• <

Wynik wyszukiwania - " Odessa" - Wiadomości

Ukraina z rekordowym eksportem zbóż

Luty br. był najlepszym miesiącem dla Ukrainy jeśli chodzi o eksport zboża od początku wojny z Rosją. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczby wzrosły o 30%.
12.03.2024

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

Spadek przychodów HHLA. Spółka w obliczu wyzwań makroekonomicznych

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku obserwujemy spadek przychodów i zysków spółki Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Napięcia geopolityczne na scenie światowej sprawiają, że popyt konsumencki i przemysłowy podlegają presji, a ożywienie gospodarcze po pandemii staje się trudniejsze.
16.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Potyczki wokół platform gazowych i naftowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym, gdzie utrzymuje się wysokie napięcie militarne, dochodzi do potyczek sił morskich i powietrznych wokół strategicznie ważnych platform gazowych i naftowych położonych między Krymem i Odessą - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.08.2023

Prezydent Zełenski: zabiegamy o ochronę tras eksportu zboża przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że podczas spotkań z przywódcami zagranicznymi rozmawiał o ochronie tras eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Zełenski wziął udział w Atenach w szczycie przywódców państw bałkańskich i Ukrainy.
22.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje zbiórkę pomocy na rzecz powodzian na Ukrainie

Fundacja Wolność i Pomoc organizuje ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian na Ukrainie. Żywność z długim terminem przydatności do spożycia, odzież, buty, artykuły higieniczne oraz sprzęt AGD trafią na Ukrainę w drugiej połowie lipca i zostaną rozdysponowane z pomocą Caritas-Spes Odessa.
28.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Ukraina. Władze: siły rosyjskie ostrzeliwują rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim

Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego, powiedział we wtorek gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, informuje Reuters.
07.06.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Wpisów dokonano podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO.
25.01.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Naftoserwis i Naftoport będą chronione przez WOT

Naftoserwis i Naftoport, wchodzące w skład PERN, będą chronione przez Wojska Ochrony Terytorialnej. To efekt porozumienia mającego zagwarantować bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Polski.
15.12.2022

Porty czarnomorskie wyeksportowały już 7,5 mln ton żywności

Od początku obowiązywania tzw. inicjatywy zbożowej z Ukrainy wypłynęło już 7,5 mln ton ładunków - poinformowało w sobotę ministerstwo infrastruktury tego państwa.
16.10.2022

Władze: Odessa zaatakowana wrogimi dronami

Odessa, na południu Ukrainy, została zaatakowana wrogimi dronami; trwa akcja ratunkowa - poinformował w niedzielę rano Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego.
25.09.2022

Adamczyk: europejska sieć transportowa TENT powinna dotrzeć m.in. do Odessy

Europejska sieć transportowa TENT powinna objąć także Odessę, Chersoń i Mariupol – podkreślił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wskazał, że kluczowe będzie np. przystosowanie ukraińskich kolei do europejskiej szerokości torów.
07.09.2022

Biały Dom: uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić umowie w sprawie eksportu z Odessy

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.
06.09.2022

Ukraina. W niedzielę Odessę opuściło siedem statków z żywnością

W niedzielę z odeskich portów wypłynęło siedem kolejnych statków z ładunkiem zbóż - podał portal informacyjny RBK Ukraina, powołując się na źródła tureckie.
21.08.2022

Statki M/V Riva Wind i M/V Arizona wypłynęły z Ukrainy, transportując 105 tys. ton zboża

Ziarno w Rosji odbierają dwa kolejne statki.
08.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym – poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.
25.07.2022

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.
18.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Doradca szefa MSW: Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
02.07.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

Wzrosło ryzyko ataku na Odessę i Mikołajów z Morza Czarnego

Wzrosło niebezpieczeństwo rosyjskich ataków na obwód odeski i mikołajowski z Morza Czarnego – poinformował w czwartek szef władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk w ukraińskiej telewizji.
09.06.2022

Rosjanie rozmieścili na Wyspie Węży okręty desantowe

Żołnierze rosyjscy umacniają swoje pozycje na Wyspie Węży, rozmieścili tam systemy obrony przeciwlotniczej i duże okręty desantowe - powiedziała w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
08.06.2022

Zajęcie nadmorskiej Odessy wciąż kluczowe dla Rosji

Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.
25.05.2022

Uniwersytet Gdański współpracuje z uczelnią z nadmorskiej Odessy

Uniwersytet Gdański współpracuje z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa. Celem podpisanej niedawno umowy jest wspieranie ukraińskiej uczelni w trudnym czasie oraz umożliwienie prowadzenia badań naukowych w różnych obszarach.
17.05.2022

