• <

Rybołówstwo małoskalowe Bałtyku

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rybołówstwo małoskalowe Bałtyku
Rybołówstwo małoskalowe Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
31.10.2016 Źródło: własne

W Warszawie podsumowano działania LIFE wspierające rybołówstwo małoskalowe o niskim wpływie na środowisko w całej Europie. Polskę reprezentowała Środkowopomorska Grupa Rybacka z Ustki.

Spotkanie zostało oficjalnie otwarte przez Marka Gróbarczyka, ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W swoim wystąpieniu, minister pozytywnie ocenił i pogratulował LIFE wyników wykonywanej pracy. Podkreślił znaczenie mechanizmów konkretnego wsparcia dla sektora, a także wartość wnoszoną przez rybołówstwo małoskalowe Bałtyku dla lokalnych społeczności nadmorskich.

Kongres był okazją dla organizacji członkowskich LIFE działających na obszarze całej Europy – od Wysp Kanaryjskich, poprzez północną Finlandię do Morza Śródziemnego – do zaprezentowania swej codziennej pracy i życia. Rybacy przedstawiali metody połowu o szczególnie niskim wpływie na środowisko naturalne, a także wyzwania i szanse, które codziennie stawia przed nimi rzeczywistość.

Prezentacje organizacji członkowskich miały jedną wspólną cechę: ciągłą walkę o zauważenie i wsparcie rybaków małoskalowych oraz problemów, które stawia przed nimi rzeczywistość – po latach bycia „zapomnianą flotą Europy”. Dyskusja jasno pokazała, że utworzenie platformy LIFE, jako jedynej organizacji paneuropejskiej wspierającej rybołówstwo małoskalowe – czyli 80% floty rybackiej w Unii Europejskiej, jest najlepszym sposobem na to, aby głos milczącej większości został wreszcie usłyszany i wysłuchany przez decydentów – w Brukseli i w stolicach państw członkowskich.

Partnerstwo pomiędzy AKTEA, organizacją kobiet aktywnych w rybołówstwie, a LIFE, zostało potwierdzone podczas kongresu; w LIFE utworzona zostanie oddzielna sekcja kobiet. Jej zadaniem będzie wsparcie kobiet, których praca i wsparcie dla mężczyzn przebywających na morzu są bardzo ważnym, a często pomijanym elementem rybołówstwa małoskalowego.

Jerry Percy, dyrektor wykonawczy LIFE, podkreślił że wsparcie kobiet dla rybołówstwa jest tak samo ważne, jak wsparcie LIFE dla rybaków małoskalowych w ogóle. Ze szczególną  wdzięcznością odniósł się do pracy Marji Bekendam, dzięki której partnerstwo między AKTEA a LIFE stało się możliwe.

Podczas kongresu zaprezentowano także Strategię Ogólną LIFE na lata 2017-2027. Jest ona „mapą drogową” dla organizacji na następną dekadę, skoncentrowaną na kontynuacji praktycznego wsparcia dla szybko zwiększającego się poczetu członków LIFE. Organizacje członkowskie zdecydowanie poparły planowany kierunek dalszego działania LIFE, która przynosi coraz bardziej znaczący i pozytywny wpływ na europejskie rybołówstwo.

LIFE jest “organizacją organizacji” mającą na celu prezentowanie jasnego i spójnego głosu większości rybaków europejskich, którzy dotychczas pozostawali większością milczącą. Rybacy małoskalowi, używający sieci o niskim wpływie na środowisko dotychczas nie mieli odpowiedniej i efektywnej reprezentacji w Brukseli i w państwach członkowskich UE. Więcej informacji na www.lifeplatform.eu.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.