• <

Błękitny Patrol WWF świętował Dzień Wolontariusza

WWF

07.12.2015 06:45 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Błękitny Patrol WWF świętował Dzień Wolontariusza
Błękitny Patrol WWF świętował Dzień Wolontariusza - GospodarkaMorska.pl

5 grudnia Błękitny Patrol WWF obchodził swoje święto z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.  Już 200 wolontariuszy wzdłuż całego polskiego wybrzeża działa na rzecz ochrony bałtyckich fok i morświnów. W piątek, 4 grudnia, będą gośćmi prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.
 
Patrol WWF powstał w 2009 roku. Od tego czasu wolontariusze pokonali tysiące kilometrów wzdłuż polskiego wybrzeża. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uratować małe foki,  które po rehabilitacji w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wróciły do Bałtyku. W tym roku, oprócz fok, Błękitni WWF, odnotowali też obserwację martwego finwala, który w sierpniu pojawił się w Stegnie. Błękitny Patrol WWF został też przeszkolony w zakresie pomocy zaolejonym ptakom.
 
Od stycznia 2013 roku wolontariusze z odcinka od Karwi po granicę województw pomorskiego i zachodniopomorskiego odbyli 2450 patroli, przeszli 28 tysięcy kilometrów, tylko w tym roku aż 13 400 kilometrów – mówi Jerzy Bagiński z Błękitnego Patrolu WWF. - Pomagali w ratowaniu małych fok. Zabezpieczali też miejsce odpoczynku dorosłych osobników, co stanowi nie lada wyzwanie w okresie wakacji, kiedy na plaży przebywają tłumy wczasowiczów. Przeprowadzili też 26 prelekcji, uczestniczyli w Dniach Organizacji Pozarządowych w Łebie i Dniach Ryby w Słupsku.
 
Z kolei na odcinku zachodnim, na zachód od granicy z województwem pomorskim, tylko w tym roku patrol WWF miał aż 45 interwencji terenowych, w tym 22 z udziałem żywych fok. Były też zgłoszenia martwych ssaków morskich. Na odcinku na zachód od Kołobrzegu wolontariusze znaleźli m.in. cztery martwe morświny. Oprócz monitoringu, wolontariusze WWF, zainicjowali powakacyjne sprzątanie plaż. Prowadzą też edukację w czasie swoich patroli, wśród osób odpoczywających nad morzem, ale też mieszkańców wybrzeża Bałtyku.
 
Dzięki Błękitnemu Patrolowi WWF naukowcy, którzy zajmują się badaniem morskich ssaków otrzymują regularnie raporty o obserwacjach nie tylko trzech gatunków fok, ale też morświna, jedynego gatunku walenia stale występującego w Bałtyku – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Wolontariusze WWF stanowią najlepszy przykład na to, jak wola i chęć bezinteresownego działania mogą zaangażować ludzi w ochronę przyrody. Błękitni są dziś niewątpliwymi ambasadorami Bałtyku i bałtyckiej przyrody.
 
Pracę wolontariuszy doceniają również władze samorządowe, wśród nich władze miasta Gdyni, której prezydent Wojciech Szczurek jest honorowym członkiem Patrolu WWF. Dlatego w tym roku, wolontariusze Patrolu WWF zostali zaproszeni przez gdyński Ratusz, na uroczyste spotkanie z okazji ich święta.  Natomiast w sobotę, 5 grudnia, będą mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia w Jantarze.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.