• <

Wynik wyszukiwania - " liceum" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Edu Offshore Wind: Pomorska Platforma Offshore o ścieżkach kariery

Podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore odbywającej się w ramach targów Edu Offshore Wind 2024 rozmówcy przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Startuje I edycja projektu „ABC - morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”

Wystartowała pierwsza edycja projektu „ABC morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”. Projekt kierowany jest do uczniów ostatnich roczników szkół ponadpodstawowych. Realizowane zajęcia mają na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej, w tym tradycji morskich i patriotycznych, które są nierozerwalnym elementem, a także wiążą się ze specyfiką działalności i funkcjonowaniem samej uczelni.
04.03.2024

Spotkania młodzieży licealnej z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Uczniowie 1 klasy o profilu straży granicznej (1G) z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus w Gdańsku odwiedzili Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą jednostki oraz jej wyposażeniem.
22.02.2024

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zdobyła srebrny medal, a Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski) medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. W ścisłej czołówce znaleźli się także inni Polacy. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.
29.05.2023

Obrączka zgubiona w oceanie znaleziona dzięki mediom społecznościowym

Obrączka zgubiona w oceanie została odnaleziona dzięki ogłoszeniu w mediach społecznościowych - ta zdumiewająca przygoda ze szczęśliwym zakończeniem spotkała młodą parę z włoskiego miasta Cassino. Opisały ją lokalne media z regionu Lacjum.
20.05.2023

Licealiści w ramach nagrody zdobytej na targach kariery odwiedzili siedzibę Eko-Konsult

Podczas targów kariery Edu Offshore Wind 2023, które odbyły się 14 i 15 marca w AmberExpo w Gdańsku młodzież mogła dowiedzieć się o perspektywach i tajnikach pracy w rozwijającej się branży offshore wind. Na targach uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli nie tylko zapoznać się z ofertą praktyk, staży i późniejszej pracy w firmach z sektora, ale także wziąć udział w konkursach. Licealiści, którzy wygrali turbinę wiatrową wydrukowaną na drukarce 3D, odwiedzili siedzibę Eko-Konsult w celu odebrania nagrody i nie tylko.
17.04.2023

11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!

Gala wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Konferencji Odnawialne Źródła Energii Szansą Zrównoważonego Rozwoju pn.: „Morska energetyka wiatrowa” w Netto Arenie. Organizatorem wydarzenia był patron honorowy konkursu - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
17.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
12.03.2023

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

Polskie Towarzystwo Nautologiczne. W służbie dla Polski Morskiej [ZDJĘCIA]

Przez kolejne cztery lata członkowie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego będą kontynuować działania na rzecz umacniania Polski Morskiej. Będą one prowadzone przez najbliższe 4 lata pod kierownictwem wybranych na Walnym Zebraniu władz.
27.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Mateusz Romowicz na 15-lecie kancelarii: "Im więcej praw, tym mniej sprawiedliwości" [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem, prezesem Legal Marine.
29.08.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Absolwent gdyńskiego liceum mistrzem Europy

Michał Krasodomski, tegoroczny absolwent VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, został mistrzem Europy do lat 19 w klasie Laser Standard.
21.06.2021

Gdynia. Uczniowie chcą ratować Bałtyk

Grupa uczniów z III LO w Gdyni rozpoczęła projekt „See the Sea”. Chcą pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów Morza Bałtyckiego poprzez udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” oraz budowanie społecznej świadomości. Inicjatywę objął Honorowym Patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
28.05.2021

Portowe konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał 24 lutego ub. rok porozumienie z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Okazją ku temu był jubileusz 70-lecia polskiej administracji w obu portach obchodzony w zeszłym roku.
01.02.2021

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C" … Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.
13.01.2021

Inauguracja roku szkoleniowego 2021 w 3. Flotylli Okrętów

We wtorek 5 stycznia br., w 3. Flotylli Okrętów odbyła się inauguracja roku szkoleniowego 2021. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną było to wyjątkowe rozpoczęcie, które odbyło się w formie wideokonferencji.
06.01.2021

