JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Powołanie, na podstawie par. 5 ust. 3 Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, JM Rektor otrzymał od Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska dnia 3 stycznia 2022 roku.
Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce zostało podpisane 15 września 2021 roku z inicjatywy Wiceministra Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski. Porozumienie zrzesza m.in. organy administracji rządowej, samorządu terytorialnego, inwestorów oraz jednostki naukowo-badawcze. To druga po Wielkiej Brytanii taka inicjatywa na świecie. Jednym z sygnatariuszy Porozumienia był Uniwersytet Morski w Gdyni - jedna z czterech wskazanych przez rząd uczelni w kraju, mających zapewnić kadry dla farm wiatrowych. Uczelnia będzie odpowiedzialna za realizację innowacyjnych inicjatyw badawczych, analitycznych i naukowych związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w kraju.
Rada Koordynacyjna ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej jest jednym z najważniejszych organów przedsięwzięcia. Jej zadaniem będzie monitorowanie celów projektu, powoływanie grup roboczych oraz przygotowanie corocznych sprawozdań z realizacji strategicznych założeń. Tryb pracy Rady oraz grup roboczych określi regulamin, który będzie uchwalony na pierwszym posiedzeniu Rady.
Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]
Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom
Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym
Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions
Wydano ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku
Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze