• <

Wynik wyszukiwania - "Tauron" - Wiadomości

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Zmiany w zarządzie PGE Baltica

23 lutego 2024 r. Rada Nadzorcza PGE Baltica podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Arkadiusza Sekścińskiego, Prezesa Zarządu, oraz uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki p. Grzegorza Wysockiego, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów.
27.02.2024

Dival. Tradycja i innowacja w usługach podwodnych

Na polskim wybrzeżu zaznacza swoją obecność nowy, lecz oparty na solidnym fundamencie doświadczenia w pracach podwodnych gracz – spółka Dival. Zakorzenione w rodzinnej tradycji przedsiębiorstwo rozszerza zakres swojej działalności z wód śródlądowych na Zatokę Gdańską i otwarte morze.
12.02.2024

Minister Budka: nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie

Nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie - poinformował minister aktywów państwowych Borys Budka w telewizji TVN24. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu.
06.02.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Zaprezentowano raport Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.

16 listopada podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: Analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
17.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Aktualizacja strategii PGE uchylona. Grupa czeka na NABE

Zarząd przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE - poinformowała w poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
04.09.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

PGE z pozwoleniem Ministerstwa Infrastruktury na budowę morskich farm wiatrowych na kolejnych pięciu obszarach. W grze 3,9 GW mocy

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej. Idzie za tym spadek kosztów i rozwój technologii

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić.
26.06.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Prezes PGE: na dostosowanie ciepłownictwa do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł

Na dostosowanie sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł - poinformował we wtorek prezes PGE i PTEZ Wojciech Dąbrowski podczas IV Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie).
30.05.2023

Prezes PSE: powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności systemu elektroenergetycznego z myślą o OZE

Sama modernizacja bloków węglowych 200 MW nie wystarczy, by zwiększyć elastyczność systemu elektroenergetycznego z myślą o podłączeniach OZE. Powinniśmy szukać innych zasobów elastyczności - ocenił we wtorek prezes PSE Tomasz Sikorski na wtorkowych obradach sejmowej podkomisji.
23.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Sasin: państwowe spółki sprowadziły na sezon zimowy 12,5 mln ton węgla

Import węgla na ostatni sezon zimowy wyniósł prawie 12,5 mln ton węgla - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. Jak dodał, węgiel przywiozły 242 statki, a z portów wyruszyło 3300 pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
27.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Gospodarka czeka na stabilne i niskie ceny energii [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Sektor energetyczny z niecierpliwością czeka na aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która pozwoliłaby wyznaczyć graczom rynkowym cele inwestycyjne. Dokumentu wypatrują też przedsiębiorcy, którzy chcą mieć dostęp do taniej i stabilnej energii. Jest to wyzwanie, gdyż modernizowana energetyka boryka się z wieloma problemami. Był to jeden z głównych tematów podjętych podczas panelu dyskusyjnego „Bezpieczna i czysta energia dla Polski – spojrzenie makro” na Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER.
13.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
13.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.12.2022

Morawiecki: fuzja Orlenu i Lotosu obniży koszty paliwa

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oznacza niższe koszty paliwa dla obywateli - powiedział podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
20.12.2022

Wiceminister Rabenda: od początku roku sprowadziliśmy do Polski 12 mln ton węgla

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformował, że od początku drogą lądową i morską sprowadzono do Polski 12 mln ton węgla. Dodał, że na przyszły sezon przygotowano już możliwości przywozu i zakontraktowania ok. 5 mln ton węgla, ale zapotrzebowanie może być mniejsze.
05.12.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl.
07.11.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Zbigniew Gryglas powołany do Rady Nadzorczej PGE

PGE poinformowała w środę, że do spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych o powołaniu Zbigniewa Gryglasa do Rady Nadzorczej PGE. Jak przypomniała spółka, Skarb Państwa reprezentowany przez ministra ma prawo powołać jednego członka Rady.
14.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.07.2022

PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru”

PGE startuje z II edycją projektu edukacyjnego „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru", którego celem jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Od 8 lipca do 16 sierpnia na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie powstaną specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w tej branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, na uczelni powstało Centrum Morskiej En
19.06.2022

Komisja Europejska zatwierdzi przejęcie Lotosu przez PKN Orlen w maju?

Decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej przejęcie Lotosu spodziewamy się w maju - powiedział PAP w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, umowy na dostawy gazu do PKN Orlen są realizowane bez zakłóceń.
28.04.2022

Müller: Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu

Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie. wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu; w jej ramach mamy podpisane równolegle kontrakty dot. dostaw ropy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał też znaczenie koncernu multienergetycznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28.04.2022

Pęk: Senat po raz kolejny robi wszystko, by zablokować fuzję Orlenu i Lotosu

Fuzja Orlenu i Lotosu, budowa nowoczesnego koncernu energetycznego w Polsce, jest strategiczna dla polskiej racji, ale jest sprzeczna z interesem PO, który reprezentuje Donald Tusk i Senat po raz kolejny robi wszystko, by tę transakcję zablokować - oświadczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
26.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
21.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Paweł Szczeszek zamienia prezesurę w Enei na prezesurę w Tauronie

Paweł Szczeszek zrezygnował z funkcji prezesa Enei z dniem 10 kwietnia br. - poinformowała w piątek w komunikacie spółka.
08.04.2022

Tauron ponownie szuka prezesa

Rada Nadzorcza Taurona ogłosiła nowe postępowanie na stanowisko prezesa zarządu. Jak poinformowała spółka, termin przyjmowania zgłoszeń mija 1 kwietnia. Poprzednie postępowanie, rozpisane w sierpniu 2021 r., zostało zakończone bez rozstrzygnięcia.
26.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
08.02.2022

PGE złożyło kolejny wniosek lokalizacyjny dla farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Ørsted, projektów Baltica 2+3.
07.02.2022

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power [Wideo]

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygl
22.11.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
18.11.2021

Tauron: współpraca z PGE dotyczy morskiej energetyki wiatrowej

Współpraca Grupy Tauron z Polską Grupą Energetyczną (PGE), której dotyczy poniedziałkowa informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - wyjaśniają przedstawiciele Taurona.
08.11.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne.
01.08.2021

PGE, Enea i Tauron chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Trzy kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron - złożyły do UOKiK wniosek koncentracyjny dotyczący utworzenia wspólnych przedsiębiorstw. W styczniu spółki wyraziły chęć budowania wspólnie farm wiatrowych na morzu.
13.07.2021

Umowa społeczna w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego do końca września

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek PAP przedstawiciele rządu i strony społecznej.
01.07.2021

Strączyński: rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal wśród priorytetów Taurona

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal jest priorytetem dla Taurona - zapewnił prezes spółki Paweł Strączyński, podkreślając, że realizowany przez Grupę "zielony zwrot" będzie oparty m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. W zakresie offshore Tauron rozważa współpracę z PGE i Eneą.
30.06.2021

Prezes PGE: planujemy kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Polska Grupa Energetyczna planuje kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe - poinformował podczas środowej konferencji prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski. Dodał, że dla spółki kluczowy jest udział polskich firm w tym projekcie.
26.05.2021

Morskie farmy wiatrowe – kluczowy element polskiej transformacji energetycznej

Powstanie farm wiatrowych na morzu jest naszym kluczowym interesem. Są istotnym elementem transformacji polskiego miksu energetycznego i zapewnienia wymaganych dostaw prądu. Ceny tego prądu muszą być jednak rozsądne, bo to ma wpływ na konkurencyjność gospodarki - mówił w trakcie debaty Instytutu Jagiellońskiego wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
04.03.2021

PGE szacuje koszt dwóch pierwszych farm offshore na ok. 35 mld zł

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podał w czwartek szacunkowy koszt budowy dwóch pierwszych morskich farm wiatrowych spółki w partnerstwie z Orstedem rzędu 35 mld zł. Zaznaczył, że PGE poniesie 50 proc. tych kosztów, bo z Orstedem partycypuje w nich po połowie.
11.02.2021

PGE i duński Orsted podpisały umowę ws. offshore

PGE i duński Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint-venture dla budowy dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW. Orsted obejmie połowę udziałów w projektach PGE Baltica 3 oraz Baltica 2 za 657 mln zł.
10.02.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

