalna agencja badania rynku, dostarczająca eksperckie rozwiązania badawcze opublikowała raport dotyczący globalnego rynku offshore na rok 2023, z prognozą do 2029 r.
10.07.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Gaz-System podpisał umowę z SEA Global na eksploatację Baltic Pipe

Spółka podpisała z firmą SEA Global umowę na nadzór i wsparcie techniczne działań eksploatacyjnych prowadzonych na gazociągu podmorskim łączącym systemy gazowe Polski i Danii. Utrzymanie tej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym zapewnia ciągłość dostaw gazu do Polski ze źródeł norweskich.
08.06.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.
31.03.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

WISTA Poland policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu, podsumowała działalność w roku 2020 i przyjęła plany na rok 2021.
17.05.2021

Foki posługują się ultradźwiękami

Biolodzy z zaskoczeniem odkryli, że jeden gatunków fok - weddelka arktyczna, potrafi posługiwać się ultradźwiękami. Prawdopodobnie zwierzęta w ten sposób komunikują się, ale istnieje także możliwość, że podobnie jak np. delfiny, korzystają z ulradźwięków do echolokacji.
30.12.2020

Naukowcy odkryli nowy gatunek wieloryba [wideo]

Naukowcy współpracujący z Sea Shepherd Conservation Society uważają, że odkryli nieznany wcześniej gatunek wieloryba dziobogłowego u zachodnich wybrzeży Meksyku.
10.12.2020

ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto]

Badanie bioróżnorodności morskiej jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe - proces utrudniają m.in. destrukcyjne metody pobierania próbek, czy przesiedlanie się populacji. Na przeciw tym komplikacjom wyszedł Instytut Smithsonian, opracowując innowacyjne narzędzie do stałej analizy zmian, jakim podlegają obszary morskie.
09.12.2020

Nanocząstki mają zły wpływ na fitoplantkon

Nanosrebro, ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, wykorzystywane jest w szeregu produktów – od ubrania po kosmetyki. Okazuje się jednak, że jego duże ilości zaburzają metabolizm alg, które są kluczowe dla dynamiki wodnych sieci pokarmowych.
04.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

Po raz pierwszy naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oficjalnie zidentyfikowali nowy gatunek podwodnego stworzenia na podstawie wyłącznie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanego na dnie oceanu.
01.12.2020

Delfiny butlonose potrafią kontrolować swoje tętno, by uniknąć choroby dekompresyjnej

Najpopularniejszy z delfinów - butlonos zwyczajny (Tursiops truncatus) prawdopodobnie w czasie nurkowania kontroluje swoje tętno w taki sposób, by uniknąć choroby dekompresyjnej, którą wywołują gwałtowne zmiany ciśnienia. O nowym odkryciu informuje pismo “Frontiers in Physiology”.
30.11.2020

Emisje metali z chińskich elektrowni węglowych użyźniają Pacyfik

Naukowcy z szeregu instytucji w USA i Wielkiej Brytanii opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że emisje z elektrowni węglowych w Chinach użyźniają Północny Pacyfik metalowym składnikiem odżywczym ważnym dla życia morskiego.
27.10.2020

Badanie: Czy inwestowanie w mariny na polskim wybrzeżu jest opłacalne?

W ostatnich kilkunastu latach nastąpiła istotna zmiana profilu działalności małych portów morskich polskiego wybrzeża. Dominująca dotychczas funkcja obsługi rybołówstwa w skutek zmniejszających się zasobów ryb zaczęła ulegać regresowi. Zmniejszające się znaczenie rybołówstwa wzbudza dyskusję nad możliwościami wypełnienia luki w strukturze działalności portów. Jedną z alternatyw jest turystyka żeglarska, do uprawiania której obszary nadmorskie są szczególnie predysponowane. Rosnąca zamożność społeczeństwa, a w ostatnich latach roz
18.09.2020

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata,yeti,yetibox,yetisense,monitoring jakości powietrza,zanieczyszczenia powietrza,monitoring hałasu,monitoring hałasu przemysłowego,systemy gis,mapy akustyczne,pomiary dronem,UAV,Mapy 3D z Drona,Dane satelitarne,Pomiary atmosferyczne,Data Science,Big Data,modele numeryczne,systemy informatyczne dla Portów,systemy informatyczne,analiza danych,pomiary dla Portów,ortofotomapy,obróbka danych satelitarnych,obróbka danych GIS,systemy geoprzestrzenne,rozwiązania IoT dla Portów,rozwiązania IoT dla Przemysłu,Monitoring IoT,Ochrona środowiska,monitoring środowiska,Ochrona środowiska w przemyśle,Badania środowiska,Obserwacja Ziemi,GIS,kontrola jakości powietrza,dron do badania smogu,dron przemysłowy,mapa smogowa ,mapa smogowa z drona,mapa zanieczyszczeń z drona,mapa zanieczyszczeń powietrza dron,smog,Badanie smogu,monitoring smogu,inspekcje gazów,inspekcje przemysłowe dronem,dron smog,monitorowanie smogu,monitoring gazów niebezpiecznych

