• <

Wynik wyszukiwania - " granat" - Wiadomości

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Minister obrony Danii odwołał szefa sił zbrojnych, w tle afera z fregatą

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował w środę wieczorem o zwolnieniu szefa sił zbrojnych Flemminga Lentfera. Media dymisję wojskowego wiążą z aferą z fregatą Iver Huitfeldt, która została wysłana na Morze Czerwone z niesprawnym uzbrojeniem.
03.04.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Szwedzkie łodzie pomogą Ukrainie w ofensywie

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego - zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi
20.02.2024

Szwedzki rząd przekaże Ukrainie 10 łodzi desantowo-szturmowych

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.
20.02.2024

Greckie służby zajęły statek, którego załoga "podniosła bunt" i wzięła zakładników

Straż Wybrzeża Grecji opublikowała na serwisie YouTube nagranie wejścia komandosów na zbiornikowiec Arina 1 (IMO 9246463, MMSI 511100469). Członkowie załogi statku przetrzymywali trzech inspektorów mających dokonać wyceny statku przed zakupem przez innego armatora. Sytuacja wiąże się z szeregiem perturbacji wokół jednostki, wokół której ponownie narobiło się wiele szumu.
13.02.2024

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Morskie starcie między izraelskimi żołnierzami a palestyńskimi bojownikami. Drastyczne nagranie wywołuje ogromne kontrowersje

Konflikt między Izraelem a Hamasem rozgrywa się w każdej domenie, lądowej, morskiej i powietrznej. Pojawia się wiele nagrań pokazujących walkę z perspektywy walczących stron. Niedawno w Sieci pojawił się krótki materiał pokazujący, jak szybka łódź motorowa ściera się z jednostką nawodną kontrolowaną przez przeciwnika.
15.10.2023

Ukraińcy nie dają wytchnienia rosyjskiej flocie. Rano mieli uszkodzić dwa kolejne okręty

W sieci pojawiły się informacje, ze, że w czwartek rano ukraińskie drony (USV) zaatakowały i uszkodziły w południowo-zachodniej części Morza Czarnym dwa okręty patrolowe typu Wasilij Bykow rosyjskiej floty. Poinformowały o "pewnych uszkodzeniach", jednak nie pojawiło się więcej szczegółów. Strona rosyjska jak dotąd milczy na ten temat.
14.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Rosyjski okręt na Morzu Czarnym oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego

Rosyjski okręt wojenny oddał w niedzielę strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego pod banderą Palau, który zmierzał na Morzu Czarnym w kierunku Ukrainy – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjski resort obrony.
13.08.2023

Ukraińskie wojsko testuje uzbrojone kajaki

Ukraińskie Siły Zbrojne zaczęły wykorzystywać w działaniach nieduże wojskowe kajaki, przydatne przede wszystkim podczas operacji na rzekach i niewielkich akwenach.
11.08.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

W świnoujskiej flotylli odbyła się kolejna edycja "Trenuj z Wojskiem"

To już trzecia edycja szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem”. W trakcie tej edycji, już drugi raz do jego organizacji została przewidziana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Po poprzednim szkoleniu w kwietniu, wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zdaniem organizatorów zrealizowano wszystkie zaplanowane założenia.
18.06.2023

Rosja wykorzystuje kanały żeglugowe, aby przemieszczać okręty na akweny morskie

W stoczni znajdującej się w rosyjskim Zielonodolsku zwodowano i wyposażono mały okręt rakietowy proj. 21631, który ma odbyć próby morskie na Morzu Bałtyckim. Sztuczka polega na tym, że jednostkę powstała w mieście, które znajduje się setki kilometrów od morza, do którego dostanie się przepływając Wołgę.
16.06.2023

Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza

Pomimo trwającego konfliktu i trudności związanych z działalnością przemysłu stoczniowego, Marynarka Wojenna Ukrainy przyjęła 26 maja br. do służby nową jednostkę nawodną proj. 58155. Została nazwana na cześć miejscowości, której mieszkańcy zostali wymordowani przez Rosjan, przez co stała się symbolem ukraińskiego oporu oraz bestialstwa rosyjskiej agresji.
31.05.2023

