• <
pge_baltica_390x100_duży

Japonia nie zamierza zaprzestać połowu wielorybów

25.06.2015 22:19 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Japonia nie zamierza zaprzestać połowu wielorybów

Partnerzy portalu

Japonia nie zamierza zaprzestać połowu wielorybów - GospodarkaMorska.pl

Japończycy zamierzą dalej poławiać wieloryby na Oceanie Południowym, mimo opinii Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC). IWC stwierdziła ostatnio, że nie ma dowodów na stwierdzenie Japonii, iż połowy odbywają się w celach naukowych.

Japonia w ramach swoich badań pod nazwą NEWREP-A zamierza przez kolejne 12 lat zabić prawie cztery tysiące płetwali karłowatych. - Nie widzimy powodu, dla którego mielibyśmy zaprzestać połowów – mówił na konferencji prasowej Joji Morishita, japoński komisarz w IWC.

Innego zdania jest ICJ, która nie widzi powodu zabijania wielorybów dla celów naukowych. Ale wciąż eksperci tej organizacji nie zdołali definitywnie obalić planu badań NEWREP-A, tłumacząc się brakiem kompletnych informacji w tym projekcie. NEWREP-a powstał w wyniku decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (ICJ), który uznał japoński połów wielorybów za nielegalny.

- Japonia chce się uważać za kraj praworządny, a mimo to wciąż ignoruje wyrok ICJ, który nie uznał połowu wielorybów jako "badania naukowego" – mówi Paul Watson, założyciel Sea Shepherd, fundacji ekologicznej walczącej z nielegalnym połowem wielorybów. - I my wiemy, dlaczego Japonia nie może dowieść naukowości swoich połów – bo w tym co robi nie ma za grosz nauki. Nieważne w jakie piórka oblecze się ten proceder – to wciąż jest nielegalny połów wielorybów – dodaje.

Japonia początkowo respektowała decyzje ICJ i zaprzestała połowu wielorybów w czasie sezonu 2014-2015. Zrezygnowała jednak z zakazu w momencie wdrożenia w życie planu NEWREP-A.

- Japończycy blefują lub już zupełnie pogubili się w swoich kłamstwach. Nie można pozwolić na dalsze polowania w rejonie Oceanu Południowego pod przykrywką "badań naukowych". Jeżeli do tego dojdzie, to trzeba sobie zadać pytanie – po co istnieje Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości? My jednak nie zamierzy na to pozwolić, oczekujemy że społeczność międzynarodowa razem z nami będzie potępiać japońskie praktyki i zmusi ich do przestrzegania prawa międzynarodowego – zapowiada Paul Watson.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.