• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zalewska: Szkoła branżowa będzie dostosowywać się do pracodawców

pc

23.09.2017 09:41 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zalewska: Szkoła branżowa będzie dostosowywać się do pracodawców
Zalewska: Szkoła branżowa będzie dostosowywać się do pracodawców - GospodarkaMorska.pl

Szkoła branżowa ma być szkołą elastyczną, która będzie dostosowywać się do pracodawców - powiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

W czasie posiedzenia RDS rozmawiano na temat reformy edukacji, która wprowadza szkoły branżowe. Strona społeczna w podjętej uchwale pozytywnie oceniła zmiany w obszarze kształcenia zawodowego.

Zalewska podkreśliła, że cześć postulatów strony społecznej, które są zawarte w uchwale, zostało zrealizowanych. "70 proc. państwa postulatów zostało zrealizowanych w ustawach i rozporządzeniach" - oświadczyła.

"Szkoła branżowa ma być szkoła elastyczną, która będzie się dostosowywać do pracodawców. Mamy narzędzia i instrumenty, z których dowolnie mogą skorzystać pracodawcy" - powiedziała minister. Zaznaczyła, że w kwestii zmian w szkołach zawodowych potrzebna jest duża aktywność pracodawców.

Zwróciła uwagę, że pracodawcy mogą zakładać szkoły branżowe. "Wiemy, że państwa irytuje to, że musicie się zajmować polonistami, matematykami itd. My państwu pomożemy, są na to pieniądze, jest gotowy na to system" - przekonywała Zalewska.

Jak mówiła, ostatnie lata doprowadziły do tego, że są luki pokoleniowe na rynku pracy. "Branża nie może czekać ani roku, ani dwóch" - zaznaczyła. Podkreśliła, że ministerstwo stara się kojarzyć szkoły z pracodawcami.

W podjętej uchwale czytamy m.in., że strona społeczna RDS ocenia, że "reforma systemu kształcenia zawodowego polegająca na wzmocnieniu praktycznej nauki w miejscu pracy oraz lepszym powiązaniu kierunków i treści kształcenia z potrzebami rynku pracy jest ważnym i potrzebnym kierunkiem dostosowania do wyzwań społeczno-gospodarczych Polski". "W ocenie partnerów społecznych zmiana ta powinna być przygotowywana w ścisłej współpracy z organizacjami pracodawców i przedsiębiorców oraz związkami zawodowymi i bazować na rozwoju współpracy szkół z przedsiębiorstwami" - podkreślono.

Strona społeczna zarekomendowała m.in., aby wprowadzić stałe szkolenia profesjonalnych doradców zawodowych pracujących w szkołach, badać losy absolwentów szkół zawodowych, poszerzyć współpracę między pracodawcami a szkołami branżowymi, uwolnić stawki wynagrodzeń nauczycieli zawodowych, aby mieli oni możliwość uzyskiwać płace na poziomie stawek rynkowych dla fachowców w danym zawodzie.

Zgodnie z reformą edukacji dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną; gimnazja będą zlikwidowane.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.