• <
Baltexpo2023_duży

Przechwycono ogromy przemyt broni

08.03.2016 08:05 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Przechwycono ogromy przemyt broni - GospodarkaMorska.pl

Statek australijskiej marynarki wojennej przechwycił ogromny arsenał broni nielegalnie przewożonej na kutrze rybackim. Przemyt został złapany w pobliżu wybrzeża Omanu, kuter zmierzał do Somalii.

Przejętych zostało m.in. prawie 2 tys. sztuk karabinów AK-47, 100 granatników z napędem rakietowym, 49 karabinów maszynowych. Wartość broni została oszacowana na 2 miliony dolarów. Broń była ukryta pod sieciami rybackimi.

Kuter rybacki, na którym znaleziono broń, nie był zarejestrowany pod żadną flagą. Australijska marynarka nie upubliczniła informacji na temat adresata przesyłki.

Embargo na broń dla Somalii wprowadzono w 1992 r., by powstrzymać napływ broni dla sił, które rok wcześniej obaliły dyktaturę Mohammeda Siada Barre. Od tamtego czasu Somalia pogrążona jest w politycznym chaosie. Główny przeciwnik rządu, radykalne islamskie ugrupowanie zbrojne Al-Szabaab, nadal kontroluje znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

W 2013 r. embargo zostało złagodzone. Uchylenie nie dotyczy m.in. broni ciężkiego kalibru, pocisków ziemia-powietrze, różnych rodzajów uzbrojenia artyleryjskiego, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych, a także innych zaawansowanych typów uzbrojenia i sprzętu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.