Ukraina. Dwie miny morskie na brzegu w obwodzie odeskim, zdetonowali je saperzy

W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.
16.05.2022

Eksplozje w rejonie Odessy [AKTUALIZACJA]

O wybuchach w rejonie Odessy informują w poniedziałek rano ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.
16.05.2022

Ukraina. Odessa ostrzelana pociskami przeciwokrętowymi

Odessa - ważny port Ukrainy nad Morzem Czarnym - oraz obwód odeski zostały w poniedziałek ponownie zaatakowane przez wojska rosyjskie; na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks - poinformowała rada miejska.
09.05.2022

Rakiety nad Morzem Czarnym. Odessa znowu zaatakowana

Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.
08.05.2022

Media informują o potężnych wybuchach w Odessie

O „potężnych wybuchach” w Odessie i dymie unoszącym się nad miastem informują w sobotę ukraińskie media.
07.05.2022

Expo 2030 w Odessie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wsparciu Ukrainy w kandydowaniu do organizacji Expo 2030. Wydarzenie miałoby odbyć się w ukraińskiej Odessie.
04.05.2022

Nocny atak rakietowy z morza na okolice Odessy

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował w nocy z czwartku na piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.
08.04.2022

Boris Johnson chce przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe

Wielka Brytania naciska na sojuszników, by przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe, które dałyby jej możliwość odparcia rosyjskiej inwazji od strony morza, w tym ataku na Odessę – podał "The Sunday Times" powołując się na źródła rządowe.
03.04.2022

Nadmorska Odessa zaatakowana przez Rosję nad rankiem z powietrza [WIDEO]

Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę rano ukraińską Odessę z powietrza – poinformował portal Suspilne, powołując się na dowództwo operacyjne Południe. Część rakiet miała zostać zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą.
03.04.2022

Ukraina. W kierunku Odessy wystrzelono z Morza Czarnego dwie rakiety; zostały unieszkodliwione

W niedzielę w kierunku Odessy siły rosyjskie z Morza Czarnego wystrzeliły dwa pociski rakietowe, zostały one unieszkodliwione przez ukraińską obronę powietrzną - podała agencja UNIAN, powołując się na armię Ukrainy.
27.03.2022

Odessa ostrzelana z morza. Ukraińskie wojsko zatopiło okręt wojskowy Rosji [WIDEO]

Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. Natomiast w poniedziałkowy poranek miasto zostało ostrzelane z morza.
21.03.2022

Nadmorska Odessa czeka na atak. Rosyjska marynarka wojenna coraz bliżej

W Odessie cały czas trwają przygotowania do rosyjskiego uderzenia. Ludzie układają zapory z worków z piaskiem, od dawna zaminowywane są plaże. Celem Rosjan jest pozbawienie Ukrainy dostępu do morza.
15.03.2022

Prezes Portu Gdańsk: "Pomagamy przyjaciołom z Odessy. Dbamy o ciągłość przeładunków" [WIDEO]

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Port Gdańsk wspiera Odessę. Do miasta dotarł już m.in. sprzęt medyczny

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zaangażował się w pomoc dla Ukrainy. Zakupił i dostarczył do Odessy sprzęt medyczny, agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy.
07.03.2022

Rosyjski okręt wojenny w pobliżu portu w Odessie uszkodzony

Inwazja Rosji na Ukrainę. Siły Zbrojne Ukrainy uszkodziły rosyjski okręt wojenny, który znajdował się w pobliżu Odessy na Morzu Czarnym – powiedział Serhij Bratchuk, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Regionalnej Administracji Wojskowej w Odessie w poniedziałek.
07.03.2022

USA nie sądzą, że atak Rosji na Odessę od strony morza jest nieunikniony

Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA.
07.03.2022

Szczecin jak Odessa. Port planem filmowym dla amerykańskiego thrillera [WIIDEO, ZDJĘCIA]

Zdjęcia do "Final Diagnosis: No Seconds Chances" trwają w środę (2 lutego) na terenie Portu Szczecin. W amerykańskim thrillerze medyczno-szpiegowskim zagrają również polscy aktorzy: Ilona Janyst i Paweł Sakowski. Premiera produkcji planowana jest na 2023 rok.
02.02.2022

Premierzy Polski i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2, Kreml pewny swego

W czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do spotkania Denysa Szmyhala, premiera Ukrainy, z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Jednym z tematów rozmów był Nord Stream 2. O gazociągu mówili też tego dnia rosyjscy politycy na prasowym briefingu w Moskwie.
09.09.2021

