• <

Ryby i pieniądze

Ryby i pieniądze - GospodarkaMorska.pl

W ciągu całego roku w Polsce jemy znacznie mniej niż w innych krajach. O ich konsumpcji (i nie tylko) mieliśmy okazję opowiedzieć w audycji Ludzie i Pieniądze na atenie Radia Gdańsk. Program poprowadził Artur Kiełbasiński, którego gośćmi byli: Mateusz Kowalewski (GospodarkaMorska.pl), Tadeusz Kotarski (Inter Marine) oraz Przemysław Myszka (Baltic Transport Journal). 

Statystyki pokazują, że zdecydowanie najwięcej ryb zjadają Chińczycy. Rocznie przeciętny mieszkaniec tego kraju zjada 40 kilogramów. Jeśli chodzi o Europejczyków, liczba ta wynosi 20-21 kilogramów, a Polacy zjadają ich niewiele ponad 12 kilogramów.

- Mam wrażenie, że rynek rybny ma pewien problem znalezienia środka ciężkości pomiędzy popytem, podażą a dostępem do tego surowca. Mamy wiele kampanii od wielu lat. Z drugiej strony słyszymy o stratach kolejnych gatunków ryb w Morzu Bałtyckim. Tak naprawdę trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy utrzymaniem stad i konsumpcją. Wszystkie światowe organizacje alarmują, że stada różnych gatunków ryb konsumpcyjnych powoli wymierają. Te podmioty apelują, by ryb jeść jeszcze mniej - zaznaczał Mateusz Kowalewski.

Z kolei według Tadeusza Kotarskiego świadomość konsumpcji ryb wśród Polaków w ostatnich latach rośnie. To oznacza, że chętniej wydajemy na nie pieniądze.

- Są jednak granice cenowe, które to uniemożliwiają. Wyjściem może być zwiększenie podaży ryb. Trzeba pod kontrolą produkować zdrowe ryby z certyfikatami. Jeśli to rozwinęłoby się na większą skalę, to ceny powinny spaść. Konsumpcja w takim wypadku by wzrosła - wyjaśniał.

Środowisko rybackie branży morskiej chciałoby, żeby Polacy spożywali więcej ryb. Jednym ze sposobów na promocję ma być wielki festyn w Warszawie w najbliższy weekend, a podczas niego występy, zabawy i konkursy. Zangażowane w jego organizację jest także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  Z drugiej strony mówi się, że nie będziemy jedli więcej ryb dopóki będą one tak drogie.

Festyn to dobry pomysł na promowanie tego rodzaju żywności? Spożycie ryb dla przemysłu i gospodarki morskiej jest istotne.

- Jestem ciekaw na czym skupi się ta warszawska akcja. Można położyć akcent na zdrowie, czyli namawiać na wydanie pieniędzy ze względu na pozytywny wpływ tego rodzaju jedzenia. Tylko czy wszyscy są w stanie kupić rybę dobrej jakości skoro są one tak drogie? Poza tym jest jeszcze inna grupa konsumentów, czyli smakosze, którzy nie przykładają uwagi do zdrowotnych wartości, a po prostu lubią jeść ryby - zastanawiał się Przemysław Myszka.

 

Źródło:
radiogdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.