"Trenuj z Wojskiem" w Świnoujściu

Po raz pierwszy do edycji szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem” (już trzeciej) została zaangażowana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dla uczestników była to okazja do obeznania z podstawowymi umiejętnościami ogólnowojskowymi, w tym też przydatnych na co dzień. Poznali też charakter służby i zadania sił polskiej Marynarki Wojennej.
24.04.2023

Akcja wydobywcza na obszarze Zatoki Puckiej z udziałem ORP Albatros

Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację wydobycia torpedy z czasów II wojny światowej, która zalegała na akwenie nieopodal Półwyspu Helskiego.
05.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

USA dostarczą Ukrainie łodzie patrolowe

Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - zawiera amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm oraz 25-mm amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, rakiety przeciwradarowe HARM, moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne, łodzie patrolowe i sprzęt potrzebny do utrzymania pojazdów podarowanych przez USA.
20.03.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG

Pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku.
25.01.2023

US Navy przechwyciła statek rybacki przemycający broń dla jemeńskich rebeliantów

W ubiegły piątek Marynarka Wojenna USA przechwyciła w Zatoce Omańskiej, łączącej Morze Arabskie z Zatoką Perską statek przemycający karabiny szturmowe z Iranu do Jemenu, przeznaczone dla rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek agencja AP powołując się na oświadczenie rzecznika V Floty USA.
10.01.2023

Brytyjski ekspert: wojna w Ukrainie pokazuje przydatność dronów, również nawodnych i podwodnych

Nigdy wcześniej drony nie były używane w walce na taką skalę i nie miały tak istotnego wpływu, jak podczas wojny na Ukrainie, po raz pierwszy widzimy też w użycie w wojnie dronów podwodnych i nawodnych - mówi PAP David Hambling, brytyjski ekspert ds. wojskowości zajmujący się dronami.
20.11.2022

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

Rozminowano Wyspę Węży na Morzu Czarnym; uratowano stamtąd kota

Ukraińscy żołnierze rozminowali Wyspę Węży na Morzu Czarnym, usunęli stamtąd rosyjski sprzęt i uratowali kota – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy na Telegramie.
20.07.2022

USA. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym łodzie patrolowe

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.
24.06.2022

Szwecja. Rząd przekaże Ukrainie więcej broni, w tym pociski przeciwokrętowe

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych 90 z amunicją oraz kolejnych 5 tys. granatników przeciwpancernych.
02.06.2022

Ambasador Niemiec dla "GPC": Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Stream 2

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji – mówi ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w środowej rozmowie w "Gazecie Polskiej Codziennie".
11.05.2022

Hiszpański okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik „ABC”. Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.
22.04.2022

Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor

Ukraiński pułk Azow biorący udział w walkach o Mariupol poinformował, że zniszczone zostały dwa rosyjskie czołgi i łódź patrolowa projektu 03160 Raptor.
21.03.2022

Granat na dnie Jeziora Mikołajskiego. Udana akcja saperów Marynarki Wojennej z Gdyni [ZDJĘCIA]

Granat, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, został odkryty na dnie Jeziora Mikołajskiego podczas rutynowych ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za udany przebieg akcji odpowiadają nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
20.01.2022

W jeziorze Mikołajskim znaleziono granat, we wtorek ewakuacja mieszkańców

Podczas ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego natrafiono na granat leżący na dnie Jeziora Mikołajskiego. Na czas planowanej na wtorek akcji usuwania niewybuchu władze miejskie Mikołajek zarządziły ewakuację mieszkańców pobliskich budynków.
17.01.2022

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

W Karsiborze powstaje nowa przystań dla rybaków. Na dnie znaleźli granaty i nabój

680 mniejszych i większych przedmiotów ferromagnetycznych wyciągnięto z dna w pobliżu budowanej nowej przystani dla rybaków. A oprócz tego dwa granaty moździerzowe i jeden nabój artyleryjski. Przystań powstaje w Karsiborze (wyspa między Zalewem Szczecińskim i Starą Świną). Koszt inwestycji to blisko 12 mln zł.
08.12.2021

