• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

WWF i Akademia Morska w Szczecie rozpoczynają projekt MARELITT

pc

08.04.2017 14:47 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie WWF i Akademia Morska w Szczecie rozpoczynają projekt MARELITT

Partnerzy portalu

WWF i Akademia Morska w Szczecie rozpoczynają projekt MARELITT - GospodarkaMorska.pl

MARELITT to międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Wspólnie z WWF tworzą go przedstawiciele Polski, Niemiec, Szwecji oraz  Estonii.

Celem MARELITTU jest opracowanie prostych, efektywnych, ekologicznych i dostosowanych do różnych warunków geograficznych metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, a w efekcie rozwiązania problemu tzw. sieci widm.

Pojęcie sieci widma – z angielskiego Ghost Nets – stosuje się do określenia sieci utraconych w wyniku wypadków, zaginionych lub porzuconych narzędzi połowów – sieci rybackie mogą zaczepić się o głazy, kotwice, ale przede wszystkim o wraki.

Sieci widma stanowią ogromne zagrożenie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.

Idea i zakres akcji

W Akademii Morskiej w Szczecinie idea odławiania zagubionych lub porzuconych sieci z dna Bałtyku narodziła się już na początku XXI wieku – później, od roku 2011, projekt realizowany był we współpracy z WWF Polska.

 Kontynuacją projektu Sieci Widma jest kolejny program – tym razem międzynarodowy – MARELITT.

Projekt potrwa do 2019 roku, a głównym zadaniem będzie wykorzystanie statku badawczo-szkolnego Nawigator XXI do lokalizacji sieci w basenie Morza Bałtyckiego.

W latach 2017 i 2018 w ramach projektu przewidzianych jest 15 dni (w każdym roku) na pracę w morzu. Planowane miesiące to lipiec-sierpień (ze względu na najbardziej sprzyjającą wówczas takim pracom pogodę). Zadaniem w projekcie będzie weryfikacja wraków w polskiej strefie na Bałtyku za pomocą echosondy wielowiązkowej, sonaru bocznego i robota podwodnego. Zweryfikowane lokalizacje posłużą kolejnym ekipom do zaplanowania akcji odławiania sieci.

Projekt jest współfinansowany przez INTERREG Baltic Sea Region Programme 2014-2020 – Program Regionu Morza Bałtyckiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.