Nowy Zastępca Dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W poniedziałek, 14 grudnia, komandor Jarosław Kulkiński objał stanowisko zastępcy dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wcześniej przez ponad 8 lat był szefem szkolenia świnoujskiej flotylli. Uroczystość odbyła się w Sali Tradycji w Klubie 8.FOW.
15.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Ślubowanie klasy mundurowej LO z Rzepina [foto]

W piątek, 2 października, przed okrętem – muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Rzepinie.
05.10.2020

17-letni syn polskich imigrantów chroni ekosystem morski i pomaga dzieciom w Afryce

Lex Szymczyk, 17-letni licealista z nowojorskiego Long Island, jest nie tylko wzorowym uczniem, ale angażuje się społecznie. Założył dwie organizacje non-profit, których ambicją jest ochrona ekosystemu morskiego w jego sąsiedztwie i pomoc afrykańskim dzieciom.
20.09.2020

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na West
04.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

Łączył w sobie konsekwencję biznesmena z dużą wrażliwością - wspomnienie Piotra Soyki

Odszedł przedsiębiorca, człowiek z wizją, mający duży wpływ na rozwój regionu - tak piszą o Piotrze Soyce media, którego nagła śmierć zasmuciła wiele osób. W środę, 12 sierpnia, o godz. 14.15 na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się jego pogrzeb. Wcześniej, bo o godz. 11.00, w Katedrze Oliwskiej w intencji Piotra Soyki odprawiona zostanie msza św.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Ostatnie pożegnanie komandora Janusza Walczaka

W piątek, 24 stycznia 2020 r. na wieczną wachtę odszedł komandor Janusz Walczak, wieloletni rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, twórca struktur prasowych Marynarki Wojennej RP i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
29.01.2020

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę

Był żeglarzem, działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarzem i publicystą morskim. Współtworzył także nagrodę „Rejs Roku”. W czwartek 9 stycznia w wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak.
14.01.2020

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP wśród najlepszych w kraju

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! Wśród wyróżnionych szkół średnich wysoką, czwartą pozycję w skali kraju, zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. To kolejny znakomity wynik gdyńskiej „Trójki” w prestiżowym rankingu miesięcznika Perspektywy.
11.01.2020

Conradinum – 225 lat najstarszej gdańskiej szkoły średniej

W 1794 roku Karol Fryderyk Conradi cały majątek przeznaczył na fundację swojego imienia, celem której było utworzenie instytutu szkolno-wychowawczego. Był to początek dzisiejszego Conradinum - Szkół Okrętowych i Technicznych. W piątek, 27 września, odbyły się uroczystości jubileuszowe oraz zjazd absolwentów.
30.09.2019

Pomorscy uczniowie pływali po morzu na Zawiszy Czarnym

Dwugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i lekcja samorządności – tak wyglądał program tegorocznej, wrześniowej odsłony akcji Pomorze na Morze. Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów pomorskich szkół.
22.09.2019

Już po raz 20. nagrodzono najlepsze firmy naszego regionu. Jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego

W tym roku Gryf Gospodarczy obchodzi swój jubileusz. Już po raz 20. nagrodzono liderów biznesu i najlepszych przedsiębiorców działających na Pomorzu. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 września 2019 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
22.09.2019

Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata

W piątek, 20 września, w czterech gdańskich lokalizacjach: na Stogach, Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Jelitkowie spotkać można było liczne grupy, które przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Ile udało się zabrać śmieci? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.
21.09.2019

Morska lekcja samorządności. Pierwsi uczniowie wypłynęli w rejs Zawiszą Czarnym

Aż 600 uczniów pomorskich szkół weźmie udział w jesiennych rejsach Pomorze na Morze. Młodzież będzie pływać po Zatoce Gdańskiej między 16 a 20 września 2019 roku. Pierwsi na pokład Zawiszy Czarnego wsiedli uczniowie Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, a po nich w 2-godzinny rejs popłynęła młodzież z Liceum Salezjańskiego w Rumi.
16.09.2019

MON ogłasza konkurs na najlepszą pracę o cyberbezpieczeństwie

Konkurs na najlepszą pracę poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości, ogłosiło ministerstwo obrony narodowej; pula nagród wynosi 39 tys. zł – poinformował w czwartek resort.
29.08.2019

Prezydent podpisał ustawę zwiększającą wpływ MON na klasy mundurowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa oświatowego i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria. Nowela zwiększa wpływ MON na klasy mundurowe o profilu wojskowym, ma też sprzyjać zasileniu rezerw armii.
19.08.2019

Zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 4 lipca 2019 roku zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki, wieloletni Członek Zarządu i Przewodniczący Rady Nadzorczej Inter Marine sp. z o.o.
09.07.2019

Wiceszef MON: Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych - zapewniał we wtorek wiceminister MON Tomasz Zdzikot, który wziął udział w Warszawie w konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości".
12.06.2019

Wiceszef MON: Wkrótce możliwe pierwsze wcielenia do komponentu cybernetycznego WOT

Trwa konsolidacja struktur MON odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot, wyraził też nadzieję, by pierwsi żołnierze komponentu cybernetycznego WOT zostaną wcieleni jeszcze w czerwcu.
04.06.2019

Zapoznanie ze służbą w MW

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Przez trzy dni kadeci z Rzepina poznawali historię Marynarki Wojennej oraz codzienną służbą na okrętach i w jednostkach brzegowych.
30.05.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

Matka chrzestna sztandaru

W czwartek, 21 marca, kapitan marynarki Katarzyna Mazurek została matką chrzestną nowego sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
28.03.2019

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy

8 marca w Szczecinie w wieku 94 lat zmarł prof. Eugeniusz Skrzymowski, wybitny inżynier okrętownik, naukowiec, społecznik niezwykle zasłużony dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego i Szczecina.
10.03.2019

Gala Gdyńskiego Sportu zdominowana przez żeglarstwo, Aleksandra Melzacka Sportowcem Roku 2018

Żeglarka Aleksandra Melzacka oraz bobsleista Łukasz Miedzik sportowcami 2018 roku w Gdyni. Drużyną roku wybrano zespół koszykarek Arki Gdynia U22, wśród trenerów najlepszy okazał się Milos Mitrović prowadzący młodzieżowe drużyny koszykarzy Arki, za najlepszą imprezę uznano 19. edycję Volvo Gdynia Sailing Days, a w kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowane zostało stowarzyszenie „Biegamyrazem.pl”. Statuetki powędrowały również do nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Jubileuszowa XX Gala Gdyńskiego
27.02.2019

Szef MON powołał wojskowe liceum informatyczne

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie. Szkoła, która będzie funkcjonować przy Wojskowej Akademii Technicznej, ma rozpocząć działalność 1 września br.
21.02.2019

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.
06.02.2019

Seans filmowy podczas Wyprawy śladami Domeyki i Wagnera

Podczas Etapu Specjalnego Rejs Niepodległości z Panamy do Stanów Zjednoczonych, w ramach Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, na wodach Morza Karaibskiego, na pokładzie legendarnego żaglowca szkolnego Daru Młodzieży, odbyły się dwa pokazy "Śladami Wagnera" - pierwszego dokumentalnego filmu o Władysławie Wagnerze. Jest to historia o pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami, jeszcze przed II Wojną Światową.
06.02.2019

Szef MON powołał pełnomocnika ds. wojsk cyberobrony

Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek. Zapowiedział także utworzenie szkoły podoficerskiej łączności i informatyki oraz powołanie liceum informatycznego przy WAT.
06.02.2019