DRACO Przedsiębiorstwo Specjalistyczne

BADANIA NDT,NDT,BADANIA NIENISZCZĄCE,Badania wizualne (VT),Badania ultradźwiękowe (UT),Badania magnetyczno-proszkowe (MT),Badania penetracyjne (PT),Ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT),Pomiary twardości (HT),Badania prądami wirowymi (ET),Badania szczelności metodą pęcherzykową (LT),Ocena stanu technicznego konstrukcji (ATCS),Analiza i badanie składu chemicznego metali (PMI),Pomiary zawartości ferrytu,Filmowanie konstrukcji z powietrza

3Bird Radar System

AUTOMATYCZNY SYSTEM RADAROWEJ DETEKCJI LOTÓW PTAKÓW I NIETOPERZY
automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy,3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

Prąd Engineering Sp. z o.o. Prąd Serwis Elektryczny Ryszard Nowak

Marine & Offshore Engineering
prefabrykacja morska,usługi stoczniowe,usługi ślusarskie,usługi elektryczne,prefabrykacja gotowych konstrukcji,kompleksowa przebudowa jednostek morskich,pomiary termowizyjne,przegląd instalacji elektrycznej na statku,montaż elektrycznego wyposażenia,remonty silników elektrycznych,statku,podłączenia w szafach rozdzielczych na statku,konserwacja przejść kablowych na statku,konserwacja łuków rewizyjnych na statku,przegląd instalacji elektrycznej na statku,pomiary elektryczne instalacji na statku,montaż urządzeń elektrycznych na statku,układanie oraz upinanie kabli na statku,podłączenia urządzeń na statku,pomiar impedencji pętli zwarcia,badanie skuteczności ochrony przeciwpożarowej,pomiar parametrów wyłączników różnicowo-prądowych,pomiar rezystencji uziemienia,pomiar natężenia oświetlenia placu budowy,pomiar natężenia oświetlenia pomieszczeń i stanowisk biurowych,remonty silników elektrycznych,systemy anty-oblodzeniowe,światłowody,odkurzacze centralne,prad,prad service,prad serwis,prąd se

Hansa Loadtest Baltic sp. z o.o.

badanie obciążenia przy użyciu worków wodnych,worki do testów łodzi ratunkowych i trapów,testowanie platform,mostów oraz powierzchni podłogowych nośnych,pomiar obciążenia i siły,standardowe ogniwa obciążnikowe Szakle (ładunkowe),pomiar ciężaru kompresyjnego,pomiar naciągu olinowania

NAVITEST Sp. z o.o.

Laboratorium Navitest Sp. z o.o. jest liderem w dziedzinie badań nieniszczących NDT na Pomorzu.
badania nieniszczące,badania ndt,badanie nieniszczące,badania niszczące,badanie niszczące,nadzory spawalnicze,inspekcje spawalnicze,pomiary zawartości ferrytu,badania nieniszczące ndt,badania prądami wirowymi et,badania twardości ht,badania szczelności lt,badania penetracyjne pt,badania rentgenowskie rt,badania ultradźwiękowe ut,ultradźwiękowe pomiary grubości utt,badania magnetyczno - proszkowe mt,badania techniką phased array i tofd,badania wizualne vt,inżynieria spawalnicza,technika tofd i phased array,badania tofd,badania phased array,skaner do badań,pomiar grubości,laboratorium badań nieniszczących,badania wizualne,badania ultradźwiękowe,badania magnetyczno-proszkowe,badania penetracyjne,ultradźwiękowe pomiary grubości,pomiary twardości,ocena stanu technicznego,badania vt,badania ut,pomiary utt,badania pt,pomiary hl,pomiary hb,pomiary hs,pomiary hrb,pomiary hrc,pomiary hv,badania nieniszczące odkuwek,ndt badania nieniszczące,badania nie

INGEO Sp. z o.o.

Badania geologiczne,badania geotechniczne,wiercenia geologiczne,wiercenia geotechniczne,geologia,geotechnika,wiercenie badawcze,sondowanie CPT,CPT,CPTU,SCPTU,badania pod wiatraki,geologia inżynierska,projekty prac geologicznych,projekty posadowień,fundamentowanie,wzmacnianie gruntów,badanie osuwisk

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.