PGNiG odstąpiło od negocjacji w sprawie zakupu spółki Tauron Ciepło

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odstąpiło od trwających ponad pół roku negocjacji w sprawie zakupu spółki Tauron Ciepło, skupiającej aktywa ciepłownicze Grupy Tauron. Tym samym negocjacje zostały zakończone. Tauron zapowiada analizy dotyczące przyszłości spółki ciepłowniczej.
29.01.2021

Prezes PGE z uznaniem o sprawnym procesie legislacyjnym ustawy o offshore

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski, z dużym uznaniem przyjmujemy sprawne procedowanie ustawy o offshore - oświadczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 5 lutego.
22.01.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Tauron i OW będą inwestować w spółki posiadające projekty farm wiatrowych na Bałtyku

Grupa energetyczna Tauron zamierza inwestować w spółki związane z portugalsko-francuską firmą OW Offshore, posiadające projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Na podobnych zasadach OW ma inwestować w chcące budować farmy wiatrowe na Bałtyku spółki Taurona.
29.12.2020

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2019 rok

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności za 2019 rok - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Informację o ubiegłorocznych działaniach PFN umieszczono na stronie internetowej Fundacji.
21.12.2020

Tauron wejdzie w offshore

Chcemy, żeby w naszym portfelu była również energetyka wiatrowa na morzu. Mamy partnera, złożyliśmy wniosek, czekamy na decyzję dotyczącą koncesji - w rozmowie z "DGP" wyznał prezes Tauronu Wojciech Ignacok.
10.12.2020

Nie będzie dużych problemów z płynnością w spółkach energetycznych w Polsce

Fitch nie spodziewa się istotnych problemów z płynnością w spółkach energetycznych w Polsce w związku ze spowolnieniem gospodarczym - poinformowała agencja w raporcie o polskiej energetyce.
12.11.2020

Czy warto kupować tańszy węgiel za granicą?

W latach 2017-2018 polskie elektrownie kupowały węgiel od krajowych producentów taniej niż kosztowałoby jego sprowadzenie z zagranicy. Rok później węgiel importowany stał się tańszy od krajowego, ale powiązania kapitałowe górnictwa i energetyki utrudniają decyzje o imporcie – ocenia NIK.
09.11.2020

Sektor prywatny będzie siłą napędową zielonej gospodarki

Środki publiczne na zieloną transformację polskiej gospodarki są coraz większe, ale żeby zostały dobrze wykorzystane, muszą płynnie i szybko trafiać do sektora prywatnego, który jest siłą napędową proklimatycznych zmian – uznali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
15.10.2020

Sasin w "DGP": Kres energetyki węglowej w Polsce najpóźniej w 2060 r.

Realny plan naprawczy dla górnictwa trzeba przedstawić w ciągu dwóch miesięcy i tyle daliśmy sobie czasu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.
03.08.2020

PGNiG ma wyłączność negocjacyjną ws. przejęcia Taurona Ciepło

AURON udzielił Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu wyłączności negocjacyjnej w sprawie nabycia segmentu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Decyzja oznacza zakończenie trwającego od 22 listopada etapu due dilligence.
16.06.2020

URE: prawie 52 mld zł inwestycji w sieci elektroenergetyczne w ciągu pięciu lat

Prawie 52 mld zł wynoszą planowane inwestycje sieciowe w elektroenergetyce w najbliższych pięciu latach, które operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowego uzgodnili z Prezesem URE w swoich planach rozwoju.
10.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia kontynuował zwyżkową passę

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku.
02.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia najwyżej od lutego

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.
01.06.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

Spadki na giełdach, tąpnięcie cen ropy

W poniedziałek wieczorem ropa naftowa taniała na rynkach o ok. 24 proc., co pociągnęło za sobą spadki indeksów giełdowych w Europie i USA. Na zamknięciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG spadł o blisko 8 proc.
09.03.2020

Wiceminister Gawęda: import węgla w 2019 r. mniejszy o blisko 2,6 mln ton

Do Polski napłynęło w ub. roku 16,7 mln ton węgla z importu - prawie 2,6 mln ton mniej niż rok wcześniej. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa - poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.
13.02.2020

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

W Porcie Gdynia w odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat technologii przeładunków elementów morskich farm wiatrowych.
21.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

PGE utworzy rezerwę w wysokości ok. 220-260 mln zł

PGE utworzy rezerwę w segmencie Obrót w wysokości ok. 220-260 mln zł - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka. Wartość rezerwy, oszacowana dla całego roku 2020, zostanie ujęta w wynikach za IV kwartał 2019 r. - dodano.
04.01.2020

Sektor energii w 2019 r.