Nowoczesny terminal kontenerowy w Świnoujściu

Poprzez nowoczesną infrastrukturę, dostępność portu z jednej strony i nowoczesne technologie, zintegrowane systemy cyfrowe typu Port Community System – z drugiej, terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie łączyć w sobie wszystkie funkcje budując w ten sposób konkurencyjną jakość. Po to, by sprawnie i szybko obsługiwać ładunki.
05.02.2021

Port Gdańsk zacieśnia współpracę z portami na Ukrainie

W dniu 13 października br. w Odessie między Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A., a Administracją Morskich Portów Ukrainy został podpisany list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy z portami ukraińskimi.
13.10.2020

Białoruś: Nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Nowy rurociąg Homel-Horki, który połączy dwie białoruskie rafinerie, pozwoli poprawić logistykę alternatywnych dostaw ropy – poinformował koncern Biełnaftachim. Dzięki niemu można będzie łatwiej przesyłać ropę pochodzącą ze źródeł innych niż Rosja.
01.05.2020

Białoruś: W marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
06.03.2020

Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku

Biełnaftachim nie wyklucza, że do końca roku zostaną uruchomione dostawy ropy przez Polskę rewersem przez rurociąg Przyjaźń – powiedział w poniedziałek Andrej Rybakou, prezes tego państwowego białoruskiego koncernu naftowego.
03.03.2020

Ukraina nie będzie budować nowego interkonektora gazowego z Polską

Ukraina i Polska posiadają dwa połączenia do przesyłu gazu i obecnie nie ma potrzeby budowy nowego interkonektora między nimi - oświadczył w czwartek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy.
16.01.2020

Gdańsk może stać się częścią projektu naftowego

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 r. ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim – podała koordynująca projekt spółka „Sarmatia”.
07.11.2019

Łukaszenka o poszukiwaniu alternatywy dla rosyjskich źródeł ropy

Białoruś bada możliwości sprowadzania ropy z innych kierunków niż rosyjski; najkorzystniejszą z alternatyw jest rewers surowca rurociągiem Przyjaźń z Polski – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
27.09.2019

Port Gdynia na Trans Expo Odessa 2019

W dniach 18-20 września reprezentacja Zarządu Morskiego Gdynia S.A. uczestniczyła w konferencji pod nazwą: TRANS EXPO ODESSA, INTERNATIONAL BLACK SEA TRANSPORT FORUM 2019.
25.09.2019

Zapisz się na wydarzenie gospodarcze TRANS EXPO ODESSA

Agencja Rozwoju Pomorza oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zaprasza pomorskie firmy do udziału w wydarzeniu gospodarczym do Odessy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-20 września 2019 i podczas niego pomorscy przedsiębiorcy będą uczestniczyć w rozmowach B2B oraz w konferencji i targach TRANS EXPO ODESSA 2019 (Międzynarodowe Forum Transportu Morza Czarnego 2019).
17.07.2019

Białoruś gotowa do końca roku rozpocząć import ropy spoza Rosji

Białoruska Kompania Naftowa (BNK) planuje do końca roku zorganizować import ropy pochodzącej z innych źródeł niż Rosja – powiedział we wtorek wicedyrektor BNK Siarhiej Hryb. Nowe trasy dostaw surowca mogą przebiegać przez porty bałtyckie lub Ukrainę.
24.04.2019

Zakończył się etap planowania przestrzennego projektu rurociągu naftowego Brody-Adamowo

Zakończył się etap planowania przestrzennego projektu budowy transgranicznego rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowało Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia”, spółka odpowiedzialna za przygotowanie i realizację przedsięwzięcia.
05.02.2019

Pomorze Zachodnie razem z Obwodem Odeskim

Chęć współpracy i dalszego rozwijania dobrych stosunków to główne założenia listu intencyjnego pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Obwodem Odeskim. W sobotę 1 września podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Olgierd Geblewicz oraz zastępca przewodniczącego Rady Obwodu Odeskiego Yuriy Dimchoglo.
03.09.2018

HHLA przejmuje największego estońskiego operatora terminalu

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) przejmuje największego estońskiego operatora terminalu-Transiidikeskuse AS. Umowa została podpisana 26 marca.
28.03.2018

Ukraina/ Minister: UE gotowa do finansowania budowy trasy Odessa-Gdańsk

Unia Europejska gotowa jest do współfinansowania budowy korytarza transportowego między ukraińskimi portami nad Morzem Czarnym a polskimi portami nad Morzem Bałtyckim – oświadczył minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.
21.02.2018

