• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gigantyczna ryba z Chin uznana za gatunek wymarły. Winna działalność człowieka

ew

14.01.2020 12:20 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Gigantyczna ryba z Chin uznana za gatunek wymarły. Winna działalność człowieka

Partnerzy portalu

Gigantyczna ryba z Chin uznana za gatunek wymarły. Winna działalność człowieka - GospodarkaMorska.pl

Smutne wiadomości z Azji. Chińscy naukowcy uznali właśnie wiosłonosy chińskie za gatunek wymarły. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Science of the Total Environment" i potwierdziły niepokojące przypuszczenia sprzed ponad 10 lat. 

Chinese paddlefish czyli wiosłonos chiński był uznawany za największą rybę słodkowodną w Chinach. Występował w rzece Jangcy i jej dopływach. Co ciekawe, historia tego gatunku sięga czasów dinozaurów. Podobne ryby miały żyć na ziemi już 200 mln lat temu!

Wiosłonos chiński osiągał do trzech metrów długości (rekordowo - do siedmiu) i mógł ważyć aż 300 kg. Niestety, ostatnią sztukę zaobserwowano w roku 2003. Wtedy to naukowcy schwytali wiosłonosa i przyczepili mu specjalny nadajnik, ale przestał nadawać kilka godzin później. Po tamtym czasie, nikt miał nie widzieć podobnej ryby.

W raporcie opublikowanym w naukowym czasopiśmie "Science of the Total Environment" autorzy przyznają, że wiosłonosy mogły wyginąć między 2005 a 2010 rokiem.

Jak powiedział Zeb Hogan z University of Nevada, to bardzo niepokojące wiadomości. Chociaż nie był bezpośrednio zaangażowany w badania przyznaje, że utrata tak wyjątkowego zwierzęcia powinna być impulsem dla konserwatorów przyrody w celu ochrony innych zwierząt słodkowodnych: "Inne gatunki mogą pójść wkrótce w ślad za wiosłonosem chińskim. Kryzys jest już bliski, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych kroków, sytuacja znacząco się pogorszy w ciągu najbliższych 15 lat".

Populacja wiosłonosów chińskich była liczna do późnych lat 70., kiedy to ryby zaczęły być masowo wyławiane w celach handlowych. Jak sugeruje China Daily, zabójczą decyzją dla gatunku było postawienie zapory Gezhouba na rzece Jangcy, która nie pozwoliła zwierzętom swobodnie migrować.

Jak dodaje Zeb Hogan: "To my zabiliśmy ten gatunek. Nie ma żadnych szans na przywrócenie jego populacji do życia. Jeśli chcemy się rozwijać, musimy przywrócić równowagę ekosystemów".

Chinese paddlefish nie jest jedynym gatunkiem uznanym za wymarły w Chinach. Podobny los spotkał w ostatnich latach również inne zwierzęta żyjące w rzece Jangcy – baiji, słodkowodnego delfina oraz niewielkie ryby z gatunku Tenualosa reevesii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.