Uczestnicy Rejsu Niepodległości: Niezwykły żaglowiec, wspaniała przygoda

"Dar Młodzieży" to niezwykła jednostka, czeka nas wspaniała przygoda- tak o udziale w Rejsie Niepodległości powiedziało PAP w Panamie dwoje jego uczestników, którzy weszli na pokład żaglowca we wtorek: Marcin Grochowski z Warszawy i Anna Kuś z Wrocławia.
26.01.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

Poroszenko: musimy być gotowi do obrony przed Rosją na Morzu Azowskim

Ukraina musi być przygotowana do obrony przed agresją ze strony Rosji na Morzu Azowskim - oświadczył w niedzielę, w Dniu Obrońcy Ukrainy, prezydent tego kraju Petro Poroszenko.
14.10.2018

O losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni

Prezydent, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni w swoim wystąpieniu mówił m.in. o losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej, którzy brali udział w obronie wybrzeża i wód terytorialnych Rzeczpospolitej przed hitlerowskim najeźdźcą w 1939 roku.
01.09.2018

Port Service edukuje ekologicznie. Teraz także w szkołach (foto, wideo)

Port Service rozpoczął kolejny etap eko-edukacji. W czwartek w Gdańsku spółka zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych podpisała porozumienie o współpracy z trzema sąsiadującymi z nią szkołami. Dzięki niemu uczniowie w praktyce poznają m.in. rozwiązania związane z zapobieganiem skażeniu środowiska.
22.06.2018

W czerwcu rusza rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu rozpoczyna się 1 czerwca. Placówka po ponad 10-letniej przerwie wznowiła działalność. Nauka w technikum będzie trwała cztery lata.
14.05.2018

Machałek: Widzę renesans szkolnictwa branżowego i technicznego

Widzę renesans szkolnictwa zawodowego i technicznego - powiedziała w środę w Toruniu wiceminister edukacji Marzena Machałek. Dodała, że to proces i niczego nie poprawi się przez jeden rok, ale wchodzenie pracodawców do szkół dobrze rokuje.
25.04.2018

Wybrano dyrekcję TŻŚ we Wrocławiu

Wybrano dyrekcję Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Dyrektorem szkoły został Paweł Zapart.
13.03.2018

Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

Kształcenie zawodowe daje młodym ludziom możliwość szybkiego wejścia w rynek pracy. Szkoły borykają się jednak z problemami finansowymi i utartą przez lata opinią, że technikum jest czymś gorszym od liceum. Pomóc może program Erasmus+.
15.02.2018

Twoje dziecko lubi sport i wodę? Jest szkoła, która mu się spodoba. Rekrutacja niebawem

Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku powstała, aby wśród dzieci i młodzieży rozwijać zainteresowanie sportami wodnymi: wioślarstwem, żeglarstwem i kajakarstwem. W marcu rusza rekrutacja do klas pierwszych. Według zapewnień dyrekcji niezależnie od ilości uczniów w szkole, jedna klasa nigdy nie przekroczy 15 osób.
12.02.2018

Szczecin.Jeden z symboli Szczecina, maszt ze statku

Jeden z symboli Szczecina, maszt ze statku "Kapitan Maciejewicz" będzie znów wyeksponowany w mieście. Stanie nad Odrą, na wyspie Łasztownia.
16.01.2018

Zalewska: W marcu kongres dot. szkolnictwa zawodowego

Pod hasłem "dobry zawód" planowany jest w marcu kongres dot. szkolnictwa zawodowego z udziałem m.in. pracodawców i samorządowców - zapowiedziała w piątek szefowa MEN Anna Zalewska.
12.01.2018

MEN: Od nowego roku m.in. jednolite zasady na egzaminach zawodowych

Dwa nowe zawody w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje oraz sposób podziału subwencji oświatowej – to część zmian w rozporządzeniach MEN, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
30.12.2017

Odrodzone Technikum Żeglugi Śródlądowej rusza od września we Wrocławiu

Technikum Żeglugi Śródlądowej ponownie we Wrocławiu. Placówka ma ruszyć od września. Początkowo naukę w niej rozpocznie 26 uczniów. – Gdyby jednak okazało się, że dobrych kandydatów jest więcej, to niewykluczone, że zwiększymy liczbę miejsc – zapowiada Paweł Zapart, pełnomocnik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ds. powołania we Wrocławiu Technikum Żeglugi Śródlądowej, cytowany przez tamtejszy UŻŚ.
27.12.2017

Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu

W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała we wtorek w Wałbrzychu minister Anna Zalewska. Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.
21.11.2017

KE przedstawia wizję ws. edukacji w UE do 2025 r.

