• <

Wynik wyszukiwania - "BSM" - Wiadomości

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

I miejsce dla studentów Akademii Marynarki Wojennej za projekt bezzałogowego systemu morskiego

Podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zajęli I miejsce w konkursie Ministra Obrony Narodowej za realizację Bezzałogowego Systemu Morskiego w kategorii operacyjno-rozpoznawcze dla pojazdu podwodnego "Schedar”.
05.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Kontenerowiec płynący z Odessy korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu

Kontenerowiec Joseph Schulte, który w środę rano wypłynął z Odessy ogłoszonym przez władze Ukrainy morskim korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu - podała w czwartek agencja AFP powołując się na dane portali śledzących ruch statków.
18.08.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Do floty SMT Shipping dołącza nowy masowiec

Jak poinformował w swoich mediach społecznościowych, SMT Shipping po raz kolejny powiększył swoją flotę. Tym razem zakupił nowy masowiec klasy handymax Trinidad Pearl (Bunun Brave; nr IMO 9659737), eksploatowany dotąd przez armatora Wisdom Marine Lines SA z Tajwanu.
14.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Podchorążowie przejmują Akademię

Jak co roku, podczas „wojskowych juwenaliów” podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej przejęli władzę w uczelni. Uroczystość odbyła się na placu apelowym placówki.
25.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Koniec przebudowy Nabrzeża Zachodniego w Porcie Wojennym

W piątek 19 listopada odbył się oficjalny odbiór inwestycji w Porcie Wojennym w Gdyni, w ramach którego przebudowane zostało Nabrzeże Zachodnie.
23.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.
05.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Ćwiczenie morskie Ostrobok-21 za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów Ostrobok-21, które odbywało się we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej - poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie stanowiło podsumowanie całego roku szkolenia i było sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
13.08.2021

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.
11.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Kontenerowiec Ever Given technicznie gotowy do opuszczenia Kanału Sueskiego

Kierownik techniczny kontenerowca Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim w zeszłym miesiącu, oznajmił, że statek może wypłynąć na otwarte wody, ale niestety nadal pozostaje na kotwicy po aresztowaniu przez egipskie władze.
14.04.2021

Po nieudanej próbie, kolejne holowniki śpieszą do Kanału Sueskiego, by pomóc w przesunięciu kontenerowca

Dwa dodatkowe ciężkie holowniki śpieszą w niedzielę do Kanału Sueskiego, by wspomóc operację przesunięcia olbrzymiego kontenerowca, który od sześciu dni blokuje ten kluczowy dla światowego handlu szlak morski.
28.03.2021

Trwają kolejne próby odblokowania Kanału Sueskiego

Trwają przygotowania do podjęcia kolejnych prób przemieszczenia gigantycznego kontenerowca, który już piąty dzień z rzędu tkwi w Kanale Sueskim, i odblokowania kluczowej dla światowej żeglugi drogi wodnej wschód-zachód. Wg właściciela statku kolejna próba zostanie podjęta w sobotę wieczorem.
27.03.2021

Kanał Sueski nadal zablokowany – próby uwolnienia kontenerowca zakończyły się niepowodzeniem

Przeprowadzona w piątek kolejna próba ściągnięcia z mielizny kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał Sueski nie powiodła się – poinformowała firma Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) obsługująca statek od strony technicznej.
26.03.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

MON: 13 projektów dronów dla wojska w drugim etapie konkursu dla studentów uczelni wojskowych

13 z 38 zgłoszonych projektów dronów znalazło się w drugim etapie konkursu dla studentów uczelni wojskowych na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) dla Wojska Polskiego - poinformował resort obrony.
02.03.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Wojskowi studenci stworzą nowe drony

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi –Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych– organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w obu kategoriach – bezzałogowego systemu powietrzneg
05.01.2021

Podchorążowie "osłodzili" życie dzieciom

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej podarowali słodycze dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.
26.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wykonała i przekazała szpitalowi w Kartuzach kilkadziesiąt przyłbic ochronnych dla personelu medycznego; do końca tygodnia wytworzy i przekaże kolejne – poinformował rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt.
02.04.2020

Iran: Szef MSZ wzywa do rozmów w regionie w sprawie incydentu z tankowcami

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że incydent z dwoma tankowcami, do którego doszło wcześniej tego dnia w Zatoce Omańskiej, "jest bardzo podejrzany" i w celu uniknięcia dalszych napięć wezwał kraje regionu do rozmów.
13.06.2019

