• <

Poznań: Jezioro Strzeszyńskie będzie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami

ew

11.06.2018 06:45 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Poznań: Jezioro Strzeszyńskie będzie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami

Partnerzy portalu

Poznań: Jezioro Strzeszyńskie będzie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami - GospodarkaMorska.pl

Jezioro Strzeszyńskie to jeden z najpopularniejszych akwenów odwiedzanych latem przez mieszkańców Poznania. Dzięki budowie zbiornika retencyjnego na strumieniu Złotnickim, jezioro ma być lepiej chronione przed ewentualnymi zanieczyszczeniami.

Strumień Złotnicki to jedyny naturalny ciek, dopływający do jeziora Strzeszyńskiego. Swój początek bierze na terenie gminy Suchy Las. Istnieje ryzyko, że w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej zanieczyszczenia spływające ze zlewni tego strumienia mogą popłynąć do jeziora.

„Do takiej sytuacji doszło w 2011 roku. W wyniku opadu o niespotykanej wcześniej skali, ścieki sanitarne przedostały się do jeziora Strzeszyńskiego. Od tego czasu zarówno Miasto Poznań, jak i gmina Suchy Las robią wszystko, by nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości. Miasto Poznań wspierało gminę Suchy Las w staraniach o budowę kolektora umożliwiającego odprowadzenia ścieków sanitarnych do Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Zadanie to realizował Aquanet" - podkreślił zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Piotr Szczepanowski.

Jak tłumaczył, jednym z czynników generujących zagrożenie dla jeziora jest postępująca zabudowa na terenie gminy Suchy Las. Wody deszczowe z tego terenu odprowadzane są kanalizacją do strumienia Złotnickiego i dalej do jeziora Strzeszyńskiego.

Powstanie zbiornika retencyjno-przesączającego na rowie Złotnickim ma zapobiec degradacji jeziora. Szczepanowski wskazał, że rolą zbiornika będzie spowalnianie spływu i przesączanie wód, zanim skierowane zostaną do akwenu. „W tym celu wykonano gruntowo - roślinny filtr biologiczny. Dzięki temu naturalnemu rozwiązaniu wypływająca woda będzie znacznie czystsza niż w momencie dopływu do zbiornika" - zaznaczył Szczepanowski.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu wskazało, że obiekt zajmie powierzchnię około 2 ha. Powierzchnia tafli wody zbiornika retencyjnego wyniesie ok. 1,7 ha, zaś filtra biologicznego - niespełna 0,3 ha. Średnia głębokość zbiornika wyniesie ok. 130 cm, co pozwoli na przyjęcie ponad 11 tys. metrów sześciennych wody.

Jak zaznaczył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wartość inwestycji wyniesie ponad 3,5 mln zł, z czego blisko 3 mln zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

„Szacowaliśmy, że wydatek będzie większy, ale w wyniku oszczędności przetargowych koszt budowy zbiornika jest dużo niższy" - podkreślił Woźniak.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że współpraca samorządów w tego typu sprawach jest niezwykle ważna. „Jeżeli chcemy poprawiać komfort życia mieszkańców, musimy inwestować nie tylko w nowe powierzchnie biurowe, które dają miejsca pracy i zamieszkania, ale też w ochronę zasobów naturalnych" - zaznaczył.

„Jezioro Strzeszyńskie jest jednym z najczystszych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Robimy wszystko, by takim pozostało. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji atrakcyjność jeziora zwiększy się jeszcze bardziej" - dodał Jaśkowiak.

Zbiornik retencyjny na strumieniu Złotnickim ma zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.