Poprawa nauczania języków, by każdy po skończeniu liceum czy technikum znał przynajmniej dwa języki obce, unijna karta studenta, dążenie do wzajemnego uznawania dyplomów - to niektóre z propozycji w dziedzinie edukacji przedstawionych we wtorek przez KE.
15.11.2017

„Strażnik Poranka” zostanie wyremontowany w Activ Yachts

Pod koniec września tego roku jacht pułkownika Ryszarda Kuklińskiego „Strażnik Poranka” przetransportowano do siedziby firmy Activ Yachts, gdzie przejdzie remont rewitalizacyjny.
16.10.2017

Zalewska: Szkoła branżowa będzie dostosowywać się do pracodawców

Szkoła branżowa ma być szkołą elastyczną, która będzie dostosowywać się do pracodawców - powiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
23.09.2017

Przybywa wody w rzekach na Podbeskidziu; deszcz wciąż pada

Przybywa wody w rzekach na Podbeskidziu. Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że Koszarawa na Żywiecczyźnie, Soła i Wisła w rejonie Oświęcimia, a także Stryszawka w Suchej Beskidzkiej przekroczyły w czwartek stany ostrzegawcze.
21.09.2017

Kopeć: Wprowadzenie szkół branżowych to oczekiwana zmiana

Wprowadzenie szkół branżowych to zmiana oczekiwana przez pracodawców, rodziców i uczniów; będą to szkoły bardziej związane z rynkiem pracy, oczekiwaniami pracodawców i realiami gospodarczymi - mówił we wtorek wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
06.09.2017

Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach

Zajęcia z edukacji morskiej proponuje gdańskim uczniom i przedszkolakom Fundacja Gdańska. Dla każdej z pięciu grup wiekowych przygotowano odrębny zestaw zajęć zarówno praktycznych – związanych z żeglarstwem, jak i teoretycznych – dotyczących tradycji morskiej miasta.
06.09.2017

Popłynęli na Generale Zaruskim: oldschoolowe żeglowanie szkołą charakteru

Należący do Miasta Gdańska żaglowiec “Generał Zaruski” wypłynął rano we wtorek, 27 czerwca, na regaty Tall Ship Races do szwedzkiego portu Halmstad. Na jego pokładzie 20 licealistów i licealistek uczy się, czym jest morze, żegluga i jak właściwie ludzie odnajdywali drogę na morzu bez GPS-a.
27.06.2017

Znamy szczegóły Dr Irena Eris ORC European Championship

Ponad 800 żeglarzy z całej Europy gościć będzie w gdańskiej marinie od 24 do 29 lipca podczas Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Przedstawiciele organizatorów, sponsorów i patronów wydarzenia spotkali się we wtorek 20 czerwca z dziennikarzami na konferencji prasowej, by opowiedzieć o szczegółach tej imprezy.
21.06.2017

50-lecie istnienia Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wzięła udział w uroczystych obchodach 50-lecia powstania Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.
27.05.2017

Tłumy na Marynarskiej Nocy Muzeów w Gdyni (foto)

Marynarka Wojenna na Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku odwiedzających również nie zabrakło. Aby zobaczyć przygotowane atrakcje, trzeba było czekać w długich kolejkach.
21.05.2017

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.
19.05.2017

Jednym z wyzwań polsko-chińskiej współpracy usprawnienie transportu między Azją a Europą