Chińskie manewry wojskowe na plaży położonej naprzeciw Tajwanu

Armia Chin poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu ćwiczeń lądowania na plaży w prowincji znajdującej się na drugim brzegu Cieśniny Tajwańskiej - podała Agencja Reutera.
12.10.2021

Rosjanie na manewrach Zapad ćwiczą desant i niszczenie okrętów

Siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej przy wsparciu sił Floty Północnej ćwiczyły w niedzielę w obwodzie kaliningradzkim, podczas różnych epizodów manewrów Zapad-2021, zadania m.in. z zakresu desantu i niszczenia okrętu podwodnego umownego przeciwnika.
12.09.2021

Liban: Władze ogłosiły udaremnienie przemytu 4 ton haszyszu do Egiptu

Biuro prezydenta Libanu Michela Aouna ogłosiło w sobotę, że służbom udało się udaremnić przemyt 4 ton haszyszu z portu w Sydonie do egipskiej Aleksandrii. Sprawie nadano rozgłos w związku z embargiem na libańskie produkty rolne nałożonym przez Arabię Saudyjską.
24.05.2021

Flota USA przejęła nielegalną dostawę broni na Morzu Arabskim

Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych poinformowała w sobotę, że krążownik pocisków kierowanych USS Monterey (CG 61) przechwycił 6 maja nielegalną dostawę broni z przemytniczego statku na międzynarodowych wodach Morza Północno-Arabskiego.
09.05.2021

"Tagesspiegel": co się stanie z milionami ton amunicji zatopionej po wojnie?

W Morzu Północnym i Bałtyckim leży około 1,6 mln ton amunicji pozostałej po wojnach światowych. Naukowcy obawiają się poważnych szkód środowiskowych, posłowie dyskutują o możliwości odzyskania "tykających na dnie morza bomb zegarowych" - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
20.04.2021

Nowy obraz w kolekcji malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego

Z końcem roku 2020 kolekcja malarstwa marynistycznego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciła się dzięki pozyskaniu obrazu "Bretonka" autorstwa Władysława Wankiego. Dzieło zostało nabyte w Sopockim Domu Aukcyjnym dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28.01.2021

Gruzja rozwija przemysł obronny, wśród partnerów wymienia Polskę

Gruzja rozważa możliwość budowy własnych dronów wojskowych i planuje budowę trzech nowych zakładów zbrojeniowych; współpracuje z Polską, Czechami i Izraelem – poinformował minister obrony tego kraju Irakli Garibaszwili.
31.12.2020

Saperzy w tym roku usunęli blisko 60 tys. niewybuchów w południowo-zachodniej Polsce

Blisko 60 tys. różnego rodzaju bomb, pocisków, granatów, min i innych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie usunęli w tym roku saperzy w południowo-zachodniej Polsce.
28.12.2020

Kim są „czarne berety”: tajniki sukcesu rosyjskiej „piechoty morskiej”

Czarne berety to szczególny rodzaj wojsk brzegowych Marynarki Wojennej Rosji. Odwieczne tradycje i najtrudniejsze misje bojowe, które są w stanie wypełnić tylko ci żołnierze.
06.12.2020

Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo)

Ocean Refresh to pomysł Bernardo Pedroso. Startup zajmujący się zrównoważonym rozwojem powstał w 2019 roku, a jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem w naszych oceanach. Historia projektu rozpoczęła się od ekologicznych klapek, a najnowszym przedsięwzięciem są trampki stworzone z oceanicznych śmieci.
17.11.2020

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Putin obserwował główny etap manewrów Kaukaz-2020

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwował dzisiaj główny etap strategicznych manewrów dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020 na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim.
25.09.2020