Utrzymanie częściowo zamrożonych cen prądu, kryzys z zanieczyszczoną ropą z Rosji, nowe plany rządu związane z polityką UE, uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Opole, rozbudowa systemu gazowego - to najważniejsze wydarzenia 2019 r w sektorze energii.
31.12.2019

Ogromny zysk netto grupy Tauron w III kwartale

Zysk netto grupy Tauron w III kwartale 2019 r. wyniósł 187,6 mln zł wobec 286,4 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w środę w raporcie kwartalnym. Tauron podkreślił, że wyniki są zgodne z szacunkami grupy z końca października.
13.11.2019

PFR chce zainwestować 4,5 mld zł w projekty na rzecz gospodarki niskoemisyjnej

PFR chce zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł na rzecz gospodarki niskoemisyjnej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PFR Paweł Borys.
04.09.2019

PGNiG: Roman Gabrowski w radzie nadzorczej spółki

Skarb Państwa, akcjonariusz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, powołał Romana Gabrowskiego do rady nadzorczej spółki - poinformowało w czwartek w komunikacie PGNiG.
22.08.2019

UE: Polska energetyka przekonuje w Brukseli, że stawia na wiatraki na Bałtyku

Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim i inne źródła odnawialne, aby do 2030 r. ich udział w miksie energetycznym wzrósł do 27 proc. - poinformował prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Henryk Baranowski.
10.07.2019

Eko Komes: W dziedzinie chemii mamy się czym chwalić! (wywiad)

Przemysł stoczniowy i szeroko pojęta gospodarka morska są nierozłącznie związane z chemią służącą do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia czy odtłuszczania. Skuteczne rozwiązania pozwalają oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. O nowoczesnych trendach w branży chemii przemysłowej i obiektowej, belgijskiej jakości dostępnej na wyciągnięcie ręki i współpracy z największymi firmami w Polsce opowiedzieli nam właściciele firmy EkoKomes.
08.07.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 (foto)

Po raz kolejny, w Warszawie zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej. Krajowi i zagraniczni przedstawiciele inwestorów, dostawców, wykonawców, ekspertów i instytucji finansujących biorą udział w V-tej edycji Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019. Organizator, Fundacja na rzecz Energetyki Wiatrowej, zapewnia, że to wydarzenie dokonało przełomu.
23.05.2019

Spółki energetyczne zapowiadają dostosowanie strategii do PEP

Szefowie największych spółek energetycznych zapowiedzieli podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dostosowanie ich strategii do Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. (PEP)., nad której projektem pracuje ciągle Ministerstwo Energii.
13.05.2019

Seans filmowy podczas Wyprawy śladami Domeyki i Wagnera

Podczas Etapu Specjalnego Rejs Niepodległości z Panamy do Stanów Zjednoczonych, w ramach Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, na wodach Morza Karaibskiego, na pokładzie legendarnego żaglowca szkolnego Daru Młodzieży, odbyły się dwa pokazy "Śladami Wagnera" - pierwszego dokumentalnego filmu o Władysławie Wagnerze. Jest to historia o pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami, jeszcze przed II Wojną Światową.
06.02.2019

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 wśród nominowanych do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018

Impreza Volvo Gdynia Sailing Days 2018 została nominowana do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018 w kategorii Wydarzenie Sportowe. Zwycięzców poznamy 13 marca 2019.
04.02.2019

Kilkanaście największych światowych firm chce budować z PGE wiatraki na Bałtyku

13 największych światowych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej chce budować z Polską Grupą Energetyczną farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku - podała PGE. Według źródeł PAP zbliżonych do projektu chętni to, m.in. EDPR, Eneco, E.ON, Oersted, ScottishPower Renewables.
30.01.2019