Polsko-chińska współpraca w dziedzinie nauki i kultury to jeden z elementów realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Głównym wyzwaniem będzie kwestia usprawnienia transportu pomiędzy Azją a Europą - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming, którego uczelnia współpracuje z Politechniką Poznańską.
15.05.2017

Z mundurem pożegnał się dowódca najsłynniejszego polskiego niszczyciela ORP Błyskawica

Na okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzących do rezerwy. Z mundurem pożegnał się między innymi dotychczasowy dowódca najsłynniejszego polskiego niszczyciela – kmdr por. Jerzy Łubkowski.
31.01.2017

Nowy dowódca Grupy Ratownictwa Morskiego

Komandor porucznik Michał Bramko został w piątek (12 sierpnia) dowódcą grupy ratownictwa morskiego, a jednocześnie dowódcą okrętu ORP Piast.
12.08.2016

3. Flotylla Okrętów ma nowego dowódcę

W poniedziałek, 2 maja, podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył oficerów na nowe stanowiska służbowe. Nowym dowódcą 3. Flotylli Okrętów został komandor Krzysztof Jaworski.
04.05.2016

Nowy dowódca dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego

Dzisiaj, w poniedziałek, 2 maja, w porcie wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Dowodzenie objął komandor Marek Czarnecki.
02.05.2016

Budowa pomnika Polski Morskiej coraz bliżej

Tablica upamiętniająca polskich marynarzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej została odsłonięta 26 czerwca 1991 roku na Skwerze Kościuszki. Od tego czasu jest świadkiem najważniejszych świąt i wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną. Obecnie, miasto czeka na propozycje artystów-rzeźbiarzy. Projekt miałby upamiętniać w tym miejscu nie tylko marynarzy, ale również utożsamiać związek Polski z morzem. Artyści mają czas na zgłoszenie prac do 4 lipca 2016 roku.
31.03.2016

Nowa klasa o profilu morskim ruszyła w słupskim technikum

W Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, czyli popularnym mechaniku, po raz pierwszy przeprowadzono nabór do klasy technikum o profilu morskim. Patronat nad tą inicjatywą objęła Polska Żegluga Bałtycka.
17.09.2015

Najważniejszy jest zespół – wywiad z mecenasem Markiem Czernisem

Przedstawiamy Państwu rozmowę z mec. Markiem Czernisem – partnerem zarządzającym kancelarii prawniczej „Marek Czernis Kancelaria Radcy Prawnego” w Szczecinie [MCLO]*.
02.09.2015

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Finał konkursu „Marynarzem bądź”

22 czerwca zostaną wręczone nagrody ogólnopolskiego konkursu "Marynarzem bądź", którego organizatorem jest Szkoła Morska w Gdyni. Jest to początek programu morskiej edukacji młodzieży oraz współpracy szkoły z podstawówkami i gimnazjami.
17.06.2015

Zmarł były dowódca ORP BŁYSKAWICA

Wczoraj, w dniu 1 marca 2015 roku, zmarł kmdr rez. Hieronim KUBERA, były dowódca ORP Błyskawica. Dowodził niszczycielem w latach 1954 – 1957.
02.03.2015

Młodzi wynalazcy i projekt wykorzystania dronów do wykrywania sinic

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.
19.01.2015

Etat w stoczni: warunki i oczekiwania – rozmowa z Krzysztofem Doślą, Przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność

Gospodarka Morska: Pracodawcy coraz częściej sygnalizują, że jeśli na rynku nie znajdzie się większa ilość pracowników, rozwój polskich stoczni może zostać zahamowany. Z drugiej jednak strony praca w przemyśle stoczniowym kojarzy się z ryzykiem związanym z warunkami zatrudnienia i utrzymaniem pracy. Jak wyglądają te problem z Pańskiej perspektywy?
15.01.2015

Relacje polsko-chińskie budowane w Gdańsku

Pierwsze kontakty biznesowe województwa pomorskiego z Chinami zostały nawiązane ponad sześćdziesiąt lat temu. Połowa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyniosła porozumienie dotyczące przyjacielskich relacji Gdańska i Szanghaju. W chwili obecnej, Gdańsk zacieśnia współpracę z Państwem Środka w obszarze biznesu i edukacji.
08.08.2014

Pospaceruj nowymi nabrzeżami Wyspy Spichrzów!