Torpedy przy porcie Hel

Pozostałości po II wojnie światowej znajdowane są na terenie całego kraju każdego dnia. W większości przypadków są to pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe czy bomby lotnicze. Czasem znajdowane obiekty są zdecydowanie większe, jak torpedy o długości ok. 8 metrów, które zostały wydobyte przez siły 13. Dywizjonu Trałowców z okolic portu Hel.
08.06.2020

Erdogan: kraje UE depczą prawa człowieka atakując migrantów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę rozmawiał z dziennikarzami przed podróżą do Moskwy, oświadczył, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka", atakując migrantów, a jeśli UE chce rozwiązać kryzys migracyjny, to musi poprzeć plany Ankary wobec Syrii.
04.03.2020

Grecja: Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.
02.03.2020

Usunięto niewybuchy z Jeziora Drwęckiego w Ostródzie

Saperzy zneutralizowali w czwartek niewybuchy odnalezione na dnie Jeziora Drwęckiego w Ostródzie - poinformowała policja. Na cztery granaty moździerzowe i dwa przeciwpiechotne natrafiono podczas prac porządkowych na przystani jachtowej.
20.02.2020

28. Finał WOŚP na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) dołaczył do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia 2020 roku w godz. 12:00 - 16:00 zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
12.01.2020

Sunreef 80 Gaya wyróżniony nagrodą Oceanway China Yachts (wideo)

Jacht Sunreef 80 Gaya został wyróżniony nagrodą Oceanway China Yachts w kategorii najbardziej innowacyjnych jednostek w branży. Statuetkę wręczono reprezentantom Sunreef Yachts w piątek, 3 stycznia w Shenzhen, w Chinach, podczas gali zorganizowanej przez magazyn Oceanway
08.01.2020

System NSRS dla okrętu „Ratownik” na MSPO 2019

Griffin Group Defence podczas MSPO – Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019 w Kielcach zaprezentuje system NSRS dla okrętu „Ratownik”. W dniach 3-6 września będzie można zobaczyć go na stoisku nr E-32.To skonteneryzowany, mobilny system ratownictwa podwodnego, którego właścicielami są floty wojenne Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegi.
30.08.2019

Największe katastrofy na rosyjskich okrętach podwodnych

Pożar z 1 lipca na rosyjskiej jednostce głębinowej, którą według mediów był okręt podwodny AS-12 (Łoszarik), i śmierć 14 marynarzy to największa w Rosji od 2008 roku katastrofa okrętu podwodnego; najtragiczniejszą pozostaje zatonięcie okrętu Kursk w 2000 roku.
02.07.2019

Akcja nurków z 12. Dywizjonu Trałowców w okolicy Lwówka Śląskiego

W minionym tygodniu, od 10 do 14 czerwca, nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów niebezpiecznych z jednego z akwenów wodnych w rejonie Lwówka Śląskiego.
17.06.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

Grupa PGZ na targach IDEX 2019

Polska Grupa Zbrojeniowa po raz pierwszy uczestniczyła w największych na Bliskim Wschodzie targach przemysłu obronnego IDEX 2019. PGZ zaprezentowała szeroką ofertę produktów i usług skierowaną zarówno do przedstawicieli sił zbrojnych, jak i innych formacji mundurowych.
22.02.2019

Rosyjscy marines będą służyć na każdym rosyjskim okręcie wojskowym

Jednostki piechoty morskiej będą towarzyszyły wszystkim okrętom rosyjskim w 2019 roku. Siła drużyn antyterrorystycznych będzie zależeć od klasy okrętów. Fregata będzie miała dwudziestu marines uzbrojonych w automatyczne karabiny, karabiny maszynowe, karabiny snajperskie i granatniki. Marines będą trwale chronili okręty wojenne przed terrorystami i grupami dywersyjnymi, nadzorowali i kontrolowali podejrzane statki. Mogą również chronić okręty w portach - pisze dziennik Izwiestia.
05.02.2019

Sunreef 80 Gaya przekazany właścicielowi (foto)