Ewakuowano załogi dwóch tankowców w Zatoce Omańskiej

Łącznie 44 członków załóg ewakuowano w czwartek z dwóch tankowców w Zatoce Omańskiej - poinformowali armatorzy tych jednostek. W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru, w drugim do bliżej nieokreślonego incydentu i uszkodzenia kadłuba.
13.06.2019

Wyróżnienia dla marynarzy w Afganistanie

Marynarze z 3. Flotylli Okrętów służący w PKW Afganistan zostali wyróżnieni przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
13.04.2019

„WSJ”: Trump słusznie skrytykował Niemcy, ale zrobił to w niewłaściwy sposób

"The Wall Street Journal" w czwartkowym komentarzu przyznaje rację prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który podczas szczytu NATO stwierdził, że Niemcy z powodu dostaw rosyjskiego gazu stają się "zakładnikiem Rosji", ale krytykuje go za "retoryczną przesadę".
12.07.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

25 lat holowników H-9 i H-10

W środę, 27 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załogi holowników H-9 i H-10 obchodziły 25 rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową, a załogi i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.
28.06.2018

Międzynarodowe regaty żeglarskie w Livorno

W dniach 25.04 - 2.05. delegacja Akademii Marynarki Wojennej w składzie: opiekun ppor. Marcin Kołodziejski, zawodnicy: bsm. pchor. Ewelina Rucińska, bsmt. pchor. Anna Żelazna, st. mat. pchor. Karol Kukulski, wzięła udział w Międzynarodowych Regatach Żeglarskich we włoskim Livorno, na zaproszenie Italian Naval Academy.
08.05.2018

Pożegnanie z marynarskim mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Krzysztof Jaworski w środę w obecności kadry kierowniczej pożegnał oficerów kończących służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.
31.01.2018

Inauguracja Roku w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W czwartek, 4 stycznia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyło się uroczyste rozprowadzenie do zajęć, inaugurujące 2018 rok.
05.01.2018

Podchorążowie przejęli władzę

Uroczysty apel z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, rozpoczynający akademickie obchody Dnia Podchorążego, odbył się w Akademii Marynarki Wojennej w środę. Podczas ceremonii studenci wojskowi objęli symboliczne dowodzenie uczelnią. Funkcję Honorowego Rektora-Komendanta pełni w tym roku bsm. pchor. Tomasz Bąchor. Pozostałe dowódcze stanowiska także zostały tradycyjnie „przejęte” przez podchorążych.
30.11.2017

Żołnierz z 12.DTR w składzie zwycięskiej drużyny podczas ćwiczeń Ardent Defender w Kanadzie

Polsko-kanadyjska drużyna, w składzie z st. bsm. Michałem Jodłoskim z 12. Dywizjonu Trałowców zwyciężyła w zawodach saperskich przeprowadzonych podczas międzynarodowych ćwiczeń "Ardent Defender 2017".
22.11.2017

22 nowych oficerów Marynarki Wojennej

Na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” w piątek odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski. Obecnością uroczystość zaszczycili minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który dokonał uroczystego wręczenia nagrody Prezydenta RP – honorowej broni białej – Pałasza Honorowego Marynarki Wojennej. Promowanych zostało 22 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Zg
01.09.2017

50. rocznica tragicznego wypadku na ORP Błyskawica

9 sierpnia przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej zbiórki załogi historycznego niszczyciela. W uroczystościach uczestniczyły także rodziny ofiar wypadku.
09.08.2017

Mistrzowie żeglarstwa

Na Jeziorze Zegrzyńskim 5-9 czerwca odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa o Puchar Dowódcy Generalnego RSZ w żeglarstwie regatowym.
14.06.2017

Ruszyły prace nad technologią autonomicznych statków

1 czerwca rozpoczął się projekt "Badania aplikacyjne w obszarze technologii nawigacji, sterowania, komunikacji i wymiany danych pomiędzy autonomicznym statkiem pływającym i statkiem powietrznym". Będzie on realizowany przez 36 miesięcy. Rezultaty projektu będą realizowane w innowacyjnej, autonomicznej technologii statków.
06.06.2017