Po kilkunastu miesiącach trudnych prac na lądzie i w wodzie można już podziwiać m.in. gdański Żuraw z zupełnie nowej perspektywy. 25 lipca zakończyła się odbudowa nabrzeży północnego cypla Wyspy Spichrzów i realizacja od razu wzbudziła zachwyt wśród mieszkańców Gdańska oraz turystów, którzy jako pierwsi skorzystali z okazji wyjątkowego spaceru. Inwestycja kosztowała prawie 30 mln zł.
31.07.2014

Nowy szef Szkolenia Morskiego

Z dniem 1 lipca br. kmdr Andrzej KOWALSKI został nowym szefem Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. W swojej dotychczasowej służbie w MW był m.in. dowódcą okrętu, dywizjonu, szefem szkolenia flotylli oraz zastępcą dowódcy flotylli. W ostatnich latach był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego MW.
03.07.2013

„Mój wymarzony Spitsbergen”

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” Akademii Morskiej w Gdyni wyruszył 28 czerwca w kolejna podróż na daleką północ. Na pokładzie, obok zaopatrzenia dla polskiej stacji polarnej PAN na Spitsbergenie i grupy polarników, znajduje się 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii odbywających praktykę morską, oraz trójka uczniów szkół średnich – zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Mój wymarzony Spitsbergen”. Konkurs przeprowadzony w ramach projektu Eduscience, współrealizowany jest przez Instytut Geofizyki PAN zarządza
01.07.2013

Dowódca śmigłowców pokładowych MW został laureatem prestiżowej nagrody „Buzdygana”

Kapitan mar. pil. Sebastian BĄBEL, dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G został laureatem prestiżowej nagrody „Polski Zbrojnej” – „BUZDYGANY”
01.03.2013

Jubileuszowe ekspozycje w Porcie Gdynia

Port Gdynia to miejsce pracy wielu ludzi, obszar działalności licznych firm - ale również przedmiot zainteresowania artystów, którzy spoglądają na portową rzeczywistość w zupełnie odmienny sposób. Owocem ich zainteresowania tym na pozór mało malowniczym plenerem są prace fotograficzne i obrazy, które pozwolą zobaczyć port uchwycony obiektywem, port namalowany pędzlem - to może być naprawdę ciekawe doświadczenie.
21.08.2012

Nowy statek we flocie PŻM z Chin

W chińskiej stoczni Xingang w Tianjin odbyły się uroczystości chrztu i przekazania Polskiej Żegludze Morskiej statku m/s "Szczecin" - poinformował w środę PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.
19.03.2012

Do Chin na chrzest Szczecina

Chrzest nowego statku PŻM o nazwie "Szczecin" odbędzie się w najbliższą środę w Chinach. Do stoczni Xingang wyleci dzisiaj delegacja armatora, prezydent Szczecina oraz marszałek województwa.
14.03.2012

Pierwszy rejs pod wodzą szczecińskiego kapitana

Kapitan Wiesław Cholewa poprowadzi w pierwszy rejs masowiec Szczecin. Chrzest statku zaplanowano na 14 marca.
01.03.2012

Odszedł na wieczną wachtę Kpt. ż.w. Andrzej Huza (1925 - 2010)

Dziś na Cmentarzu Centralnym żegnamy Andrzeja Huzę - kapitana wszystkich morskich twardzieli, jak czytamy w notkach biograficznych o Nim.
29.11.2010

Odszedł na wieczną wachtę...

Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta był wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Marynarka Wojenna pogrążona jest w smutku i żałobie. Załogi okrętów, na znak żałoby opuściły bandery do połowy masztów. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów we wszystkich jednostkach brzegowych i lotniczych MW.
12.04.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.