Stocznia Sunreef Yachts prezentuje Sunreef 80 GAYA – kolejny już zwodowany jacht z najnowszej linii katamaranów żaglowych stoczni. Właściciel jednostki przesiada się nań z klasycznego modelu Sunreef 70, by cieszyć się większą przestrzenią podczas dalekomorskich podróży. Jacht ten łączy nowatorskie rozwiązania stylistyczne z wyrafinowanym wystrojem wnętrz. GAYA przyciąga uwagę swoimi granatowymi kadłubami oraz srebrną nadbudową, zwieńczoną czarnym masztem i bomem.
28.11.2018

FSB: Ukraińskie okręty miały przejść niezauważone przez Cieśninę Kerczeńską

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oznajmiła we wtorek, że na jednym z zatrzymanych w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich kutrów wojennych znalazła polecenie przepłynięcia z Odessy do Berdiańska nad Morzem Azowskim "w trybie sekretnym".
27.11.2018

Węgry: W wyschniętym Dunaju znaleziono skarb (wideo)

Archeolodzy odkryli w pobliżu Budapesztu skarb z XVIII w., w tym monety i broń białą. Znajdował się we wraku statku na Dunaju, odsłoniętym dzięki wyjątkowo niskiemu stanowi wody w rzece.
26.10.2018

Próchno i Rdza 2018 - parada przy kei i urodzinowy tort

Tegoroczny, jubileuszowy Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza przeszedł do historii. Impreza, która 11 października rozpoczęła się spotkaniem uczestników i wieczornym koncertem szantowym w Helu, zakończyła się dziś 14 października w Gdyni.
15.10.2018

Polska Grupa Zbrojeniowa na targach Arms & Security w Kijowie

Od 9 do 12 października br. w Kijowie odbywa się 15. edycja targów zbrojeniowych Arms & Security. Jak co roku w wydarzeniu bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa.
09.10.2018

Szef MON nagrodził zwycięzców IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w sobotę w podsumowaniu IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 18. Szef MON nagrodził najlepsze klasy i podziękował młodym ludziom za chęć pomocy ojczyźnie i innym ludziom.
06.10.2018

Rosja: Manewry Wostok-2018 - polowanie na okręty podwodne na Pacyfiku

Rosyjska marynarka z udziałem śmigłowców prowadziła poszukiwania okrętu podwodnego w ramach manewrów wojskowych - podały w sobotę z poligonu desantowego Klerk w Kraju Nadmorskim agencje prasowe. Wostok-2018 to największe rosyjskie manewry wojskowe od 1981 r.
16.09.2018

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski (foto, wideo)

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Tak Japończycy mordują wieloryby (wideo)

Organizacja Sea Shepherd uzyskała nagranie z japońskiego połowu wielorybów. Pochodzi ono od australijskiego rządu i przedstawia połów tych zwierząt, który odbył się w 2008 roku.
28.11.2017

Saperzy z 8.FOW w akcji

W czwartek, 23 listopada, saperzy z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa zrealizowali dwie akcje neutralizacji przedmiotów niebezpiecznych w Kołobrzegu i Międzywodziu. Wydobyli oni i zabezpieczyli ponad 3 tysiące amunicji, granaty oraz pociski ppanc.
24.11.2017

Polska spółka Base Group zbuduje komponenty dla szwedzkich okrętów A26

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab ogłosiła podpisanie umowy z polską spółką Base Group na dostawę komponentów dla dwóch okrętów podwodnych A26 budowanych w stoczni w Karlskronie. Polska spółka Base Group specjalizująca się w wykonywaniu konstrukcji spawanych w całości wyprodukuje stalowe konstrukcje wraz z wyposażeniem, w których umiejscowione zostaną główne moduły napędowe szwedzkich okrętów.
10.11.2017

Straż Graniczna będzie mogła posiadać granatniki

Na razie jest za wcześnie żeby mówić o tym, kiedy i do jakich jednostek trafią granatniki - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego SG Angieszka Golias. MSWiA przygotowało projekt noweli, który zakłada, że straż graniczna będzie mogła posiadać granatniki.
24.09.2017

Ekolodzy z Sea Shepherd wykorzystają pieniądze ze zbiórek by walczyć nielegalnym połowem wielorybów (wideo)

