• <
BOTA_2023

Ropa wciąż na minusie, Rosja zwiększa wydobycie przed szczytem OPEC

ew

11.06.2018 07:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa wciąż na minusie, Rosja zwiększa wydobycie przed szczytem OPEC

Partnerzy portalu

Ropa wciąż na minusie, Rosja zwiększa wydobycie przed szczytem OPEC - GospodarkaMorska.pl

Notowania ropy naftowej pogłębiają symboliczne zniżki zanotowane w ub. tygodniu. W centrum uwagi rynku wciąż pozostają spekulacje o zwiększeniu przez OPEC+ podaży surowca, co mogła już uczynić Rosja.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,6 USD, po zniżce o 0,25 proc. i tygodniowym spadku o 0,1 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje 0,3 proc. do 76,2 USD za baryłkę vs. -0,4 proc. w poprzednim tygodniu.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa zdrożała o 0,5 proc. do 473,4 juanów za baryłkę, po tygodniowym spadku o 1,4 proc.

Notowania surowca utrzymują się od początku czerwca w okolicach 2 miesięcznych minimów, jednak nie przeszkadza to amerykańskim producentom łupkowym we wchodzeniu na rynek - liczba czynnych szybów w USA wzrosła w ub. tygodniu o 1 do 862 i jest najwyższa od marca 2015 r.

22 czerwca w Wiedniu odbędzie się posiedzenie krajów OPEC - producenci z kartelu dokonają oceny sytuacji na rynkach paliw.

Inwestorzy dyskontują możliwość zwiększenia wydobycia ropy przez jej głównych producentów w luźnym ugrupowaniu OPEC+, w związku ze zrównoważeniem się rynku oraz perspektywą niższego eksportu ropy z Iranu, po odwieszeniu w dalszej części roku amerykańskich sankcji. Zapaść gospodarcza w Wenezueli również ogranicza dostępność surowca.

Rosja i Arabia Saudyjska wprost zasygnalizowały wolę zwiększenia podaży ropy. Niektórzy producenci OPEC+ sprzeciwiają się jednak takim decyzjom.

W pierwszym tygodniu czerwca Rosja już zwiększyła wydobycie - do 11,1 mln b/d, powyżej kwoty wynikającej z umowy OPEC+ (10,95 mln b/d) podała w weekend agencja Interfax.

"Do czasu spotkania OPEC, inwestorzy wybierają opcję +wait&see+ (...) tymczasem wzrost produkcji w USA wzmacnia obawy o nadwyżkę, co prawdopodobnie będzie ciążyć notowaniom WTI" - ocenia Jun Inoue, starszy ekonomista Mizuho Research w Tokio.

W poprzednim tygodniu rynku pojawiły się informacje, że amerykański rząd zwrócił się do Arabii Saudyjskiej i innych dostawców ropy z OPEC, aby podwyższyli dostawy surowca o 1 mln baryłek dziennie.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.