• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ograniczającego zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

gm

11.05.2022 21:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ograniczającego zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Partnerzy portalu

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ograniczającego zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Posłowie nie zgłosili w środę poprawek w czasie drugiego czytania projektu ustawy ograniczającej zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.

Projekt zmienia ustawy: o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki i o odpadach. Stanowi wdrożenie dyrektywy 2019/883 ws. portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.

Proponowana regulacja zakłada, że podmiot zarządzający portem lub przystanią morską zapewnia statkom korzystającym z portu lub przystani morskiej dostęp na jego terenie do portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków. Za odbiór i przetwarzanie odpadów ze statków, armatorzy wnoszą opłaty: pośrednią, dodatkową i specjalną. Opłatę pośrednią, przez którą rozumie się opłatę za świadczenie usług portowych w zakresie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków, uiszcza się za każdy statek niezależnie od faktycznego odprowadzania odpadów ze statków.

Według projektu ustawy opłata pośrednia obejmuje koszty pośrednie oraz co najmniej 30 proc. całkowitych kosztów bezpośrednich rzeczywistego odprowadzania i przetwarzania odpadów ze statków w roku poprzedzającym, z możliwością uwzględnienia również kosztów związanych z przewidywanym natężeniem ruchu w roku następnym.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.