• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”

pc

26.02.2018 13:37 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”
Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom” - GospodarkaMorska.pl

Wzorowe warunki pracy, stabilność zatrudnienia i zarządzanie według zasad dialogu - za to zostali nagrodzeni laureaci 10. konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom". Statuetki, przyznane przez NSZZ "Solidarność", wręczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W sumie w tym roku wyróżniono 27 pracodawców - wśród nich, obok fabryk, są m.in. szkoły i przedsiębiorstwa komunikacyjne.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podziękował laureatom konkursu za to, że "przyczyniają się do budowania nowoczesnego państwa". Podkreślił, że przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa.

Jak mówił, działania podejmowane przez takich pracodawców wpisują się w politykę realizowaną przez obecny rząd. "To polityka wsparcia dla tych w społeczeństwie, którzy tego wsparcia potrzebują; to polityka docenienia rodziny, ale to także polityka docenienia pracownika i starania się o to, aby poziom życia przeciętnej polskiej rodziny wzrastał" - powiedział prezydent.

Wśród działań podejmowanych w tej dziedzinie prezydent wymienił: podwyższenie płacy minimalnej, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej oraz realizację "wielkiego postulatu +Solidarności+, aby umowa o pracę musiała być podpisana zanim człowiek przystąpi do pracy".

Prezydent mówił też o ustawie ograniczającej handel w niedzielę. "Dobrze, że to jest wprowadzane w sposób zrównoważony, spokojny, poprzez stopniowe wprowadzenie. Dobrze, bo oczywiście dla wielu ludzi to jest szokiem, że nie będą mogli zakupów w sieciach handlowych zrobić w niedzielę. Ale, proszę państwa, w państwach demokratycznych, bogatych tak właśnie jest. (...) Cieszę się, że w miarę jak nasze państwo rośnie w siłę, takie zasady wprowadzamy też w Polsce" - powiedział.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podkreślił z kolei, że nagroda jest tym bardziej wyjątkowa, że przyznawana pracodawcom przez pracowników. Zaznaczył, że współcześnie wielu pracodawców traktuje pracę jak towar, a pracownika jak przedmiot.

Przewodniczący "S" przypomniał, że w wyróżnionych firmach funkcjonują układy zbiorowe pracy i niezależne związki zawodowe. "Wychodzicie ponad standardy higieny pracy, bo przecież w waszych zakładach są także społeczni inspektorzy pracy" - podkreślił Duda.

Tegoroczni laureaci to: Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, Komunikacja Miejska - Płock Sp. z o.o. w Płocku, PKP SA w Warszawie, Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie, Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A. w Miasteczku Śląskim, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Stadnina Koni Pępowo Sp. z o.o. w Gogolewie, Walcownia Metali "Dziedzice" S.A. w Czechowicach–Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Sosnowcu; Przewozy Regionalne Sp. z o.o. Oddział Świętokrzyski w Skarżysku Kamiennej; TAURON Ciepło Sp. z o.o. w Katowicach; LOTOS Terminale S.A. w Czechowicach–Dziedzicach; ICN Polfa Rzeszów S.A. w Rzeszowie; Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie; Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. z o.o. w Lesznie; Saint-Gobain HPM Sp. z o.o. w Kole; Solbet Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim; Bulten Polska S.A. w Bielsku – Białej; Roland International Polska Sp. z o.o. w Koninie; SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie; Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "PIONIER" w Kutnie; Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Pabianicach; Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży.

Konkurs jest organizowany przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.