W zeszłym roku kontrowersyjni aktywiści na rzecz ochrony wielorybów z organizacji Sea Shepherd otrzymali 8,3 mln euro od totalizatorów z Holandii i Wielkiej Brytanii. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę nowego statku patrolowego do walki z japońskimi wielorybnikami.
19.08.2017

Turcja złożyła zamówienie na pływający transporter dla piechoty morskiej

Tureckie przedsiębiorstwo FNSS otrzymało kontrakt na produkcję pływającego transportera dla piechoty morskiej. Kontrakt przyznał turecki Podsekretariat do Spraw Przemysłu Obronnego.
27.03.2017

2016 rok w DGRSZ: Anakonda, Szczyt NATO oraz ŚDM

Ponad 140 ćwiczeń narodowych i 150 międzynarodowych, 40 tys. absolwentów w centrach szkolenia, 10 tys. kandydatów w służbie przygotowawczej i 13 tys. rezerwistów przeszkolonych w 2016 roku. Do najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy zaliczyć należy organizację i udział w ćwiczeniu Anakonda-16, a także zabezpieczenie Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
30.12.2016

Kolejne laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” dostarczone wojsku

Kolejne cztery jednostki wojskowe otrzymały laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” – poinformował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce.
02.12.2016

Kolejny statek handlowy ostrzelany na wodach Jemenu

Kolejny atak na wodach Jemenu. Tym razem celem terrorystów stał się tankowiec Galicia Spirit, który został ostrzelany z granatnika RPG z małej jednostki.
26.10.2016

Kielce: Wystawa Sił Zbrojnych RP na targach zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy można oglądać na Wystawie Sił Zbrojnych RP „Kierunek Nowoczesność”, zorganizowanej podczas 24. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
09.09.2016

Rosja:Ćwiczenia Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim

Na poligonie w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się we wtorek ćwiczenia taktyczne grupy zmotoryzowanej wojsk nadbrzeżnych Floty Bałtyckiej - poinformowały służby prasowe floty. W manewrach bierze udział około 1000 żołnierzy.
06.09.2016

Koniec sporu ekologów z japońskimi wielorybnikami

Japoński Institute for Cetacean Research (ICR), organizacja non-profit zajmująca się badaniem wielorybów, zawarła ugodę z amerykańską grupą ekologiczną Sea Shepherd. Według porozumienia członkowie Sea Shepherd nie mogą fizycznie atakować japońskich wielorybników oraz ich statków, a także zbliżać się do nich na morzu na odległość 457 metrów.
23.08.2016

Szkolenie żołnierzy rezerwy

43. Batalionie Saperów z Rozewia prowadzi intensywne szkolenie rezerwistów. Głównym celem ćwiczeń rezerwy jest zgranie żołnierzy kompanii pomostów pływających podczas realizacji specjalistycznych zadań wojskowych.
13.06.2016

Amerykańska marynarka wojenna przejęła irańską broń dla rebeliantów Huti

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała we wtorek o przechwyceniu na Morzu Arabskim statku, bez bandery, z ładunkiem broni, która według USA była przeznaczona dla wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti w Jemenie.
05.04.2016

Przechwycono ogromy przemyt broni

Statek australijskiej marynarki wojennej przechwycił ogromny arsenał broni nielegalnie przewożonej na kutrze rybackim. Przemyt został złapany w pobliżu wybrzeża Omanu, kuter zmierzał do Somalii.
08.03.2016

Załadunek luksusowego katamaranu w Gdyni (GALERIA)

W ostatni weekend do portu w Gdyni zawinął drobnicowiec Statengracht. Na miejscu doszło do załadunku na niego najnowszego luksusowego jachtu z polskiej stoczni Sunreef Yachts o imieniu Obsession.
08.02.2016

Załadunek luksusowego katamaranu w Gdyni (GALERIA)

W ostatni weekend do portu w Gdyni zawinął drobnicowiec Statengracht. Na miejscu doszło do załadunku na niego najnowszego luksusowego jachtu z polskiej stoczni Sunreef Yachts o imieniu Obsession.
08.02.2016

