• <

W porcie Arklow powstanie baza serwisowa dla farmy morskiej SSE Renewables

24.06.2022 17:30
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W porcie Arklow powstanie baza serwisowa dla farmy morskiej SSE Renewables

Partnerzy portalu

W porcie Arklow powstanie baza serwisowa dla farmy morskiej SSE Renewables - GospodarkaMorska.pl
Źródło: SSE

Spółka SSE Renewables uzyskała pozwolenie na budowę terminalu serwisowego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arklow Bank Wind Park Phase 2 w porcie Arklow w Irlandii. 

Zgodę na realizację inwestycji wydała Rada Hrabstwa Wicklow. Po rozpoczęciu działalności obiekt będzie służył jako lądowa baza wsparcia wykorzystywana do kontroli, obsługi i konserwacji morskiej farmy wiatrowej w okresie jej eksploatacji.

W trakcie ponad 20-letniego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej powstanie około 80 bezpośrednich, lokalnych miejsc pracy. Inwestor będzie poszukiwał kierowników budowy, nadzorców, techników, załóg statków, operatorów dyspozytorni i inżynierów. Kolejne setki miejsc pracy zostaną utworzone i utrzymane na etapie budowy bazy operacyjnej i całego projektu farmy wiatrowej.

W ramach projektu ma powstać czteropiętrowy budynek o niemal zerowym zużyciu energii. Na jego ostatnim piętrze powstanie Centrum Edukacji Zrównoważonej. Centrum będzie pełniło funkcję łącznika między morską farmą wiatrową a lokalną społecznością. Zarządcy będą mogli organizować wystawy, wycieczki z przewodnikiem oraz imprezy poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju.

W obrębie doku południowego zostaną zbudowane nabrzeża i miejsca postojowe dla czterech statków do przewozu załogi (CTV), a także zainstalowany zostanie system pontonów zapewniający bezpieczne wsiadanie na statek oraz jego załadunek i rozładunek.

SSE Renewables jest pierwszym deweloperem morskiej energetyki wiatrowej, który uzyskał w Irlandii pozwolenie na budowę obiektu do obsługi i konserwacji dla powiązanego projektu farmy wiatrowej. Spółka otrzymała niedawno pozwolenie na budowę lądowej infrastruktury energetycznej niezbędnej do podłączenia projektu o mocy 800 MW do irlandzkiej sieci przesyłowej, co jest historycznym wydarzeniem dla irlandzkiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto, w ostatnich tygodniach spółka złożyła również wniosek o zgodę na budowę kolejnej fazy projektu do Departamentu Środowiska, Komunikacji i Klimatu.

Wszystkie te zgody mają kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji i jej wkładu w osiągnięcie celu Irlandii, jakim jest uzyskanie 5 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.

Źródło: SSE Renewables  


okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.