• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Raport: 89 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem ekosystemów morskich

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Raport: 89 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem ekosystemów morskich

Partnerzy portalu

89 proc. polskich konsumentów jest zaniepokojonych stanem ekosystemów morskich - wynika z badania organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council. Wzrasta pesymizm badanych ws. wiary w szansę ochrony ekosystemów morskich - zauważono w publikacji.

8 czerwca obchodzony będzie Światowy Dzień Oceanów, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat oceanów i znajdującej się w nich flory i fauny. Zwraca się również uwagę na problem zanieczyszczenia oceanów oraz trzebienia ich zasobów przez ludzi. Z tej okazji Marine Stewardship Council (MSC) zapowiedziało cykl wydarzeń edukacyjnych, m.in. w Słowińskim Parku Narodowym, Zoo w Warszawie czy Akwarium Morskim w Gdyni.

Według badań przywołanych w raporcie organizacji, wśród Polaków rośnie pesymizm ws. wiary w szansę ochrony ekosystemów morskich. Dwa lata temu blisko dwie trzecie badanych uważało, że w ciągu 20 lat uda się uratować oceany przed nieodwracalnymi szkodami wyrządzonymi przez człowieka, natomiast w tej chwili wierzy w to 45 proc. - wskazano w publikacji. Dodano, że pomimo tych wyników, ponad 60 proc. Polaków zadeklarowało, że ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym wysokie temperatury, skłoniły ich do rozmyślań nad ochroną oceanów.

MSC zwróciło uwagę na kwestię zrównoważonych połowów. Organizacja poinformowała, że zrównoważone praktyki połowowe mogłyby dostarczyć dodatkowe 16 milionów ton ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na większe bezpieczeństwo żywnościowe dla rosnącej populacji. Poinformowano, że obecnie ponad 600 organizacji zajmujących się połowem na całym świecie jest zaangażowanych w program MSC, promujący zrównoważone połowy i minimalizowanie szkód wyrządzanych środowisku.

MSC wskazało, że w ciągu ostatnich trzech lat organizacje zajmujące się połowem, posiadające certyfikat MSC, wprowadziły ponad 400 ulepszeń, obejmujących między innymi działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków czy wrażliwych siedlisk morskich.

"To oznacza więcej albatrosów przelatujących nad Południowym Atlantykiem, więcej działań na rzecz ochrony płaszczek w Morzu Śródziemnym czy więcej badań w celu ochrony żółwi na Reunion" - podano w raporcie.

Marine Stewardship Council jest międzynarodową organizacją pozarządową. Działania MSC obejmują certyfikację zrównoważonych połowów, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. W program MSC zaangażowanych jest obecnie już ponad 600 organizacji zajmujących się połowem, co przekłada się na 19 proc. światowych połowów dzikich ryb i owoców morza.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 22 stycznia do 6 marca 2024 r. w 23 krajach z udziałem ponad 27 tys. osób. W Polsce przebadanych zostało 743 respondentów, w tym 600 konsumentów ryb i owoców morza.

grg/ mmu/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.