Lucy Z – wyjątkowa jednostka ze stoczni Sunreef Yachts

Gdańska stocznia Sunreef Yachts zwodowała i przekazała właścicielowi czwartą jednostkę z wyjątkowej serii katamaranów żaglowych Sunreef 74.
28.10.2015

Na Wiśle powstanie droga wodna klasy międzynarodowej

Budowa drugiego stopnia wraz z elektrownią wodną na Wiśle, a docelowo postulowana przez ekspertów kaskada Dolnej Wisły znacząco zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przeciwpowodziowe. Budowa II stopnia wodnego w okolicach Ciechocinka mogłaby się rozpocząć w ciągu 3 lat od uzyskania prawomocnej decyzji środowiskowej. Jest ona bardzo ważna dla regionu Kujaw i Pomorza, którym przyniesie wiele korzyści gospodarczych i społecznych.
19.10.2015

Hiszpański tankowiec objęty kwarantanną. Niezidentyfikowana choroba zabiła już jedną osobę

Hiszpańskie władze umieściły tankowiec Granato wraz z załogą pod kwarantanną po tym, jak jeden z osób zmarła w wyniku choroby zakaźnej. Jednostka zacumowana jest obecnie w porcie El Ferrol w hiszpańskiej La Coruni.
03.08.2015

Niewybuchy na terenie terminalu kontenerowego DCT

Na terenie terminalu kontenerowego DCT znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Policja zabezpieczyła okolicę i wezwała saperów. Sytuacja została już opanowana.
21.07.2015

Strzały i eksplozje w Stoczni Remontowej

Pokazy zatrzymania niebezpiecznych przestępców przeprowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej uświetniły w niedzielę Dzień Otwarty Bram Stoczni Remontowej w Gdańsku.
22.06.2015

Ekolodzy z Sea Sheperd kontra japońscy wielorybnicy - sądowa batalia trwa a ssaki giną dalej

Zakończył się długoletni proces amerykańskiej grupy ekologicznej Sea Shepherd Conservation Society z japońskim Institute for Cetacean Research (ICR), organizacji non-profit zajmującej się badaniem wielorybów. ICR zarzucała Sea Shepherd złamanie postanowień wyroku z 2012 roku, który zakazywał amerykańskiej organizacji zbliżania się do statków ICR na odległość 457 metrów na Oceanie Południowym.
09.06.2015

Niebezpieczna akcja w szczecińskim porcie, było słychać strzały

Ponad 40 funkcjonariuszy służb mundurowych i ratownictwa wzięło udział w niebezpiecznych działaniach w Szczecinie. Sytuację udało się opanować w ciągu kilkunastu minut.
14.05.2015

Fińskie siły morskie zaatakowały niezidentyfikowany okręt podwodny

Fińskie okręty wojenne obrzuciły ostrzegawczymi ładunkami wybuchowymi niezidentyfikowany okręt podwodny. Do zdarzenia doszło we wtorek, w godzinach porannych, w pobliżu Helsinki. Po wypuszczeniu ładunków okręt nie pojawił się ponownie na fińskich wodach, nieznana jest także charakterystyka jednostki.
29.04.2015

Wielkie malowanie największego w Polsce pływającego doku

Malowanie największego w Polsce pływającego doku potrwa dwa miesiące.
15.04.2015

Polak strażnik oceanów. „Stado delfinów” na horyzoncie przemienia się w motorówki z 80 piratami na pokładach

Gdy "Kapitan Phillips" bił rekordy popularności w kinach, Polacy stawali się specjalistami od ochrony statków przed piratami.
06.04.2015

Neutralizacja toru wodnego Szczecin- Świnoujście

Blisko 130 bomb głębinowych, ponad 8000 sztuk amunicji przeciwlotniczej i artyleryjskiej, różnego typu miny oraz granaty – to wszystko wyciągnęli z wody i zneutralizowali na poligonie marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Obiekty zalegały na dnie przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego.
01.08.2013