Projekt ropociągu Brody-Adamowo zależy od dostawców i odbiorców surowca

Budowa transgranicznego rurociągu z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce, którym tłoczona byłaby ropa m.in. z rejonu Morza Kaspijskiego, ma szansę na realizację, pod warunkiem jednoznacznych deklaracji o zainteresowaniu projektem dostawców i odbiorców surowca.
05.10.2017

MPR „Sarmatia” z wyższym kapitałem na projekt rurociągu Brody-Adamowo

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" podwyższyło kapitał zakładowy spółki do blisko 25,5 mln zł. Jest to związane z przygotowaniem projektu budowy ropociągu Brody–Adamowo z Ukrainy do Polski.
16.06.2017

PERN ma plan inwestycji w transport i magazynowanie ropy

Filarami strategii PERN do 2020 r. są m.in. transport i magazynowanie ropy naftowej. Spółka rozbudowuje pojemności magazynowe, w tym w Terminalu Naftowym w Gdańsku, i przygotowuje projekt rewersyjnego tłoczenia surowca rurociągiem Odcinka Wschodniego.
25.05.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Mariusz Zaruski: generał gór i mórz

„Prowadziłem Polaków na morze” – pisał gen. Mariusz Zaruski w książce „Wśród wichrów i fal”. 150 lat temu, 31 stycznia 1867 r., urodził się jeden z najbardziej niezwykłych społeczników i oficerów II RP, który połączył pasję do gór i morza ze służbą Polsce.
31.01.2017

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

PKN Orlen gotowy na przyjęcie ropy z Iranu w ramach dywersyfikacji dostaw

PKN Orlen w ramach dywersyfikacji dostaw ropy naftowej jest gotowy na przyjęcie dla swych rafinerii surowca z Iranu, ale na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, gdyż konieczne jest m.in. dopracowanie kwestii operacyjnych i związanych z zapotrzebowaniem.
21.07.2016

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział w czwartek, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.
15.07.2016

Prezes PERN szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia

Prezes PERN Igor Wasilewski został szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" powołanego do realizacji projektu budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce. PERN jest udziałowcem MPR "Sarmatia".
12.04.2016

60 mld zł oraz 15 lat na udrożnienie rzek

- Jeśli chodzi o branżę żeglugi śródlądowej otwieramy nowy etap – mówił niedawno Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej otwierając konferencję dotyczącą rozwoju polskich śródlądowych dróg wodnych. Program Rozwoju Śródlądowych Dróg Wodnych nabrał konkretnych kształtów.
21.03.2016

Testowanie alternatywnych tras dostaw towarów z Chin do Skandynawii

Koleje Ukraińskie – Ukrzaliznycja (UZ), główny organizator pociągu Viking, wożącego towary w kontenerach, są jednym z inicjatorów zbudowania drugiej nitki stałego połączenia.
16.02.2015

Ukraina rozwija połączenia promami kolejowymi

Rząd Ukrainy przygotowuje się do negocjacji z rządem Bułgarii warunków liberalizacji transportu towarów promami kolejowymi.
28.12.2014

Rosja zagraża czarnomorskim projektom energetycznym. Ucierpi także Polska

Hegemonia Rosji na wodach Morza Czarnego to już niemal fakt. Państwo to konsekwentnie wzmacnia potencjał wojskowy w regionie czarnomorskim m.in. poprzez militaryzację okupowanego Krymu i separatystycznej Abchazji. Dąży także do politycznej neutralizacji Turcji wykorzystując do tego celu dostawy gazu.
08.12.2014

Marynarka \"Noworosji\" storpeduje projekt Odessa - Brody - Płock?

Rosyjska interwencja wojskowa na Ukrainie w kontekście polskiego bezpieczeństwa energetycznego oznacza nie tylko problemy gazowe dla naszego kraju, ale najprawdopodobniej także ostateczne pożegnanie się z ideą ropociągu Odessa - Brody - Płock. Szanse na to, że nad Wisłę będzie sprowadzana przez terytorium ukraińskie kaspijska ropa naftowa stopniały niemal do zera.
10.10.2014

UASC kupi pięć kontenerowców klasy Triple-E

Arab Shipping Company (UASC) zakupi ostatecznie łącznie 17 kontenerowców, w tym sześć klasy Triple-E, o pojemności 18 tys. TEU każdy oraz jedenaście o pojemności 14 tys. TEU, poinformował zarząd.
19.03.2014

Porty Ukrainy pracują bez zakłóceń

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku porty ukraińskie przeładowały 22,7 mln ton ładunków, tj. na podobnym poziomie jak w tym samym okresie 2012 r., informuje Ministerstwo Infrastruktury.
10.03.2014