J. Kurella: Energetyczna strategia rządu zbyt mało ambitna. Potrzebny większy nacisk na innowacyjne źródła

Opieranie polskiej energetyki w 60 proc. na węglu to mało ambitny cel na 2040 rok – ocenia Jerzy Kurella, były prezes Tauronu i PGNiG. Jak podkreśla, projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040” kładzie zbyt mały nacisk na pozyskiwanie energii z innowacyjnych technologii i odnawialnych źródeł, a zbyt duży – na samowystarczalność energetyczną. – Dla gospodarstw domowych i przemysłu ważniejsza staje się efektywność energetyczna i niższe ceny energii, a nie wyłącznie kwestia bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla eksper
30.01.2019

22 stycznia Dar Młodzieży dotrze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Legendarny żaglowiec Dar Młodzieży, który od 20 maja 2018 roku opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 22 stycznia dotrze do Panamy. Jest to kluczowy, dziewiętnasty port Rejsu Niepodległości, w którym promująca Polskę na świecie młodzież weźmie udział w 34. Światowych Dni Młodzieży.
17.01.2019

Noworoczne spotkanie ministra Gróbarczyka z uczestnikami Rejsu Niepodległości

W siedzibie resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej 11 stycznia odbyło się spotkanie noworoczne z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Wzięli w nim udział organizatorzy tego wydarzenia oraz przedstawiciele sponsorów i partnerów.
16.01.2019

Dar Młodzieży w sobotę wyruszy do Los Angeles

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate - przekazała PAP Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
21.12.2018

Górnicy świętują Barbórkę

Poranna pobudka z orkiestrą górniczą, msza święta, uroczysty obiad z rodziną, bo to dzień wolny od pracy, kufel piwa z kolegami – tak górnicy we wtorek obchodzą swoje święto – Barbórkę.
04.12.2018

Tauron: Projekt PEP z celami Grupy

Cele projektu Polityki Energetycznej Polski (PEP) są zbieżne z kierunkami rozwoju GrupyTauron - napisała grupa w piątkowym komunikacie.
23.11.2018

Podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie nowych stopni wodnych (foto)

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w poniedziałek odbyło się spotkanie w sprawie wypracowania wspólnych rozwiązań w zakresie energetyki wodnej i zasad współpracy pomiędzy wytwórcami energii i administratorami budowli piętrzących.
19.11.2018

Kongres 590: Patrzymy na megatrendy, rozwijamy offshore

Polski sektor energetyczny dekarbonizuje się i ulega transformacji w swoim tempie - mówili uczestnicy debaty „Polityka klimatyczna UE i jej wpływ na Polskę” na Kongresie 590 w Rzeszowie. Podkreślali, że nie można przerzucać zbyt wysokich kosztów na konsumenta.
16.11.2018

Dar Młodzieży w drodze do Osaki, ale lekko zmienił trasę. Na Morzu Wschodniochińskim szaleje tajfun

Dar Młodzieży w drodze do Osaki, jednak nie jest to łatwa podróż. Szalejący na Morzu Wschodniochińskim tajfun spowodował, że polski żaglowiec musiał zmienić kurs. – Zamiast do cieśniny Tajwańskiej, kierujemy się na południowy-wschód. Komendant chce ominąć Tajwan od strony południowej i poszukać schronienia w pobliżu wyspy – poinformował Krzysztof Romański, wysłannik „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, który obecnie bierze udział w Rejsie Niepodległości.
02.11.2018

Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę

W połowie 2016 roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Wikinger na Bałtyku. Zlokalizowana w pobliżu wyspy Rugia farma o powierzchni 34 km2 i mocy 350MW właśnie rozpoczęła prace.
30.10.2018

Ruszył pilotażowy program polsko-izraelskich innowacji

Ruszył program polsko-izraelskich koinnowacji, którego celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz to nowe forum, które umożliwi młodym firmom start na globalnym rynku.
24.10.2018