„Ekolodzy jak piraci”. Amerykański sąd staje po stronie Japonii

Amerykański sąd nazwał "piratami" działaczy organizacji ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society (SSCS), wskazując na ich metody walki z japońskimi statkami wielorybniczymi - podaje w środę internetowy serwis BBC.
28.02.2013

Japoński statek staranował ekologów (wideo)

Organizacja ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society poinformowała, że dwie jej łodzie zostały staranowane przez japoński statek wielorybniczy na Oceanie Antarktycznym. Nikt nie został ranny.
22.02.2013

Akademia Morska - „zawód marynarza jest powołaniem”

Inauguracji roku akademickiego 2012/2013 towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Uroczystość uświetnił występ orkiestry Akademii Marynarki Wojennej oraz chór Akademii Morskiej. W gronie gości znaleźli się przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni a zaprzysiężenie studentów śledził tłum Gdynian. Uczelnia budowała swą renomę przez dziesięciolecia. Zaczynała od statusu szkoły średniej, obecnie posiada prawa do otwierania przewodów doktoranckich i habilitacji. Rozpoczęcie zajęć w nowym roku akademickim daje możliwość odpowiedzi na pytania o r
06.11.2012

Aresenał granatów możdzierzowych

Dwanaście granatów moździerzowych kalibru 82 mm w szczątkach drewnianej skrzyni na głębokości jednego metra pod ziemią – na takie znalezisko natrafiono dzisiaj przy ulicy Zapolskiej w Gdyni Pogórzu. Na miejsce wezwano saperów Marynarki Wojennej, którzy wydobyli i zabezpieczyli niewybuchy. Akcję przeprowadzono dzisiaj (sobota, 6 października) o godzinie 10:30.
08.10.2012

Dwie akcje patrolu saperskiego

Wczoraj, w czwartek 20 września, patrol rozminowania z 43 Batalionu Saperów MW przeprowadził 2 akcje saperskie. Marynarze-saperzy interweniowali w Gdyni Chyloni oraz na Półwyspie Helskim (Góra Szwedów), podejmując 2 granaty moździerzowe, 6 pocisków artyleryjskich i 179 sztuk amunicji strzeleckiej. Podjęte niewybuchy zostaną unieszkodliwione na poligonie lądowym. Były to 205 i 206 akcje saperskie patrolu rozminowania w tym roku.
21.09.2012

Rozminowanie ujścia Wisły

Nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej prowadzą rozminowanie ujścia Wisły w miejscowości Mikoszewo. W tym rejonie natrafiono na arsenał niewypałów i niewybuchów z II wojny światowej. Operacja rozminowania rozpoczęła się 16 kwietnia i potrwa do końca miesiąca.
23.04.2012

Podczele. Morze wyrzucilo na brzeg tysiące niewypałów

Saperzy Marynarki Wojennej po raz kolejny zostali wezwani do akcji unieszkodliwienia obiektów militarnych. Tym razem było to ponad 1200 szt. amunicji strzeleckiej i artyleryjskiej oraz granaty moździerzowe. Przedmioty zostały wyrzucone przez morze na plaży w Podczelu pod Kołobrzegiem.
16.11.2011

Straty ludzkie w aspekcie piractwa w rejonie Rogu Afryki.

Choć rok 2010 zapisał się, jako rekordowy w aktywności piratów na świecie z liczbą 485 ataków i 53 uprowadzonych statków pierwsze półrocze tego roku wskazuje na 35 % wzrost liczby ataków w stosunku do ubiegłego roku ( z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż prawie 41% przypadków ataków pirackich nie jest w ogóle podawanych)
30.08.2011

Akcja Saperów Marynarki Wojennej

Ponad 170 sztuk niewypałów i niewybuchów z II wojny światowej wydobyli oraz zabezpieczyli saperzy Marynarki Wojennej. Niebezpieczne obiekty wyrzuciło morze na brzeg Półwyspu Helskiego. Akcję przeprowadził patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej we współdziałaniu z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.
11.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.