• <

Trzęsienie ziemi w Cieśninie Tatarskiej na Oceanie Spokojnym

16.01.2021 12:20 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Trzęsienie ziemi w Cieśninie Tatarskiej na Oceanie Spokojnym

Partnerzy portalu

Trzęsienie ziemi w Cieśninie Tatarskiej na Oceanie Spokojnym - GospodarkaMorska.pl
nasa.gov

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło w sobotę Daleki Wschód Rosji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Cieśnienie Tatarskiej na Oceanie Spokojnym, która oddziela wyspę Sachalin od Azji - podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Wstrząsy miały źródło na głębokości 585 km - podano w komunikacie. Nie wydano ostrzeżenia ws. ewentualnego tsunami; nie ma też informacji o zniszczeniach czy ofiarach.

Cieśnina Tatarska jest zlokalizowana w pobliżu Sachalina. Jej długość wynosi ok. 900 km, a szerokość w najwęższym miejscu: 7,3 km.

W ostatnich tygodniach na Dalekim Wschodzie Azji odnotowano kilka trzęsień: - w Indonezji, na Tajwanie oraz - 12 stycznia - na pograniczu Rosji i Mongolii. Epicentrum tego ostatniego trzęsienia było zlokalizowane 277 kilometrów na południowy zachód od miasta Angarsk w obwodzie irkuckim i 30 kilometrów na południe od mongolskiego miasta Turt w okolicach jeziora Chubsuguł, które jest największym akwenem słodkowodnym w Mongolii.

Trzęsienie miało magnitudę 6,7 i sprowokowało debatę na temat możliwego w przyszłości "pęknięcia" syberyjskiego masywu lądowego w pobliżu jezior Bajkał i Chubsuguł.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.