Indonezja: Dar Młodzieży wpłynął do portu w Dżakarcie

"Dar Młodzieży” odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wpłynął we wtorek do portu w Dżakarcie. O przybyciu do stolicy Indonezji poinformowała w środę PAP wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Monika Mostowska.
03.10.2018

PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku

W dniach 19-20 września we Wrocławiu, odbył się IV Kongres Energetyczny. Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała się wokół zagadnień, które budzą żywe zainteresowanie branży: nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych, potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza czy farmy wiatrowe na Bałtyku, którymi żywo zainteresowana jest Polska Grupa Energetyczna.
30.09.2018

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.
28.09.2018

Namiski: do 2030 r. nawet 10 GW w farmach wiatrowych na Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe o mocy nawet 10 GW mocy mogą powstać w latach 2025 – 2030 blisko polskiego Wybrzeża – powiedział w poniedziałek w Kopenhadze pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
10.09.2018

Dar Młodzieży zmierza w kierunku Dżakarty

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynął w czwartek z Port Louis (stolica Mauritiusa) i kieruje się do stolicy Indonezji - Dżakarty. Na Mauritiusie uczestnicy rejsu odwiedzili m.in. ubogie rodziny.
06.09.2018

Prezes PGNiG: wkrótce silnik zasilany metanem i nowy odwiert na Śląsku

W grudniu br. PGNiG rozpocznie w Gilowicach (Śląskie) produkcję energii z metanu, pozyskanego z pokładów węgla dzięki wykonanym z powierzchni odwiertom. Wkrótce w pobliżu wykonany będzie nowy odwiert - w strefie, którą spółka uważa za najbardziej perspektywiczną – podał prezes PGNiG Piotr Woźniak.
05.09.2018

Plany obszarów morskich a morska energetyka wiatrowa

Branża OZE przestrzega, że powstające plany zagospodarowania obszarów morskich mogą zostawić za mało miejsca dla morskich farm wiatrowych (offshore). Ministerstwo gospodarki morskiej uważa, że zarezerwowane obszary są wystarczające na obecnym etapie.
19.07.2018

Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości

Skandynawia, Niemcy, Francja, Światowe Dni Morza, spotkanie z Papieżem Franciszkiem i słoneczna Teneryfa. To dotychczasowe osiągnięcia załogi Daru Młodzieży, która wyruszyła w rejs dookoła świata, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyprawa to również okazja do promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorczości.
18.07.2018

PKP Cargo przywiezie węgiel do warszawskich zakładów PGNiG Termika

PKP Cargo będzie w przyszłym roku wozić węgiel do trzech warszawskich zakładów PGNiG Termika. Węgiel będzie dowożony z Górnego Śląska i Lubelszczyzny do Elektrociepłowni Siekierki, Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn, zaopatrujących w energię elektryczną i cieplną mieszkańców Warszawy - poinformowała kolejowa spółka w środę.
11.07.2018

DZIEŃ NA GPW: Spadki indeksów; w WIG 20 rosły CCC i LPP, spadały Orlen i Lotos

WIG 20 na zamknięciu w poniedziałek minimalnie spadł, nieco większe zniżki zanotowały indeksy szerokiego rynku. Wśród blue chipów wzrostom przewodziły odzieżowe spółki CCC i LPP, zaś najmocniej zniżkowały Orlen, Lotos i Tauron.
10.07.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii

Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws. budowy e-Vana - bezemisyjnego auta dostawczego.
26.06.2018

Grzegorczyk: Tauron bardzo poważnie analizuje inwestycje w offshore

Bardzo poważnie analizujemy budowę farm wiatrowych na morzu (offshore); taki kierunek to jeden z megatrendów, w który możemy się wpisać - mówi PAP prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jak dodaje, dochody z rynku mocy należy właściwie zainwestować.
23.06.2018

DZIEŃ NA GPW: Indeksy pod kreską; solidne wzrosty JSW, Lotos i Orlen

Warszawskie indeksy giełdowe zakończyły czwartkową sesję spadkami. Wśród blue chipów niekorzystnej tendencji oparły się JSW, Lotos, PKN Orlen, a także KGHM i Eurocash.
17.05.2018