Podwodna akcja saperów w Gdyni

Panzerfaust oraz pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej wydobyli i zabezpieczyli saperzy z 43. Batalionu Saperów z Rozewia wraz z Grupą Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców. Akcję przeprowadzono w czwartek w godzinach wieczornych. Przedmioty niebezpieczne zalegały na głębokości 2 metrów przy molo na wysokości zejścia na plażę nr 10 przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
25.03.2017

Rok 2016 w grupie MARS Shipyards & Offshore: Setki remontów i nowe kontrakty

Przełom roku to okres, który standardowo jest czasem podsumowań i oceny dokonań zrealizowanych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Jak wyglądał rok 2016 w spółkach z grupy MARS Shipyards & Offshore? – Zapraszamy do lektury krótkiego przeglądu najciekawszych projektów.
10.01.2017

Reprezentacja Akademii Marynarki w prestiżowych regatach w Indiach

W dniach 6-11 grudnia 2016 r. reprezentacja Akademii Marynarki wzięła udział w prestiżowych regatach Admiral's Cup w Indiach. Podczas sześciodniowych zmagań 54 reprezentantów z 27 krajów walczyło w wyjątkowo ciężkich warunkach hydrometeorologicznych. Żeglarze ścigali się na łódkach klasy olimpijskiej, Laser Radial. Polskę reprezentowały: bsm. pchor. Ewelina Roman oraz mat pchor. Anna Żelazna.
21.12.2016

Bałtyk może zabić uwolnionego humbaka

Dalsze losy humbaka zależeć będą głównie od jego szczęścia. Jeżeli uda mu się bezpiecznie opuścić Zatokę Gdańską i obierze kierunek na zachód, ma szansę dotrzeć do cieśnin duńskich i tam przekroczyć granicę Bałtyku z Morzem Północnym. Jeśli napotka problemy, może nie przeżyć.
07.07.2016

Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda udzieliła dzisiaj pomocy pasażerowi jednostki turystycznej. Mężczyzna z urazem głowy został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza ewakuowany na ląd. To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
10.06.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

SOS z platformy wiertniczej na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła w poniedziałek (25.04) pomocy pracownikowi platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i pod opieką ratownika bezpiecznie przetransportowany na ląd.
26.04.2016

Nowi inżynierowie w Marynrce Wojennej

24 lutego w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 25 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wziął dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski, duchowieństwo oraz rodziny absolwentów.
25.02.2016

Sfilmowano olbrzymią kałamarnicę (wideo)

Kałamarnica olbrzymia została zauważona na Zatoce Toyama w Japonii. To niezwykle rzadki widok dla człowieka.
31.12.2015

Dzień podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej

Przez jeden dzień w roku w Akademii Marynarki Wojennej dowodzenie przejmują podchorążowie. Honorowym Rektorem – Komendantem w dniu 26 listopada będzie bsmt pchor. Roman Błoński. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego tego dnia w naszej Uczelni odbędzie się uroczysty apel, podczas którego studenci wojskowi otrzymają wyróżnienia. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 16:00.
24.11.2015

Nowi inżynierowie

W poniedziałek 16 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 30 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych oraz rodziny absolwentów.
16.02.2015

Nowi inżynierowie wśród studentów wojskowych

W poniedziałek 17 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość ukończenia studiów inżynierskich przez studentów wojskowych 4 roku. W tym roku 38 podchorążych – absolwentów studiów pierwszego stopnia otrzymało z rąk Rektora-Komendanta AMW dyplomy inżynierskie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych.
18.02.2014

Współpraca Jotun Polska z Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM)

Jotun Polska Sp. z o.o. już po raz kolejny została wybrana przez operatora Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) na dostawcę systemów antykorozyjnych. Na początku tego roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczął się remont statku Happy Eagle.
22.02.2013

Nowi inżynierowie wśród studentów wojskowych

W piątek, 22 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbędzie się uroczystość ukończenia studiów inżynierskich przez studentów wojskowych IV roku. W tym roku 43 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia otrzyma z rąk Rektora-Komendanta AMW dyplomy inżynierskie. W uroczystości udział wezmą Dowódca MW RP oraz przedstawiciele władz miejskich i duchownych.
21.02.2013

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mistrzami świata

Reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych w Turcji. Polscy podchorążowie (studenci wojskowi) rywalizowali z dwunastoma reprezentacjami w wieloboju morskim. To złożona dyscyplina, na którą składają się: żeglarstwo, pływanie, ratownictwo oraz prace bosmańskie.
20.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.