Czas wielkich zmian w infrastrukturze naftowej

Infrastruktura służąca do transportu, przeładunku i magazynowania ropy naftowej oraz paliw może w najbliższym czasie ulec rewolucyjnym zmianom. Może, ale nie musi...
25.10.2013

Bezpieczeństwo dostaw ropy to elastyczność

Terminale to coraz bardziej popularny element logistyki ropy naftowej. Przy tak zmiennych jak obecnie warunkach rynkowych, umożliwiają one rafineriom szybką reakcje zapewniając tym samym bezpieczeństwo i pewność dostaw. Czy Polska może stać się hubem naftowym w regionie - o tym m.in. dyskutowali przedstawiciele branży naftowej podczas debaty "Sektor Paliwowy" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
20.05.2013

Ukraina rozwija transport rzeczny

Ukraińskie rzeki mogą stać się ważnymi arteriami, łączącymi Europę Bałtycką z krajami śródziemnomorskimi, Afryką Północną oraz Zakaukaziem i Azją Środkową. I nic dziwnego, gdyż ukraińska gospodarka nadrabia dystans dzielący ją od innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, spowodowany dziesięcioleciami nieefektywnego komunistycznego systemu.
02.01.2013

PERN: terminal i rurociąg strategicznymi inwestycjami

Za około trzy miesiące PERN Przyjaźń zamierza ogłosić nowa strategię. Kluczowymi projektami spółki w najbliższym horyzoncie czasowym mają być uruchomienie terminala w Gdańsku oraz zakończenie prac nad rurociągiem Odessa-Brody-Płock.
16.05.2012

Rusza stała linia transportu intermodalnego z Turcją

Laude.pl., planuje do końca czerwca uruchomienie połączenia intermodalnego Odessa – Zamość. Partnerami w tym przedsięwzięciu są polskie, ukraińskie i tureckie firmy spedycyjne. Spedytorzy liczą, że z ich oferty skorzystają przede wszystkim importerzy elektroniki i przewozów ciężkich. COPERNICUS INTERMODAL to kolejowe połączenie intermodalne Zamość - Odessa nowym korytarzem transportowym pomiędzy Polską a Turcją, Gruzją, Iranem, Armenią.
14.03.2012

Goście z Ukrainy

Na zaproszenie Prezydenta Pawła Adamowicza Gdańsk odwiedzili samorządowcy z Odessy, Chersonia i Mikołajowa. 30 listopada ukraińską delegację gościł gdański port. Pogoda sprzyjała spacerowi pod Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Studyjna wizyta miała w programie także multimedialną prezentację portowego potencjału przeładunkowego w gondoli Kapitanatu Portu Północnego.
04.12.2011

Gdański Naftoport już nie potrzebny Rosjanom

Gdański Naftoport straci wkrótce na znaczeniu w oczach Rosji. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" w połowie listopada rusza wielki naftociąg do Zatoki Fińskiej.
07.10.2011

Gdański wentyl bezpieczeństwa

Z Andrzejem Szczęśniakiem, niezależnym ekspertem branży energetycznej, rozmawia Piotr Frankowski
03.10.2011

Koniec prosperity gdańskiego Naftoportu w listopadzie?

Rosja planuje uruchomić drugą nitkę systemu rurociągów BPS w listopadzie tego roku - poinformował rosyjski wiceminister transportu Wiktor Alerski. Uruchomienie magistrali da Rosji możliwość prowadzenia dostaw ropy do Europy z pominięciem Białorusi i Polski.
17.03.2011

Odessa przyjmie dwa statki miesięcznie z azerską ropą dla Białorusi

W ostatnich dniach rozpoczęło się tłoczenie pierwszego transportu azerskiej ropy z Odessy na Białoruś. Koncern BielOil zapowiada dostarczanie do Odessy miesięcznie dwóch ładunków surowca.
08.02.2011

Logistyka naftowa jest gotowa na najgorsze scenariusze

Polskie rafinerie od 50 lat nieprzerwanie zasilane są ropą rosyjską i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić w najbliższych latach. Zarówno jeśli chodzi o stronę kupującą i kwestie cenowe, i to już odważniejsza teza, aby strona rosyjska miała zaniechać dostaw ropy dla polskich koncernów - mówił podczas panelu poświęconego problemom polskiej logistyki naftowej na Konferencji Nafta/Chemia 2010 prezes PERN Przyjaźń Robert Soszyński. Na taką ewentualność polska logistyka jest jednak dobrze przygotowana.- Na wypadek
09.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.