PFR może być zainteresowany finansowaniem projektów offshore

Polski Fundusz Rozwoju chce finansować inwestycje energetyczne, analizuje obecnie kilka projektów. Byłby zainteresowany finansowaniem projektów morskich farm wiatrowych, może zaangażować się w budowę elektrowni jądrowej - poinformował PAP Biznes Janusz Ogłaza, dyrektor inwestycyjny PFR.
16.05.2018

Tobiszowski: do 2030 r. nie zmieni się wolumen węgla dla polskiej energetyki

W perspektywie 2030 r. wolumen węgla dla polskiej energetyki pozostanie taki sam jak obecnie, procentowo zaś udział węgla kamiennego i brunatnego w miksie energetycznym spadnie do 60 proc. – oszacował w środę wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
16.05.2018

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długoterminowej

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach. W debacie wzięli udział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, prezesi największych polskich spółek energetycznych, zrzeszonych w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki orz prezes Polskiej Grupy Górniczej. Uczestnicy wydar
15.05.2018

Minister energii przewiduje kilkuletni okres importu węgla

Minister energii Krzysztof Tchórzewski przewiduje, że przez kilka najbliższych lat Polska będzie importować węgiel. Będziemy mieli przejściowy okres wzrostu zużycia węgla, na tyle krótki, że nie opłaca się uruchamiać nowych frontów wydobycia – ocenił.
15.05.2018

EKG: Dylemat energetyki europejskiej: zyski koncernów czy bezpieczeństwo

Najważniejszy dylemat europejskiej energetyki to pytanie, czy koncerny energetyczne mają koncentrować się na zysku, na bezpieczeństwie dostaw, czy też na ochronie zdrowia i środowiska – wskazywali uczestnicy poniedziałkowej dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Tobiszowski: Będziemy rozmawiać o projektach OZE

Będziemy rozmawiać m.in. o projektach spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa dotyczących odnawialnych źródeł energii – zadeklarował w poniedziałek w Jaworznie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Potwierdził, że Polska chce wypełnić zobowiązania ws. OZE.
23.04.2018

Prezes PKP SA: chcemy, by holding PKP zaczął działać od stycznia 2019 r.

Holding skupiający spółki z grupy PKP powinien rozpocząć działalność od początku stycznia przyszłego roku - poinformował w piątek dziennikarzy prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
13.04.2018

W miejsce teorii – praktyka i doświadczenie

„Udział Chemii Energetycznej we Wzroście Efektywności Urządzeń” to dla przemysłu, energetyki cieplnej i zawodowej oraz służb odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury technicznej przedsiębiorstw jedna z ważniejszych konferencji organizowanych w tym roku. Jest to kontynuacja cyklicznych spotkań środowiska chemików i energetyków zaangażowanych w utrzymanie infrastruktury, których tradycja sięga 1986 r.
11.04.2018

MEN podpisało porozumienia z pracodawcami na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała w piątek we Wrocławiu podczas Kongres Powiatów "Dobry zawód" listy intencyjne i porozumienie z pracodawcami z branży energetycznej i kolejowej o współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego.
06.04.2018

Będą zmiany w egzaminach zawodowych

Przystąpienie do egzaminu zawodowego po zakończeniu cyklu nauki na każdą kwalifikację zawodową będzie obowiązkowe - zapowiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Przystąpienie do egzaminu ma być warunkiem ukończenia szkoły lub promocji do następnej klasy.
06.04.2018

Prezes PKP: Jest zielone światło dla holdingu PKP

PKP SA uzyskały już zgodę na utworzenie holdingu PKP od zainteresowanych podmiotów - poinformował w czwartek PAP prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, po roboczym spotkaniu w Spale. W spotkaniu uczestniczyły zarządy spółek Grupy PKP i przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.
05.04.2018

Prezes PKP: Założenia dla holdingu PKP są już gotowe

Założenia utworzenia holdingu PKP są już przygotowane, a prezentacja koncepcji jego utworzenia zostanie przedstawiona w pierwszym tygodniu po świętach wielkanocnych - poinformował PAP prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
30.03.2018

Tauron ma porozumienie z PFR ws. zaangażowania w Jaworzno; PFR zainwestuje do 880 mln zł

Tauron podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie określające warunki zaangażowania w realizację budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie. PFR zainwestuje kwotę do 880 mln zł - podał Tauron w komunikacie.
28.03.2018

Amerykanie z SES liczą na budowę w Polsce instalacji zgazowania węgla

Amerykańska firma SES liczy na budowę w Polsce co najmniej kilku instalacji produkujących gaz syntezowy m.in. z węgla w swojej technologii. Amerykanie poinformowali we wtorek, że wraz z polskim partnerem prowadzą rozmowy z kilkoma zainteresowanymi.
27.03.2018

ME: sytuacja na rynku energetycznym skłania do dyskusji nt. struktury własnościowej spółek energetycznych

Obecna sytuacja na rynku energetycznym skłania do dyskusji na temat docelowej struktury własnościowej i organizacyjnej spółek energetycznych, ale resort energii nie jest inicjatorem potencjalnych zmian - napisało Ministerstwo Energii.
22.03.2018

Indeksy w górę; mocne wzrosty JSW, Kruka i Polenergii

Wtorkowe notowania zakończyły się wzrostami wartości indeksów. Mocno zwyżkowały kursy m. in. JSW, Kruka i Polenergii.
06.03.2018

Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”

Wzorowe warunki pracy, stabilność zatrudnienia i zarządzanie według zasad dialogu - za to zostali nagrodzeni laureaci 10. konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom". Statuetki, przyznane przez NSZZ "Solidarność", wręczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
26.02.2018

Strzelczyk o fuzji Lotosu i Orlenu: najpierw strategia energetyczna państwa

Rząd ma przedstawić strategię energetyczną do końca roku i właśnie pod to trzeba będzie podejmować decyzje - mówił w Radiu Gdańsk prezes Lotos Petrobaltic, radny PiS Grzegorz Strzelczyk, pytany o ewentualną fuzję Lotosu i Orlenu. Do września 2019 r. trzeba będzie podjąć jakąś decyzję - dodał.
13.02.2018

Tchórzewski: PKN Orlen sprawdzał możliwości zaangażowania się w atom

Zarząd PKN Orlen pod kierownictwem Wojciech Jasińskiego prowadził rozmowy z udziałowcami spółki PGE EJ1, która ma budować elektrownię jądrową - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, oczekuje w tej sprawie ciągłości działań.
09.02.2018

PKN Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej

PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej - poinformował wiceprezes spółki Mirosław Kochalski w wywiadzie dla agencji Reuters.
02.02.2018

XIX Konferencja Strefy Ex „Globalne doświadczenia – lokalne bezpieczeństwo. Innowacje”

Automatic Systems Engineering zaprasza na XIX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Sopocie w dniach 7-8 marca 2018 r.
01.02.2018

Tchórzewski: w 2018 r. najważniejsze: rynek mocy, atom i Baltic Pipe

Wdrożenie rynku mocy, decyzja rządu ws. atomu oraz kolejne kroki w budowie Baltic Pipe to – zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego - najważniejsze wydarzenia w energetyce 2018 r. Branża wskazuje także na wagę przedłużenia wsparcia dla kogeneracji.
29.01.2018

Europejskie wsparcie dla kolejnych inwestycji rozwojowych

Inwestycje spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz Grupy Azoty otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Umowy podpisano dzisiaj w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR).
25.01.2018

PKP Cargo miało bardzo dobry IV kwartał '17 pod względem przewozów

Kolejowy przewoźnik towarowy PKP Cargo miał bardzo dobry IV kwartał 2017 pod względem przewozowym, a cały ubiegły rok był lepszy niż wcześniej przewidywały to plany spółki - poinformował w piątek dziennikarzy p.o. prezesa PKP Cargo Krzysztof Mamiński.
05.01.2018

PKP CARGO zawarło kolejny duży kontrakt z Tauronem

PKP CARGO S.A. podpisała ze spółką Tauron Wydobycie umowę na przewóz w latach 2018-2019 11 mln ton węgla za łączną kwotę 227 mln zł brutto. To kolejny wygrany przez największego polskiego przewoźnika duży przetarg węglowy.
19.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.